Miért levegősödik le a kerti szivattyúm?
Az öntöző rendszeremet kerti szivattyúval táplálom, ami egy tartályból nyeri a vizet. A tartály vízszintje minden állapotában (úgy értem a leg leürítettebb állapotában is) a szivócsonk szintje fölött van. A szívócső (KPE 32) építészeti okokból elöbb felmegy a tartály vízszintje fölé kb. 150 cm-el, majd onnan lejön 2 métert, és ott a szivattyú. A legmagasabb ponton légtelebítő csapot építettem be. A szívó ágban van párhuzamosan 2db 20"-is szűrő, a tartály felöli végen lábszelep, a szivattyú nyomó oldalán áramláskapcsoló, visszacsapó szeleppel. Amikor az öntöző automata kinyitja a zónaszelepet, a szivattyú indul, és öntöz. Amikor elzár, az áramláskapcsoló leállítja a szivattyút. Ez eddig rendben.
Amikor feltöltöm, majd lelégtelenítem a szívó ágat, az első indításnál minden rendben van, néha még a másodiknál is, de ez után a szűrőpoharakban megjelenik felül egy légpárna. Amikor leáll a szivattyú, akkor csökken a szívás, azaz megszűnik, a légpárna összeesik, de ha a légtelenítő tartályból ráengedek vizet, és kinyitom a szűrőn a légtelenítőt, mindug jön ki levegő. A lábszelepet cseréltem, a légtelenítő csapot cseréltem, minden kötést újra kötöttem, és mégis levegős lesz. Eközben s nyomó oldalon vigyázba áll 5 bar, ami miatt onnan levegő nej jöhet. Kompresszorral megnyomtam 1,5 bar-ral a szívó ágat, majd lezártam, öt órán keresztül nem ejtette el a nyomást. Akkor honnan kerülhet levegő a rendszerbe?
A szivattyú garanciális, egy hete üzemel naponta 90 percet, csúnya lenne, ha szimmeringes lenne, bár akkor meg lenne a megoldás. ''Gázos'' vízre én is gondoltam, ezért a tatály töltése után legalább két-három órát pihentetem a kútvizet a tároló tartályban, már csak azért is, mert nagyon hideg.
Már arra is gondoltam, hogy valami szűkítés miatt annyira leesik a nyomás a szívó oldalon, hogy elgőzöl a víz, mint a sebesség miatti kavitáció. Ez esetben viszont a szívás mefszűnése után el kellene tűnnie nyomtalanul, viszont nem így van, mert marad levegő. Szóval, valahonnan születik. Ha a szimnering lenne, akkor gondolom a kompresszoros nyomást is kiengedné, bár vákuum esetén fordított a nyomás iránya.
A természetben lévő vizek mindig tartalmaznak oldott állapotban levegőt (vagy valamilyen gázt). Próbáld ki, ha egy pohár vizet kiteszel az asztalra, és ott hagyod órákig, a pohár belső oldala buborékos lesz.
Ugyanez történik, ha lekapcsolod a szivattyút, a nyugalomban lévő vízből elkezdenek kiválni a buborékok, és mivel nincs hova távozniuk, keletkezik egy légpárna a rendszer legmagasabb pontján.
Javaslom, hogy ne felülről vezesd be a szívó csövet a tartályba, hanem az alja közelében létesíts egy kifolyó csonkot. Így állandó hozzáfolyása lesz a szivattyú felé, soha többé nem fog belvegősödni.
Erre az alsó kifolyó csonkra szerelhetsz egy elzáró csapot, hogy a szivattyú kikapcsolt helyzetében ne folyjon el a víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!