Miért halnak meg, száradnak el a tuják országszerte, nagy számban?
Múlt évben és idén is számos tujánk száradt el. Budapest belvárosában kertünkben, peremkerületben munkahelyemen, 25 km-re telkünkön, de szüleimnél akik 140 kilométerre laknak szintén csoportosan produkálják náluk és a szomszédokban ezt a jelenséget a tuják. :-(
Nagyon sok embertől hallom, hogy mindenfelé ez történik. :-(
Mi lehet az oka?
Mellesleg, azt is tapasztalom, hogy számtalan kerti növény, mely eddig strapabírónak volt nevezhető manapság égési foltokat mutat levelein. Mintha, nagyítóval égették volna meg leveleiket. Lassan pedig elszáradnak. Még egy szomorúfűzfánk is meghalt múlt nyáron. :-(
Azok a növények, melyek kibírták 5-10-15 vagy akár 20 évig is, most szinte egyszerre halnak meg. :-(
A csapadékosabb, enyhébb klímát kedvelik.
Még ha öntözve is van a légnedvesség alacsony, nem bírja.
Akkor azt sem bírja, ha hetekig van kemény mínusz (tavasszal-télen) és utána jön egy felmelegedés (10-15 fokra).
Nem is feltétlenül az időjárás gyilkolja, hanem már van egy csomó új betegségük, ami a legyengült fákat könnyebben károsítja.
Pl nem tud elég gyantával védekezni a bogarak, gombák ellen.
Kedves utolsó!
Köszi!
Valóban ez az oka!
Kertészet és Szőlészet (2014-24. szám)
Maráczi László
2014.06.10., kedd, 16:20
Az utóbbi évek nyarain, őszein mind több helyen láthattuk, hogy a ciprusféléken 10 centiméter körüli oldalágak elhaltak, és hosszú ideig csüngtek a növény palástján. Előfordul a ciprusfélékkel, hogy tavasszal egy-egy ág, vagy akár az egész növény elhal. A kártételt a borókaszú (Phloeosinus aubei) okozza.
Eredetileg Kelet- és Észak-Afrikában, a Földközi-tenger mellékén, a Krím, a Kaukázus és Kis-Ázsia területén őshonos. Hazánkban 1959-től ismert az előfordulása, jelenleg Németország északi részén is megtalálható. Terjedését segítette a világviszonylatban zajló növénykereskedelem, a meleg, száraz nyarak, valamint a fölmelegedés. Ahol megtelepedett, ott néhány év után komoly károkat okozott.
A borókaszú imágója 2,1-2,7 milliméter hosszú, barnásfekete, a lábai és a csápjai világosabbak. Az imágó nagyobb távolságra is elrepül.A bábból kibújt imágók május közepétől rágják ki magukat a fertőzött fából, a kirágás helyén a kérgen 1 milliméternél alig nagyobb lyuk marad utánuk. Ezt követően kezdik el az érési táplálkozásukat. A frissen előjött imágók az 5-10, ritkán 20 centiméter hosszú, általában másodéves oldalhajtás tövébe, az ágvillában rágnak be, onnan 0,5-1 centiméter hosszan kiodvasítják a hajtás belsejét a hajtáscsúcs felé. A berágás helye a rágcsálékról és a kifolyó gyantáról fölismerhető. Amint a károsított hajtás elszíneződik, azt elhagyja az imágó, és a közeli oldalhajtásban folytatja táplálkozását. Az első elszíneződött oldalágak júniusban jelennek meg, a károsítás késő őszig folyamatos. A kiodvasított oldalhajtások elveszítik színüket, megbarnulnak, majd a következő év májusáig a szél hatására az alapjuknál letörnek.
A borókaszú az érési táplálkozásával esztétikai kárt okoz, hajtáskárt az életfán (Thuja) kívül a hamiscipruson (Chamaecyparis), a borókán (Juniperus) és a Leyland-cipruson (×Cupressocyparis leylandii) láthatunk még.
Anyajáratok és lárvajáratok
Az imágók a károsított oldalhajtások tövében vagy a törzsbe vájt járatban telelnek.
A nőstények a gazdanövény kérge alatt (törzs, ág) a szíjácsban, a növekedési iránnyal párhuzamosan 2-5 centiméter hosszú kétkarú anyajáratokat készítenek, a keletkező faforgácsot a talajra hullatják. Csak ritkán fordul elő, hogy egy járatban két nőstény él, olyankor az anyajárat 3-4 karú. A nőstények az anyajárat oldalára rakják petéiket, az abból kikelő lábatlan, krémszínű lárvák az anya járatra merőlegesen, egymással közel párhuzamos járatot rágnak. A lárvajáratok ritkán állók, az anyajáratoktól eltérően rágcsálékkal tömöttek, a járat végén a szíjácsba mélyedten alakítják ki bábkamrájukat. A kérgen egy-egy nőstény befurakodási helye körül megközelítően 3 centiméter átmérőjű körben, számos kör alakú kifurakodási lyuk található. A járatok zavarják a víz és a tápanyag áramlását, amitől a korona egy része vagy az egész növény is elhalhat. Amennyiben a járatok nem érnek össze, a lárvák fejlődése hosszú időn át látens maradhat. Költési járatot csak a Chamaecyparis lawsonia na, a Thuja occidentalis és a Thuja orientalis fiatal törzsébe, ágába rág. Évenként egy, esetleg két nemzedéke fejlődik, az imágók májustól rajzanak, a fő rajzás júliusban befejeződik.
