Fa elfagyás ellen?
Két dolgot kérdezel. A fa az évelő, vagyis tudja, hogy neki mit kell tenni, télen. Amit tudsz tenni, hogy segíts a fának az az , hogy lehetőleg a törzsnél ne álljon meg a víz. Az átlátszó fólia nem jó megoldás, sőt a lehető legrosszabb. Gyakorlatban a fiatal fát pár kapavágásnyi földel fel kell tölteni az előzőekben leírtak miatt. A fóliával takarás ellenkező hatású segítés, hogy ősszel bemeszeled a fák törzsét. Az hogy a fákra nem másznak fel a kártevők, az már következmény. Az eredeti ok, hogy a téli időben, napos időben a fehér szín vissza veri a fényt /nem melegszik annyira a törzs kérge, ami a szükséges nedvek szállítását fogja végezni tavasszal és nyáron/, ezért napfényes téli napokat követő éjszakán nem fagy meg a törzs kérge. /hőingadozás/.
Éltesebb fáknál már ez, hogy megáll a víz, többségével elviselik, vagy a csurgóban kell ezt kialakítani / pl. sorköz szántással, ásással vagy kapálással/.
Felmerülhet az a kérdés, hogy a felkupacolásos föld hogyan kerül el a fa törzsétől? Tavasszal nyitókapálással, vagy a le hulló csapadék lemossa. Az első a biztosabb.
A növény nem termel hőt, azaz a felöltöztetés ilyen értelemben értelmetlen, mert nincs testhő, mint az embernél, amit a ruha megtart.
Jól van írva az első válaszban, a fólia lehető legrosszabb, mert napsütésben túlmelegszik a növény, ami életveszélyes számára, éjszakai fagyban meg szigetelő képessége legfeljebb 1 tized fok, vagyis gyakorlatilag nulla.
Ha olyan fáról van szó, ami csak fiatalon nem bírja a keményebb teleinket, és nem akarod, hogy tövig fagyjon, akkor törzset olyan valamivel tudod megvédeni, ami nagyobb mennyiségű nappali hőt tud eltárolni, vagy a talajhőt hasznosítja valamilyen formában.
Pl. ha tudsz szerezni kukoricaszárat, akkor leütsz egy karót vagy betonvasat a törzs mellé, hogy ne törjön el, és mellé rakott kukoricaszárral meg tudod védeni a törzset. Az ágak természetesen ettől még lefagyhatnak.
Ha nincs ilyen, akkor nagy hidegek esetén rátekerhetsz a törzsre egy matracból kiszedett szivacsot, ez is elég sok hőt eltárol. Erre tehetsz nejlont, az átázás elkerülésére, de semmiképpen se hosszú távra, csak a tényleges nagy hidegek pár napjára csináld meg ezt a műanyagos takarást.
De különben nagyon ritka esetben van értelme egy ilyen takarásnak, mert mit érünk vele, ha a törzs megmarad, az ágak meg lefagynak? Kifagyás ellen megteszi a földdel és/vagy hóval való felkupacolás, ezek megtartanak annyi talajhőt, hogy a növény alja nem fagy el, és ha a törzsnek annyi is, de lentről újrahajt a növény.
Tudni kell, hogy a nagy növényfagyasztó hidegek szinte kivétel nélkül havas időjárásban állnak be, mert olyankor a föld nem tudja melegíteni a levegőt, a jól szigetelő hó miatt.
A hosszan tartó hideg nem veszélyes különösebben, legfőképpen az abszolút minimum a mérvadó. Tehát ha egy hónapig nappal 0 fok van, éjszaka -10, ettől nem fagy el mondjuk a füge, de ha enyhe időszakban egy éjszaka -18 lesz, akkor tövig fagy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!