Dio falevelet lehet ujrahasznositani komposztban, vagy tenyleg nem tanacsos, mert mergezo vagy csak siman nem tesz jot semminek utana?
A diólevél NEM mérgezö, az egyetlen "gond" vele, hogy csírázásgátló anyag szabadul fel belöle a lebomlás során.
Ha olyan helyre kerül a komposzt, ahová palántát teszel, ott csak elönyös, mert a gazok csírázását is megakadályozza, ahol viszont magot akarsz vetni, oda nem feltétlen optimális.
Ha azonban a komposztban a diólevél csak kisebb arányban van, akkor semmi baj sincs vele.
Mire földszerűvé érik a diólevélkomposzt, akkorra kimegy belőle a juglon szinte 100 %-a, és felhasználható a kertben.
Egyébként is, a növények juglonérzékenysége változó, sok növénynek csak a kimondott nagy dózis káros.
Áttelelő salátát pl. hagyományosan szoktak diófa alatt termelni, mert mire a dió rendesen belombosodik, a salátát megeszik.
Diófa alatt persze könnyen kipusztul nyáron a fű, mert akárcsak más nagy fák alatt, a dió alatt is tele van hálózva a föld a fa gyökereivel, és a fű már nem nagyon jut vízhez, aszályosabb időben kiszárad.
önmagában nem is használható az igaz de vegyesen komposztálva minimum 10 hónapig kell tárolni és kiszórható mint komposzt bebizonyított tény hogy megvan a jó hatása is ennyi idő után.
Az meg hogy kimegy a fű az meg mert elszív mindent a fa a felső gyökerével meg letakarja a sűrű lombjával és az árnyékot a tápanyag hiányt és a vízhiányt szinte semmi nem viseli el.
Aki meg a kukába teszi a kompozstnak valót csak gratulálnni tudok neki hogy ekkora marha.
Mivel aki nem tudná a szemétdíjat úgy kalkulálják hogy az elszállított mennyiséget mérik és elég sokak íde teszik a komposztnak valót és a sittetis ha ezt nem tennék hanem megfelelő módon ártalmatlanítanák/ megszabadulnának az úgymod ,,szeméttől" lényegesen kevesebb volna a költség.
A lenyírt füvet is sokat oda teszik miért?? és nagyon sokan azok is akinek van kertje hát szórja be a veteményes sorok közé még hasznot is csinál de nem mert marha, elnézést a kivételtől.
Akinek van kedve hozzá, egy egyetemi kísérlet részleteit olvashatja itt:
A lényege, hogy 9 hónap elteltével a diólevélkomposztba ültetett növények és a vegyes lombból készített komposztba ültetett növények fejlődése között nem volt szignifikáns különbség, néhol még a diólomb jobban is teljesített. Még 90 % (9 hónapos) diókomposzt - 10 % föld keverékben is eszméletlenül nőttek a növények.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!