Mi a véleményetek a szobanövények ilyesfajta átültetéséről, illetve ti hogyan szoktátok csinálni és milyen időközönte?
Szóval én úgy szoktam csinálni hogy ha kinőtte a cserepet akkor átteszem nagyobba vagy ha nem akkor 1-2 évente földet cserélek alatta és mindig nagyobb cserépbe teszem mint szüksége lenne hogy had tudjon szabadon nőni...
Ezt úgy szoktam hogy kiveszem a csépből, megnyomkodom, meg ütögetem picit a cserép oldalát így kijön földestől és úgy hogy nem sérülnek a gyökerei... majd fogom és odaviszem a kerti csaphoz és kimosatom az utolsó homokszemet is a gyökerei közül aztán a gyökérzete nagyságától függően teszek a cserép aljába földet majd fogom a növényt, beleteszem a cserépbe majd lazán szórok földet körbe a tövére, majd ha tele lett a cserép akkor megöntözöm és meg gyömöszkölöm a földet a cserépben óvatosan hogy a tövét ne sértsem... és a ráöntött víz leviszi a tövek közé a földet aztán megint föld és megint víz, és ezt addig csinálom még megfelelő mennyiségű föld nem lesz a cserépbe ezzel így nem túl vizes sárba, dagonyában lesz amiben még nem tud eldőlni, de az utolsó 2-3 kis adag földhöz már nem adok vizet csak a legvégén locsolom meg magát a növényt hogy lemenjen róla az ültetéskor rátapadt homok és sár de így is sáros lesz a teteje a földnek amiből kézzel szedek le egy picit így simára húzva a felszínét... a végén a cserép tiszta mocsok és sár lesz így megvárom még az megszárad az oldalán és egyszerűen kézzel letörlöm...
meg van hogy nem cserépbe hanem vagy tejfölös kupába vagy kb 1 literes tejfölös vödörbe, vagy 5 literes zsíros vödörbe vagy 12 vagy még több literes vödörbe teszem főleg a nagyokat szoktam vödörbe tenni mert pár száz forint egy pl 12 literes vödör egy akkora cserép meg 2-3 ezer, legalább is ott annyi ahonnan én tudnám venni boltból... meg van olyan is ami fagylaltos dobozban van mert az pont elég neki de ha cserépbe vagy vödörbe akarnám tenni akkor sokkal nagyobb kellene neki... egyébként ami ebben van vagyis fagyis dobozban az egy medvetalp és az olyan hogy hosszanti irányba terül el egy kis darabon és úgy onnan nő felfelé meg van olyanom is amit kicsi kb 10 literes akváriumba ültettem mert azt nem használtuk és amit abba tettem abból volt több és hogy ne foglaljon annyi cserepet beletettem őket...
és erről a cserép/vödör/fagyisdoboz dologról mit gondoltok? ti is szoktátok így?
Nem szabad kimosatni a földet a gyökerek közül, rosszat teszel a növénynek.
A föld nem romlik meg, ha jó a szerkezete, meg nem tocsog állandóan, csak a tápanyag fogy el belőle. Elég tápoldattal felturbózni, és kész. Átültetéskor a régi föld meg a cserép közé teszel új földet, a régi földet nem bántod, csak a tetejét szeded le, ahol nem nagyon vannak gyökerek.
Jó bármilyen edény a növényeknek, csak fúrj rájuk lyukat, hogy a felesleges víz ki tudjon folyni. Én vödröknek nem az aljukra fúrom, hanem a magasság 1/10-ére, hogy ha a föld össze van száradva, és az edény széle mellett lefolyik a víz, akkor ne szaladjon ki egyből a lyukon, hanem alul megáll valamennyi, és visszaszívódik a földbe.
a tápanyag miatt szoktam így kimosatni és besarasítani hogy mindenhová új föld kerüljön ami frissen van tele tápanyaggal... mindig a veteményesből szoktam venni nekik földet ami minden tavasszal megvan trágyázva, tápoldatot tápoldat rudacskát sosem használok... mikor így kimosatom a földet a tövéből és új földel töltöm fel, akkor egy idő után ami általában minimum 1-2 hét észre lehet rajtuk venni hogy elkezdenek nőni, friss hajtásokat hozni el kezdenek hízni, megújulni... de mikor így átültetem és bemosatom az új földet a tövei közé akkor jó ideig, még teljesen ki nem szárad a föld és látszik hogy tényleg kell nekik a víz addig nem szoktam nekik adni és utána meg rendesen annyit amennyit igényel...
kifúrni kiszoktam, a 12 literes vödröt is kifúrtam amiben a legnagyobb kaktuszom van... ( vödröstől majdnem 180 centi magas ) és télen már nem használt tepsit teszek alá bent a szobában
írtad hogy nem tesz nekik jót ha kimosatom a földet a tövei közül... ezt mire érted? mi bajuk lesz tőle? ( bocsi csak ezt még senki sem mondta )
Tényleg nem szabad kimosni.
A földben vannak mindenféle bacik, van ott egy egész teljes élőflóra. Ez jó esetben nem káros a növényre nézve, sőt. Azzal, ha teljesen új földbe rakod, ezt megszünteted, van növény, ami emiatt akár el is pusztulhat. Kb mintha te kerülnél teljesen új környezetbe, szerintem te se örülnél. :D
Persze ha amiatt kerül sor az átültetésre, mert valami kártevő van a földben vagy túllocsoltad és menteni próbálod, az más kérdés, az még mindig kisebb stressz a növénynek.
Szükség szerint tavasszal ültetek, kiszedem a cserépből földlabdástól, átteszem egy mérettel nagyobb cserépbe, a hézagot, tetejét megszórom új földdel, kézzel letapogatom kicsit, majd a végén megöntözöm. Nem sárosodásig, mert azzal ki is mosod a tápanyagot.
