Kezdőoldal » Otthon » Kert » A napraforgó tényleg elnyeli...

A napraforgó tényleg elnyeli a radioaktív szennyeződést?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam, hogy a radioaktív talajra napraforgókat ültetnek, hogy a szennyeződéstől megtisztítsa a területet. Ez mennyire igaz?

2013. aug. 22. 20:06
 1/5 Shai-Hulud ***** válasza:

Semennyire.

A radioaktív szennyezést okozó hasadó anyagnak (pl. urán, plutónium, kalifornium, stb.) van egy rá jellemző felezési ideje, amely idő alatt az anyag mennyisége (és ezzel arányosan a sugárzás erőssége) a felére csökken. Ez az idő teljesen független attól, hogy a földet fű, kukorica, fenyőfák, vagy éppen napraforgó fedi.


A napraforgó viszont kevéssé szívja fel a nehézfémionokat a talajból, emiatt kevésbé szennyeződik, mint például a búza. Talán ez lehet inkább az oka, hogy napraforgót ültetnek oda.

2013. aug. 22. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

És miért szívja magába kevésbé?

Talán mert mélyre nyúló a gyökérzete?

2013. aug. 22. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:

A napraforgó nem mivel a koronagyökérzet nem nyúl mélyre, de a dohánynövény az átlagnál jobban meg tudja kötni a nehézfémionokat, pl. a plutóniumot, ezért is kerül a cigikbe.

Viszont egyes gombafajok alkalmazásával költséghatékonyabban meg lehet tisztítani a talajt a radioaktív szennyeződéstől, mint pl. extrakciós módszerekkel. Ezt mikoremediációnak hívják. Egy kis olvasnivaló ezzel kapcsolatban:

[link]

2013. aug. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Azt olvastam, hogy Csernobil után is napraforgókat használtak, meg azt, hogy kísérleteznek vele. Hát... Jó indok lett volna, hogy az atomerőművek köré miért ültetnek napraforgókat.

Köszi a válaszokat! :)

2013. aug. 23. 12:36
 5/5 anonim válasza:
Előző vagyok. Azóta utána olvastam a dolognak és igazad van. A napraforgó gyökérzete mélyre nyúlik ezért nagyobb térfogatból képes megkötni a nehézfémeket, meg biztos itt is van egy olyan tulajdonság ami miatt egyes nehézfémeket nagyobb hatékonysággal köt meg ez a növény.
2013. okt. 23. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!