Öreg 50 év körüli körtefát hogyan kell megmetszeni?
Öreg, 50 év körüli fával nem nagyon érdemes foglalkozni. Annak a legesebb metszési módja, föld felett tíz centivel, stillfűrész.
Mivel:
- korszerűtlen fajta, ha sokat terem is, általában nem túl jót
- mély gyökereivel elszívja a vizet a többi ha elől
- mindenfajta betegségre hajlamos, gombatanyaként fertőzi a fiatalabb fákat
- belseje korhadt lehet, viharban kidől, kárt, balesetet okot
Ha szentimentális okból vagy a nagy árnyéka, tekintéyles látványa miatt mindenáron meg akarod tartani, akkor kb. 4-5 év alatt lehet alakító metszéssel lejjebb hozni a fa koronáját. AZ alsó sarjhajtások legerősebbjeit meg kell tartani, a fa felső egyharmadát egy az egyben le kell borotválni fűrésszel. A maradék termő ágakat egyesével, alapos meg kell vizsgálni, minden beteg, repedt, gombagyanúsat le k vágni, és a fő ágak egynegyedét évente vissza kell vágni, és a fiatal hajtásoknak teret engedni. Mindemellett bőséges trágyázásra, főleg káliumtrágyázásra (kálisóra vagy fahamura) és lemosó permetezésekre lesz szüksége. Számítani kell rá, hogy a drasztikus metszés ideje alatt nem sokat fog teremni, a körtepálinkának valót máshonnan kell beszerezni.
Az első válaszoló azon megjegyzésével, hogy - korszerűtlen fajta, ha sokat terem is, de nem jót - egyáltalán nem értek egyet. Igazán finom és egészséges gyümölcsöket igenis a hagyományos gyümölcsfák teremnek. A batul és a pónyik almával egyetlen korszerű fajta sem tudja felvenni a versenyt. Lehet, hogy nagyobbra nőnek, a szemnek tetszetősebbek nem kukacosodnak, de ízvilágban valahol a béka segge alatt vannak. Nemhiába a mai gyümölcsökben minimális a vitamintartalom. S ugyanez igaz a zöldségekre is. Aki kóstolt igazi, hagyományos erdélyi murkot (sárgarépát), annak nem kell megmagyarázni mi a különbség az itteni és pl. a török sárgarépa között.
A kérdezőnek pedig azt tanácsolom, hogy ne vágja ki a fát.
Most olvasom, hogy van egy körtefa ami 350 éves Balatonalmádiban.Nem is tudtam, hogy ezeka fák ilyen sokáig élnek.
Nem szeretném semmiképp kivágni.És tényleg finom a gyümölcse.
Egy sok és megfelelő minőségű körtét termő fát nagy baromság lenne kivágni, ameddig nincs helyette másik termő.
A kérdés, hogy jelenleg mit tudsz csinálni a termésével?
Csak annyit, hogy a földről felszeded a lehullottat pálinkának, meg ami nem üti agyon magát, azt a párat megeszed? Vagy van létrád, amiről a nagy részét megmented? Mert ha az első variáció él, akkor a termésmennyiségre kell jobban rámenni, pálinkának tökéletes a lehulló nagyon érett, utóbbi esetben a korona lejjebb hozására.
Én első lépésben úgy nagyjából a korona felső harmadát-negyedét csapnám le teljesen, utána a lelógó ágaknak vágnám le az utolsó harmadát, végül a maradékot ritkítanám meg - beleértve a túl sűrű vékony ágak teljes levágását meg a túl hosszúak rövidítését.
Az egésznek a végére a fán lévő rügyeknek kb. a fele maradna meg. Így az alsó ágak helyén növő új ágak erősödnek. De ezeket minden évben erősen vissza kell majd vágni, meg a termést erősen ritkítani rajtuk, mert könnyen letöri őket a szél, ameddig nem erősödnek meg kellően. (A vastagságuk és a hosszuk mindig arányban álljon.)
Meg persze a felső részt is minden tél végén újra kell metszeni, mert a visszavágás miatt nagyon sok vízhajtást fog hozni, amik a következő és azt követő évben vagy nagyon lehajlanak, vagy még inkább letörnek a zöld körtékkel. Tehát minden februárban elő a nagy kihúzható létrát, és a lehajló részeket meg a vízhajtások nagy részét eltávolítani.
Ha kb. 5 évig mindig lemetszed fentről az ágak felét, akkor az új alsó ágak felett majd le lehet vágni a törzset, és lesz egy rendes, felérhető fád.
Ezt a vágást érdemes lesz lekezelni majd a farontó gombák miatt, a felsőkkel nem kell foglalkozni, mert februárban nincs semmi olyan betegség, ami a körtét meg tudná fertőzni, aztán pedig már be lesznek forrva a sebek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!