Megfullad
Az országban mindenütt elterjedt. Előfordulása egy-egy településen belül is különböző, akár néhány száz méteren belül is találunk fertőzéstől mentes és erősen fertőzött növényeket. Érési táplálkozásával a növények díszértékét – különösen a Thuja occidentalis Smaragdét – csökkenti, rontja. Leginkább a legyengült, a szárazságtól szenvedő, valamint a frissen telepített növényeken lép föl. A hosszú, meleg ősz kedvez az érési táplálkozásának, hiszen megnyúlik az arra alkalmas idő hossza, emiatt növekszik a károsított hajtások száma. Az egészséges, jó táperőben lévő fa kevésbé alkalmas a táplálkozásra, mivel az sok gyantát termel, amibe a berágó bogár szinte belefullad. Amíg az érési táplálkozás esztétikai kárt okoz, addig a szaporodáshoz a kéreg alatt kialakított járatoktól elhalhat a fertőzött ág vagy akár a fa törzse is.
Legjobb a megelőzés
Legjobb védekezés a megelőzés, ehhez első lépés az egészséges szaporítóanyag. Csak megbízható kereskedőtől vásároljunk. Tartsuk jó erőnléten a növényeinket, szárazság esetén gondoskodjunk folyamatos vízellátásukról. Amenynyiben a borókaszú kártételével találkozunk, akkor törekedjünk a bogarak elpusztítására.
Az érési táplálkozás kezdeti jeleit mutató hajtásokat (egy-egy elszíneződő hajtás megjelenése) azonnal, tehát amíg megtalálható benne a bogár, az elágazásnál vágjuk le. Az elszáradt hajtás tövét is ellenőrizzük, mert a borókaszú gyakran oda húzódik vissza. A levágott hajtásokat és a megtalált bogarakat semmisítsük meg. A bogarak előbújása hosszú ideig tart, ezért késő őszig ellenőrizzük a hajtásokat.
Tavasszal az elhaló fákon keressünk szúrágásnyomokat. A lyuk körül a kérget késsel sekélyen hántsuk le, amennyiben a növény kérge alatt a szú jellegzetes rágásnyomát találjuk, akkor nagy valószínűséggel borókaszú okozhatta az elhalást. Az elhalt fát az imágók rajzáskezdete előtt vágjuk ki és égessük el.
A vegyszeres védekezés nehezen kivitelezhető, a rajzáskezdet megállapítása ugyanis körülményes, a rajzás hoszszan elhúzódó. Ha tavasszal borókaszú miatt elhalt fát találunk, akkor ennek kisebb ágdarabján vagy még élő növényen keressünk szúbefurakodási nyílásokat, és figyeljük meg, hogy a nyílások környékén mikor jelennek meg újabbak (kirágási helyek). Az ágakból előbúvó bogarak ellen piretroidtartalmú szerrel (pl. Karate Zeon 5 CS), a rajzási idő alatt (júniustól szeptemberig) többször permetezzünk. Vegyük figyelembe, hogy a piretroidok érzékenyek a napfényre. Faiskolában a repülés kezdetétől a hosszú hatástartamú szerek használhatók. Sajnos a kéreg alatt lévő lárvák ellen nem lehet vegyszerrel hatásosan védekezni.
Nem mindig
Nem minden hajtásvég-száradásért felelős azonban a borókaszú. Érési táplálkozásának tünete abiotikus károsodásokkal, rovar- és gombakártétellel is összetéveszthető. Száraz nyarakon a tuják, hamisciprusok palástján a szárazságtól is elhalhatnak a hajtások. Túlöntözés, hosszan tartó, erősen csapadékos időjárás, talajtömődés következtében sérülhet a gyökérzet, emiatt nem tudja a növényt elegendő vízzel, tápanyaggal ellátni, ezért sárgulnak, majd elhalnak a hajtások.
Az árnyékban, különösen a korona belsejében lévő ágak barnulása, elhalása sem a borókaszú számlájára írandó, az természetes jelenség. A hajtás csúcsi részének sárgulásakor a tuja aknázómoly károsítására kell gyanakodni. A masszív ágelhalást okozó gombabetegségek tünete is hasonlít az érési táplálkozás kezdetén lévő hajtáshoz.
Vastagabb ágak, sőt az egész növény is elhalhat a hazánkban is előforduló tujaszú (Phloeosinus thujae) lárváinak károsítása nyomán, de a tujaszú nem okoz hajtáskárt, mivel imágói a költési helyen folytatják érési táplálkozásukat.
A cikket a Kertészet és Szőlészet 2014-24. számában olvashatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!