Tejfölös edénybe inkább csak magokat palántának meg fűszernövényeket ültetek. Nekem az ilyen gagyi megoldás bántja a szememet, de ha fúrsz rá lyukat, hogy kifolyhasson a víz, akkor teljesen jó. Mondjuk nagyobb növénynél célszerűbb beruházni egy agyagcserépre, jobban szellőzik meg a vízzel is máshogy bánik. Drága, de egyszeri beruházás, nagy növényeket már nem nagyon ültet át az ember évente.
Egyébként meg célszerű egyszerre átültetni, kezded a legnagyobb növénnyel, annak felszabadul a cserepe, akkor abba tudsz ültetni egy mérettel kisebből és így tulajdonképp évi egy cserepet kell venned, az meg nem olyan vészes.
Mondjuk a kerti föld sem biztos hogy a legjobb a szobanövényeknek.
A gyökerek meg a talajszemcsék nem csak úgy egymás mellett vannak, hanem a gyökereken lévő gyökérszőrök hozzá vannak tapadva a talajszemcsékhez. Ha lemosatod, az elég komoly és felesleges sokkhatás a növénynek, idő kell, hogy visszaálljon.
A kerti föld cserépbe nem ideális, mert a felülről való locsolástól letömörödik, még az alulról való locsolástól is, és a gyökerek meg a talajlakó hasznos baktériumok és gombák nem kapnak oxigént, viszont a kártékony, oxigént nem igénylő rothasztók jól szaporodnak.
Vegyél valami jobbféle virágföldet, ami laza marad a földlabda belsejében az öntözés ellenére is, és ne mosasd ki, hanem használj tápoldatot, az is ugyanolyan jól pótolja a kifogyott tápanyagot, és növénynek is jobb, meg neked is kevesebb munkád van.
Tejfeles dobozt szaporítónak szoktam használni, aztán ha növekedésnek indul a növény, átültetem cserépbe.
Túl nagy edény általában nem jó semminek, mert könnyebb túlöntözni, ha csak két hét alatt használja el a növény a benne lévő nedvességet. Kaktusznál főleg hajlamosak túl nagyba ültetni az emberek, ami nyáron nem probléma annyira, csak túl gyorsan nőnek, megfelelő tüskézet nélkül, viszont télen kirothadhatnak a telelőhelyen, a hidegben. Kaktusznak maximum akkora edény kell átültetéskor, mint a kaktusztest térfogatának háromszorosa, de kétszerese is elég. Ennyi föld gyorsan ki tud száradni, amit igényel a kaktusz időnként, meg egész télen.
uhh ezt nem tudtam :/
tejfölös kupákba én is csak szaporítani nevelni szoktam tenni de mikor már elég nagy és nincs cserép akkor tejfölös vödörbe teszem át persze ha nincs cserép, ami így néz ki:
és ennek 200-as forrószöggel kifúrom az alját, és télen ugyan úgy teszek alá kistányért mint a rendes cserépnek...
írtátok hogy nem jó a kerti föld nekik, hanem a virágföld, erre én csak annyit tudok mondani hogy az én tapasztalataim mások és azért használok kerti trágyázott földet, mert a legtöbb növényem, kaktuszom és más szobanövényem ha virágföldben volt kipusztult vagy elsatnyult, valamint az sem mindegy hogy milyen vízzel van locsolva... ha nyáron kint vannak akkor fúrott kútról szivattyúról szoktam slaggal meglocsolni őket úgy hogy befogom a cső végét és felfelé tartom, mint ha eső esne rájuk, télen meg bent vannak szobában, ablakban és szekrénytetején vagy virágtartón, ahol helyet tudok nekik találni és ilyen vízszűrő kancsón átengedett vízzel locsolom őket, mert a csapvizünk alapból olyan hogy ihatatlan, és ha normál földben tisztított vízzel öntözöm őket akkor attól nincs bajuk és szépek...
A kerti földet (de a bolti virágföldet sem) nem javaslom használni. Túl sok bomló anyagot és apró szemcsenagyságú részeket tartalmaz ami kitölti a rendelkezésre álló teret, magyarul betömörödik és nem marad levegő a talajban ami pedig kellene a gyökereknek. Ráadásul száz évig áll benne a víz és könnyen kirohad a gyökérzet. Ha veszel bolti földet, akkor kb 50-50%-ban keverd be perlittel hogy lazább legyen. Ha amúgy is tápozza valaki a földet, akkor meg minek bele komposzt.
A kérdező jól teszi hogy teljesen lemossa a régi földet mikor átülteti. A régi már "kiszívott" föld, ráadásul szinte rákövesedik a gyökerekre és megakadályozza a víz/tápanyag felvételét.
Az is egy megoldás, főleg ha hely szűkében kezdesz lenni, hogy nem nagyobb cserépbe ülteted, hanem ugyanabba, csak megmetszed a növényt és a gyökereit. Tápanyagfelvétel szempontjából CSAK a hajszálgyökerek fontosak, a nagy gyökerek mindössze kapaszkodnak és szállítanak, nem olyan fontosak. Azokat vissza lehet vágni, így a növény belefér ugyanabba cserépbe, mégis tud fejlődni.
Továbbá az agyag edény sokkal jobb a műanyagnál (persze drágább is) de főleg kaktuszhoz ajánlom, mert az agyag lélegzik. Így sokkal nehezebb kirohasztani a kaktuszt. Azokat amúgy sem kell olyan gyakran átültetni. Egyébként semmi akadálya az újrahasznosításnak, a tejfölös doboz pont olyan jó mint a műanyag cserép, a lényeg hogy lyuk legyen az alján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!