Kerti tavat hogyan kell készíteni?
"Teljesen zárt az alja."
Még szép, hogy zárt.
Amúgy nem nehéz, de lehetőleg (fél)árnyékos helyre kell tenni, mert a napfénytől bealgásodik.
A vízforgatóba meg bele kell tenni egy UV lámpás algaölőt, amit a vízmennyiséghez kell méretezni.
Nálam már évek óta beállt a kertitó, -azaz öntisztuló-, mindenféle kütyü nélkül is.
Nem olyan bonyolult. 40 liter édesvízi "tó" esetében már be tud állni a biológiai egyensúly. Nekem egy 80 literes dézsa volt a "tavam" az előző lakhelyemen, most egy 480 literes előregyártott tómedrem van. Gyakorlatilag nem kell vele csinálnom semmit, még a halakat sem etetem. Vízforgatóm sincs, a dézsában sem volt.
- Telepítsél bele sok növényt. Mindenfélét, olyant is, amit nem szoktak szeretni (pl. hínárt). Olvass utána, hogy oxigéntermelő fajok is legyenek köztük (az emlegetett hínár is ilyen).
- Szerezzél be tavikagylót, az is tisztíja a vizet. Egy kifejlett példány napi 50-100 liter vizet szűr át a testén. Tavikagylóból sosem lehet túl sok példányod. Időnként ellenőrizd és pótold az elpusztultakat. Ha nem ellenőrzöd, hanem csak pótolod, az is rendben van.
- A szerves hulladékot (belehulló lombot, a tavi növényzet elpusztult részeit) lehetőség szerint távolítsd el, de nem kell belőle túl nagy cirkuszt csinálni. A rothadó-korhadó szerves anyag is kell a biológiai egyensúlyhoz, csak nem szabad hagyni, hogy a lebomlási folyamat eluralkodjon.
- Néha (havonta-kéthavonta) nem árt az alját megnyomkodni, kézzel, ha eléritek, vagy akár egy gereblyével, hogy a bomlástermékként létrejövő gázbuborékok távozzanak. De ha nem csinálod, az sem tragédia.
- Téli időszakban naponta egyszer törd fel a jeget. Ha két-három napra elutazol, akkor ki fogja bírni, de jobb ha naponta tud szellőzni. Ilyenkor is valójában a lebomló gázoknak kell a távozást biztosítani, az oxigén biztosítása csak másodlagos szempont.
- Telepítsetek halat is, az egyensúly miatt. Viszont ha látni is szeretnétek őket, akkor aranyhalat (áttelelő, egyszerű tavi fajtát, nem akváriumit) telepítsetek, esetleg koi-pontyot, bár ez utóbbi sznobisztikusan drága. A hazai vad-hal fajták is jók, de azoknak olyan rejtőzködő színük van, hogy lehetetlen észrevenni őket.
- Mindenképpen úgy alakítsátok ki a tó peremét, hogy legyen olyan hely, ahol a madarak inni és fürödni tudnak.
- Vízforgató vagy egyéb technika nem kell. Kémiai víztisztítók, algairtók sem kellenek. A biológia sok mindent meg tud oldani. Egy kertész ismerősömnek olyan kerti tava van, ahova a fekáliát leszámítva az összes háztartási szennyvíz beleömlik. Mosdókagyló, fürdőkád, mosogató, mosógép mosószerestül. Tavasszal kicsit zöldesen algás a színe, de nyári szezonra teljesen kitisztul, kristálytiszta, átlátszó. Az enyém viszont soha nem algás, egész évben szép tiszta.
Még egy infó, a teljesség kedvéért. Egy biológiai egyensúly szempontjából beállt tóban 100 liter vizenként 1 kg hal él meg. Az mindegy, hogy az most 1 db 1-kg os, 2 db 0.5 kg-os vagy 10 db 10 dekás. (Az én 480 literes tavacskámban valamivel több van, mint fél kiló, de nem sokkal, nagyjából stimmel az adat.)
A halak telepítésével sem tudsz túllőni a célon, mert legfeljebb nem nőnek meg nagyobbra, mint ahogy az élőhelyük engedi.
(Ja, és ez nekik nem szenvedés. Csak azért, mert tele van az internet hülyeségekkel, hogy fáj a fogságban tartott halak lelke. Nem fáj. Az fájna nekik, ha megenné a harcsa vagy a halászsas. :)
Ezen a fórumon minden kérdésedre választ találsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!