Saját felhasználásra (tehát kis mennyiségben) milyen tüzelésre alkalmas fát ültessek?
Ja, arról volt a szó kérdésben (a kérdező biztos nem olvasta), hogy kis mennyiségben akar ültetni. Ami jelenthet 100 m2-t, vagy esetleg 1000 m2-t, de nem 10 hektárt.
A netes adatok alapján úgy néz ki, hogy az akácot 30, de inkább 35 évente érdemes vágni, mert az öregebb erdő gyorsabban gyarapodik, így egy kis 1000 m2-es területen lehet 35 év után (pár centis ágakat is beleszámolva) 20-25 mázsa fa.
A tölgyre 80-100 éves vágásfordulót írnak.
Mindkét fafajt ki lehet vágni persze korábban is, de összességében veszteséges lesz a dolog.
A császárfát ismereteim szerint jó vízellátású területen, vagy öntözve érdemes termelni, akkor adja nagyon jól. Az energiafűz szintén némileg vízigényes.
Amiről nem nagyon lehet tudni ilyen téren, de szerintem meggondolásra érdemes, az a turkesztáni szil (csodasövény), ami elképesztő mértékben nő.
Az se egy hűde minőségi faanyag, de a gyors növekedés miatt az adott területről vágható fűtőérték szempontjából bőven leelőzi a minőségi keményfákat.
Az akác igaz, hogy nedvesen is elég a benne lévő illóolaj miatt, de a hőérték egy része a víz elpárologtatására megy el, egészen friss vágású esetén a hőérték fele is elveszik. Normális ember nem égeti el a frissen vágott akácot, csak ha semmi más lehetősége nincs a fűtésre.
Egyértelműen a legjobb megoldás az akác erre a célra.
Tavasszal gyérítettünk 1,4 hektár 16 éves akácost, körülbelül 40 köbmétert termeltünk ki.
10,-es sehol nem írtam, hogy kis terület áll a rendelkezésemre. Igazából csak erre a célra sok is. De a többire már megvannak a kész tervek.
Köszönöm a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!