Kezdőoldal » Otthon » Kert » Bonsai-tuját hogyan menthetném...

Bonsai-tuját hogyan menthetném meg?

Figyelt kérdés
Tavasszal vettünk egy három gömbös bonsai-tuját. Főleg az alsó két gömbön a levelek száradnak, hullanak, ugyanazt csinálja, mint a sima tuja, mielőtt végleg kipusztul. Visszafordítható ez a folyamat? Naponta locsoljuk, gondosan volt elültetve. Mit tehetnénk még?
2015. jún. 14. 21:44
 1/7 anonim ***** válasza:
Némi árnyékolás és a páratartalom növelése kell. Soha nem száradhat ki a gyökérzete.
2015. jún. 14. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mondjuk nekem 1200 m2 a telkem és hátul a fele haszonkert. Amikor permetezek, mindig egy kicsit többet keverek be, és a maradékból megfújom a rószákat és a tujákat is.

Én úgy vettem észre, hogy ez a barnulás egy gombabetegség, és nekem a Bordói lé +kén NEO SC-vel végzett permetezés állította meg tavaly nyáron.

De azóta ha Chorus-szal permetezek akkor annak a maradékával, ha Dithane-nal, akkor annak a maradékával mindig a tujákat is megszórom. Nekem kiheverték.

Van gyümölcsöskerted?

2015. jún. 15. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Lehet még talajprobléma is (mondjuk, meszesgödör volt ott 40 éve), vagy egyszerűen túlöntözés, a napi öntözésnél ez is komoly lehetőség.
2015. jún. 15. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Sajnos gyümölcsös kertünk nincs. Nem egy olcsó fa volt, és emlékként ültettem. Ezért lenne fontos, hogy megmaradjon. Második: melyik permetszert ajánlod leginkább?
2015. jún. 15. 20:36
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem tudom konténerben áll-e vagy beültetve?

A többiek tanácsai is korrektek, tehát öntözésre figyelj oda, vagy ha konténeres és nyílt betonplaccon van, akkor félárnyékos, hűvösebb helyre vinném.


Kérdésedre válaszolva én a Bordói lé+kén NEO sc szert ajánlom (link lentebb), van fél literes is (a képen még FW jelölés látszik, de az a régi csomagolás miatt a régi neve.) Tribázikus rézszulfát és kén hatóanyag van benne mikroformulázva. Az összes gomba és baktériumos betegség ellen hatékony. Még a kálcium hiányra is jó. Jól, légmentesen vissza kell zárni, és hosszú ideig jó marad. Ha nincs gyümölcsfád, akkor vegyél egy rózsák permetezéséhez ajánlott kis egy-két literes kézi permetezőt, és 1 liter permetléhez 7-10 ml Bordói lé+kén permetszert használj, és 7-10 naponta fújd meg minden részét. A levegő széndioxid tartalma hatására megköt 1-2 óra alatt a leveleken, a törzsön és utána már az esőállósága jó. A sötétedés előtti szélcsendes hűvösben permetezz, 26 fok felett a kéntartalma perzselhet.


[link]

[link]

2015. jún. 16. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a tanácsot. Most földbe (kertbe) van ültetve, délelőtt kb. 11-ig napos, aztán árnyékos a hely. Remélem, a permetszer segít.
2015. jún. 16. 21:07
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia! Egy fotó alapján könnyebb lenne megmondani, mi a probléma. Viszont elég régóta örökzöld bonsai-okkal és alakfákkal foglalkozom, így szerintem az elmúlt években a tujákat és hamisciprusokat tizedelő gombabetegségről van szó, amit a didimaszcella és/vagy a kabatina okoz. Az egész országban azt látni, hogy barnulnak, majd kipusztulnak a tuják. Sajnos olyankor már elég nehéz megfékezni, ha a növényen megjelent, megelőzni egyszerűbb.

Amit ajánlok:

1. Rendszeres tápoldatozás, öntözés! Egy egészséges növény ellenállóbb a betegségekkel szemben. Persze vigyázni kell az arányokkal is (túladagolás, túlöntözés).

2. A beteg leveleket, ágrészeket távolítsd el mielőbb! Akkor is, ha kb. semmi nem marad a helyén. Ami már elbarnult, az úgysem lesz már zöld.

3. Miután eltávolítottad, permetezd le felszívódó gombaölővel! Amiket ajánlok: Amistar, Quadris, esetleg Chorus. Ezt rá két-három hétre ismételd meg.


Amit nem ajánlok:

1. Lemosó permetezés a gyümölcsfákkal együtt. A tavaszi/őszi lemosó permetek olajosak, ami egy levél nélküli lombhullatónak nem árt, de egy örökzöldnek igen, mivel eltömíti a légzőnyílásokat.

2. A Bordóilé + kénnel én nagyon óvatos lennék, mert az örökzöldek kényesek a rézre. Kis koncentrációban nem okoz gondot, de nagyon könnyű túladagolni. Ha már kialakult a fent említett gombabetegség, akkor már nem fog sokat érni, mert kontakt hatású. Legfeljebb a megelőzésben lehet szerepe, bár örökzöldnél én nem használnám.


Remélem, hogy sikerül "meggyógyítani" a beteget :-)

2015. jún. 17. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!