Kivágassam a fenyőfát?
Van egy majd 40 éves fenyőfánk, közvetlenül a ház mellett. Félek, hogy egy viharnál rádől a házra, ezért felmerült a kivágás lehetősége.
Nagyon sajnálom, és tanácstalan vagyok.
Van erre esetleg valamilyen szakember, aki megnézi, és megállapítja a kockázat mértékét, hogy szükséges-e kivágni?
40 éves fenyőt (gondolom, luc) már illő eltávolítani a ház közeléből, hacsak nem védi épület az uralkodó szél irányából.
A lucfenyő nem őshonos nálunk (a Kárpátalja kivételével), még csak pár évtizede terjedt el Mo-on, még nem nagyon terjedt el a köztudatban, hogy nagy korában veszélyes lehet. A fenyőnek nincsenek vastag, nagy területet behálózó, szerteágazó gyökerekből álló tartó részei, mert sűrű állásra fejlődött ki, és magányosan állva nagyobb korában ezért könnyen kiborul mindenestől.
Mikor a közelemben kidőlt egy nagy fenyő, és csak nagy szerencsével kerülte el a házat, akkor én is kivágtam a nagyobb fenyőmet. Lassan már a kisebb is olyan méretű lesz.
Itt a videón látni, milyen nyavalyás gyökérzete van a fenyőknek:
Köszönöm szépen, a video elég meggyőző sajnos.
Egyébként a ház csak 14 éve épült, de valóban repedezik a padlóburkolat már az elejétől fogva, de arra gondoltunk, hogy mivel új építésű ház volt, még mozognak a falak, de elég valószínű, hogy a gyökér lehet a ludas, mert nagyon közel is van a fa, közvetlenül az ablak előtt, talán 1 - másfél méterre a faltól.
Akkor merült fel bennünk a gondolat, mikor a családban kidőlt egy hasonló nagy fenyőfa a kertben.
Minden második fát ki lehetne vágni, ha a házak és a 100% biztonság érdekében gondolkodnánek. Így is elég kopárak a falvak, a városok még inkább.
Jaja, egy viharban félelmetes tud lenni egy nagy fa. De az év többi részében ezeregy madárnak és más lénynek kínál élőhelyet és tájékozódási pontot. Van, hogy megéri a kockázat.
Arról nem is beszélve, hogy sokszor ezek a nagy fáknak köszönhető, hogy egy-egy nagy szél nem a tetőt kapja le, hanem a fa néhány ágát töri inkább le...
Na de mindenki maga tudja. (Ha a padlót valóban ez nyomja fel, az valóban ok, bár nem kellett volna ilyen közel építeni...)
Mindenesetre ha kivágod, ültess több fát cserébe...
Na, látszik, mennyire értesz hozzá, hogy egy kalap alá veszed a fenyőt meg a lombos fákat. A fenyő gyökérzete a sajátosságai (vastag, oldalirányban tartó gyökerek hiánya) miatt nem alkalmas arra, hogy felázott talajon, viharban megtartson egy nagy fát.
Ráadásul, a fenyő sokkal inkább terjeszkedik felfelé, mint a legtöbb lombos fafaj, amelyek oldalra is terjeszkednek növekedés közben. Alapfokú mechanika, hogy nyomaték = erő x erőkar. Tehát mivel egy ugyanakkora fatömeget képviselő fenyő kétszer-háromszor olyan magas, mint a lombos fa, így a sokkal gyengébb gyökérzetének kétszer-háromszor nagyobb nyomatékot kellene megtartani.
Az a baj, hogy a természetvédők és állatvédők többsége ilyen realitásokkal nem törődő, bio-analfabéta, természetismeret ellen beoltott ember, aki a tündi-bündi kis madárkák kedvéért rábeszéli a többi embert, hogy teremtsen életveszélyes helyzeteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!