Kertben a széntüzelésből keletkezett hamut el elehet szórni?
Lignittel fűtünk, amiről azt érdemes tudni hogy iszonyat mennyiségű hamu marad utána, napi fél-1 vödör.
Jelenleg egy kupacba öntöm a kert végébe, minden tavasszal felrotálom a kertet, paradicsomot és paprikát ültetek bele leginkább.
Belerotálhatom a talajba ezt a hamut?
A szén (és minden természetes szerves anyag, úgymint fa, lignit, tőzeg, stb.) hamuja viszonylag nagy mennyiségű ásványi sót tartalmaz (főleg nátrium, kálium, magnézium, kalcium, stb. vegyületeket). Ezek lúgos kémhatásúak, vagyis lúgosítják a talajt, a bele kevert hamu mennyiségével arányban.
Ez kell a növényeknek, de mint mondani szokás, jóból is megárt a sok. Tehát igen, ki lehet szórni, de csak korlátozott mértékben, mert különben nagyon ellúgosítja a talajt, és a lúgos talajt sokkal kevesebb növény tolerálja, mint a savas talajt.
Én tavasszal, vagy inkább tél végén, amikor még nem indult meg a rügyezés, egy kis lapáttal szórtam minden fának, tujának, fenyőnek, örökzöldnek a tövére, amit a tavaszi esők szépen be is mostak a talajba. Ez nagyjából olyan 2-3 duplamarék hamut jelentett, és eddig köszönik, jól érzik magukat a növényeim :)
Nem. Csak a tiszta fahamut lehet kiszórni, vigyázni kell a mennyiségre is. A fahamu erősen lúgosítja a talajt.
A szén hamu tartalmaz mérgező anyagokat , amelyek ártalmasak a növénynek és embernek egyaránt
"egy kis lapáttal szórtam minden fának, tujának, fenyőnek, örökzöldnek a tövére"
Ezzel azért csak óvatosan, mert jellemzően a felsoroltak között vannak olyan növények, melyek csak savas talajban élnek meg. Vannak olyan fajták, aminek az egyik kertészetileg kitenyésztett alfaja tolerálja az enyhén lúgos talajt is, más alfajuk viszont még a semlegeset sem, csak a savasat.
Szóval ennek precízen utána kell járni, sajnos saját káromból tanultam meg. Ha nálad működik, akkor nem is tudod, milyen mázlista vagy. :)
Gondolom a mennyiség miatt. Évente egyszer ennyi talán nem sok, és egyébként is elég savas nálunk a talaj. De akkor én is csínján bánok vele, bár 7 éve csinálom ezt, és még semmi jele nincs, hogy kártékony lett volna a "hamuterápia" :)
(Mondjuk néhány növény kiszáradt, de ez csak az első 1-2 évre volt jellemző, szóval lehetett attól is hogy csak szimplán nem sikerült beállniuk. Ugyanazon fajtából a többiek meg vígan élnek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!