Körte és almafa, mit csináljak vele?
Öreg fák ifjítása címszó. Az elhalt ágakat le kell vágni. Az égig nyúló hajtást vissza kell vágni olyan magasságig, ami létrával elérhető. A vastag fő-ágakat kb. felére vissza kell vágni. A nagyobb vágásfelületeket sebbalzsammal vagy sűrű barna olajfestékkel be kell kenni. A vékonyabb, de hosszú hajtásokat is felére/harmadára kell visszametszeni. Ilyen visszametszést követően a fa természetszerűen kevesebbet fog teremni az első évben, de a termés legalább elérhető magasságban marad. Az odvas részeket ki kell tisztítani és esetleg cementes habarccsal betömni. A vastag, hámló kérget drótkefével le kell kefélni, hogy hulljanak le az alattuk levő kártevő-bábokkal és hernyókkal együtt. Ezek a műveletek még most tél végén elvégezhetők. A lehullott nyesedéket legjobb elégetni Tél végén ajánlatos un olajos lemosó permetezést végezni, azt követően rügyfakadás táján jöhet egy kis kénes permetezés. Virágzás után lehet permetezni rovarkártevők ellen. A rovar és gomba kártevők elleni permetezéseket később akár 2-*3 hetente lehet ismételni (erről részleteiben lehet olvasni szakmai oldalakon).
A fák alját a törzstől mért 1-2 m sugarú közben ajánlatos felkapálni és rendszeresen tisztán tartani, mert egyes rovarkártevők hernyói innen másznak fel a fákra.
A magasba törő főágakat egy vastagabb ág fölött kell levágni, csonk nélkül. Sebkezelésre legjobb és legegyszerűbb egy kis doboz fagélt venni, és egy rossz fogkefével felvinni. (Utána a fogkefét vízbe tenni, különben beleköt az anyag.)
A függőlegesen induló vékony ágakat, amik besűrűsítik a koronát, tőből kivágni. (Ilyen vízhajtásokból nagyon sok fog nőni idén a visszavágás miatt, ezeket majd ismét tőből eltávolítani.)
A nagyon lelógó ágvégeket is vagy le kell vágni, vagy nagyon megritkítani rajtuk a termő részeket, mert ezeken rendkívül sok virág szokott fejlődni, de a termés apró lesz itt.
A metszést -2 fok fölött kell elvégezni.
Lemosó permetezést én rügyfakadáskor szoktam csinálni Vegesol eReS nevű szerrel, ebben van réz, kén, olaj, szóval mindent visz.
A kukacosodást az összes almatermésű gyümölcsfajtán, plusz a dión az almamoly csinálja. Ennek a tojáskelésére kell időzíteni a permetezést, hogy az almába behatoló kis hernyók egyből kinyiffanjanak. Ami ugye nem egyszerű.
Egyik módszer a neten figyelgetni a rajzási előrejelzéseket, másik módszer venni egy feromoncsapdát, és ennek a fogási eredményét venni alapul.
Az almamoly évente általában 3x rajzik, ebből 2-t ha elcsíp az ember, az már nagyon jó, de egy is ér valamit. Téli almánál és körténél a legutolsó a legfontosabb, mert az első két banda által megrágott gyümölcsök lehullanak, de az utolsó rajzás a maradék, megérő gyümölcsöket teszi tönkre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!