Kezdőoldal » Otthon » Kert » Meddig élnek a növények?

Meddig élnek a növények?

Figyelt kérdés

Talán kicsit furcsa a kérdés, de még sosem láttam növényt természetes módon meghalni. Maximum akkor hal meg egy fa, vagy egy virág, hogyha a kártevő megeszik, vagy esetleg nagyon szétfagy.

Szóval, ha természetes halállal halna meg, akkor kb. meddig élne egy muskátli, egy almafa, vagy egy fenyőfa, stb.?


Köszönöm!


2015. ápr. 5. 19:23
 1/8 anonim ***** válasza:
2015. ápr. 5. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ez meg a fákról:


[link]

2015. ápr. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy növény fajtájától függően élhet évekig, évtizedekig, az utolsó éveiben már az idő ami megtépázhatja, pl egy kaktusz ami saját súlyától is már eltörhet, de más növény elöregszik sebezhetőbbé válik, pl egyik gyönyörű mini bonsai-om évek után hullajtani kezdte az elsárgult leveit, utána a végén már konkrétan elszáradt.

Tehát voltaképp ők is olyanok mint egy nő vagy férfi, fiatal korukban termékenyek, bő termést hoz az almafa, aztán később már alig, míg a végén egyáltalán nem.

2015. ápr. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Kidőlt-kitört fát sem láttál még? Nem kell ahhoz kártevő, hogy meghaljanak, van, hogy lassan kiszáradnak, akár úgy is, hogy a körülöttük álló fáknak nincs bajuk. Teljesen változó, hogy meddig él egy növény, az egynyári virágok legkésőbb október-november táján maguktól elszáradnak, míg például a ma ismert legidősebb óriás mamutfenyő 3200 éves. Az élethosszuk nagyban függ persze a körülményektől is.
2015. ápr. 5. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Asszem Afrikában, a Szahara környékén él egy bozótféle, amely mindig kívül hozza az új hajtásait, és a közepe szárad el fokozatosan. Ezáltal nagyjából gyűrű alakban fejlődik. Elég lassan nő, lévén nem sok vizet talál magának, tehát igen sok időbe telik, mire egy-egy nagyobb bozótgyűrű kialakul belőle. Ráadásul minél nagyobbra nő a gyűrűje, annál lassabban megy végbe a további növekedése. A legnagyobb ilyen egybefüggő gyűrű amit eddig találtak, az csaknem 50 méter átmérőjű, a korát így több tízezer évre teszik. Elviekben kortalan is lehetne, ha egyes kártevői nem eszik meg, vagy egy-egy, néhanapján keletkező tűzvész el nem pusztítja.


Egyébként a növények döntő többsége ugyanúgy öregszik, mint bármely más élőlény. Életciklusuk alapján megkülönböztetünk egynyári, kétnyári vagy évelő növényeket. Vannak olyan növényfajok is, amelyek klímától függően egynyáriak vagy évelők, ilyen pl. a ricinus, amely őshazájában, mediterrán környéken évtizedekig is elélhet, vastag, bambusszerű törzset növesztve, míg hazánkban a fagypont alatti telek miatt minden évben elpusztul, de magjait előtte be tudja érlelni és el tudja hullajtani.


Az almafák általában 50-80 évig élnek, a fenyőfák viszont elég változatosak, de általában 100 év feletti kort élnek meg (a fentebb már írt mammutfenyő életkora pl. évezredekre tehető). A muskátli télen kifagy nálunk, tehát egy év az életciklusa hazánkban, de mediterrán környéken az is évekig, évtizedekig eléldegél.


A különböző gombák, rovar-kártevők, egyes baktériumok vagy néhány kúszónövény ugyanúgy a természet részei, tehát ha egy növénnyel ezek valamelyike végez, az a növények számára természetes halálnak minősül, mint ahogyan (ha jól tudom) az embernél is természetes halálnak veszik azt, ha valamilyen vírus- vagy baktériumfertőzés következményeként hal meg.

2015. ápr. 6. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. ápr. 6. 21:42
 7/8 anonim válasza:

Az említett sivatagban élő növény a kreozot cserje( (Larrea tridentata)), ez az USA délnyugati államainak sivatagi övében él, tehát nem Afrikában, hanem Észak-Amerikában.

A feltevések szerint a föld legöregebb élőlényei, legidősebb tövei 12.000 évesek!

A növény gyűrű szerűen nő, a tehát mindig a belső törzstől kifelé haladva, egy igen szélsőségesen száraz vidéken.


Linkek itt: [link]

[link]

2017. febr. 11. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Egy növény meddig él?!, relatív dolog, mert fajonként változik elég szélsőséges palettán, a nyír, a nyár, fűz fajok viszonylag rövid életűek, 20-30 évesen már öregeknek számítanak, fokozatosan tönkre mennek felkopaszodnak, majd valamilyen betegség ledönti őket, a kártevők is megtámadják.

Az alma, körte fa 80-100 évet is megélhet, ha magonc, a tölgy, platán több száz évet is, akár 500 évet is! A mamutfenyők 1-2000 év körül élnek, a kreozot cserje a legidősebb élőlény ami ismert, 12.000 éves példányai is vannak! A növények magként is lehetnek időutazók, tehát a mag csírázó képessége is elállhat hosszú ideig. átlag magok 1 évtől néhány évig csírázó képesek, de ismert két ezer évig is csíraképes mag, egy magnólia faj 2000 éves magjai csíráztak ki!


cikk itt:

[link]

2017. febr. 11. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!