Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi baja a karácsonyi kaktuszom...

Mi baja a karácsonyi kaktuszomnak?

Figyelt kérdés
Kaptam pár éve egy ilyen kis kaktuszt.Megtanultam h nyáron kint lehet árnyékosabb helyen,nov-ben már behozom,de nem a dög melegbe és az öntözés is megfelelőnek gondolom(amikor száraz a földje,meglocsolom).Ahogy behozom 1-2 héten belül jönnek a bimbók(nem mozdítom meg olyankor),mire karácsony lesz addigra már el is hullajtja őket.Viszont az a gondom vele h mióta megvan,minden évben egyre kevesebb és kevesebb virágot hoz(4-5db az idén),valamint h ahogy fejlődött az összes lecsüngő levele pirossas és fonnyadt lett.Nem mind fonnyadt,de van pár,amit előbb utóbb el is dobál,de van ami évek óta rajta van.A töve úgy 10cm magasságig nagyon szép zöld és erős.Arra gondoltam,(mert most vízben áll,h kisimuljanak a levelei)h lecsípem ezeket a piros leveleket,mert nem sok hasznát látom.Mit gondoltok lesz vmi baja tőle?A nagymamám se mert rá mondani semmit,csak h ennek nem ilyennek kéne lenni:)))Tehát összefoglalva,miért pirosak a levélvégek és mit tudok vele tenni,anélkül h kivégezném szegényt.Köszi a tanácsokat előre is.üdv.
2013. márc. 18. 12:42
 1/5 anonim ***** válasza:
76%

A karácsonyi kaktusz nevéhez hűen télen virágzik, így az év végén sokan kapnak ilyen növényt ajándékba. Mutatós és hálás társunk lehet, de ahhoz, hogy rendszeresen virágozzon, tartanunk kell magunkat egy bizonyos rendszerhez. Az alábbiakban lépésről lépésre mutatjuk be, hogyan gondozzuk az ajándékba kapott karácsonyi kaktuszt.


Lépések 1.Általában már bimbók vagy kinyílt virágok borítják az ajándékba kapott karácsonyi kaktuszt. Tegyük egy nem túl meleg, de napfényes helyre, ahol a virágzás végéig egy helyben maradhat. Ne mozgassuk, ne forgassuk!

2.A virágzás alatt a karácsonyi kaktusz sok vizet igényel. Legjobb, ha minden nap vagy minden másnap öntünk rá pár cseppet. A cserépalátétben viszont ne álljon a víz, a kaktusz földje ne tocsogjon, mert kirothad a gyökere! Inkább egy-egy öntözést váltsunk ki párásítással, permetezéssel.

3.Ha a kaktusz elvirágzik, szedjük le a száraz virágokat, és akár a módosult szárakat (leveleket) is visszacsíphetjük, így később erőteljesebben fejlődik és virágzik majd.

4.A virágzás után a növénynek pihenésre van szüksége, így csökkentsük a vízadagokat. Ha lehet, vigyük egy hűvösebb helyre a karácsonyi kaktuszt. A februárt és a márciust mindenképpen érdemes a regenerálódásra szánni.

5.Áprilistól kezdődik a karácsonyi kaktusz növekedési szakasza. Vigyük világos, meleg helyre! (26 fok az optimális, de kerüljük a tűző napot, hiszen a növény eredetileg az őserdők mélyén, vagyis meleg és párás, de árnyékos helyen él.) Újra fokozzuk az öntözést, akár tápoldatozhatjuk is.

6.Nyáron – ha van rá lehetőség – akasszuk fel a karácsonyi kaktusz cserepét egy nagyobb fa lombkoronájába, így utánozzuk legjobban a természetes környezetét. Az öntözést a tavaszi nagyobb adagok után kezdjük mérsékelni. Az a jó, ha a karácsonyi kaktusz földje két öntözés között kiszárad (de még azelőtt öntözzük meg újra, hogy fonnyadni kezdene).

7.A virágzásra való felkészülés egyik előfeltétele, hogy a növekedés után a növény újra pihenhessen. Ezért szeptemberben-októberben vigyük egy olyan hűvösebb (14-16°C-os) helyre, ahol már nem akarjuk nagyon mozgatni (legjobb egy télikert vagy zárt veranda). Fokozatosan csökkentsük a vízadagokat is – legfeljebb hetente vagy akár kéthetente öntözzük (ezt esetleg párásítással egészíthetjük ki).

8.A vízadagok csökkentése mellett a legfontosabb teendőnk a megvilágítás szabályozása. A karácsonyi kaktusz ugyanis rövidnappalos növény – csak akkor virágzik, ha naponta legalább 10 órán át sötétben áll. Ezt árnyékolással is biztosíthatjuk (helyezzünk papírdobozt a növény köré), de az őszi napéjegyenlőség után általában a természetes fény csökkenése is elegendő – bár így nehezebb biztosítani, hogy a virágrügyek éppen karácsonyra fejlődjenek ki.

9.A virágrügyek kifejlődésével párhuzamosan, kb. egy hónapos pihenés után fokozzuk újra a vízadagokat, és egyre gyakrabban párásítsunk is.

10.Ha a bimbók már félig kifejlődtek (elérték a végleges nagyságuk felét), már ne mozgassuk a karácsonyi kaktuszt, és tartsuk mindig egy kicsit nedvesen a földjét. Akár tápoldatozhatunk is. Árnyékolni ekkor már nem kell, sőt, minél több természetes fényt kap, annál jobb.

11.Ha a bimbók már majdnem kinyílnak, óvatosan és fokozatosan a szobába költöztethetjük. Ügyeljünk azonban arra, hogy a melegben több vizet igényel a karácsonyi kaktusz! Ha szerencsénk van, akár több hullámban is virágzik. Végül az utolsó virág elszáradása után költöztessük vissza a hűvösebb, világosabb helyre, hiszen újraindul a növény életciklusa, amelyben most a pihenés időszaka következik.

2013. márc. 18. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi,ezt természetesen én is megtaláltam és ebből sajnos nem derül ki,hogy mitől lett piros a levelei és hogy mit kezdjek vele.Köszi még1x.:)
2013. márc. 18. 18:13
 3/5 anonim ***** válasza:

A karácsonyi kaktusz is pozsgás növény, tehát nagyon kevés vizet igényel! Tehát az már régen rossz, ha most vízben áll, azzal csak többet ártasz, tovább fog fonnyadni, színeződni. Hagyd, hogy teljesen kiszáradjon a földje, és akkor is csak egy kicsit locsold meg.


Nem tudom, kapott-e tápot, amióta megvan, de ha adsz neki rendszeresen (van kimondottan kaktusztáp), akkor valószínűleg több virággal fogja meghálálni.

2013. márc. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Talán nyáron sok fényt, napot kapott, attól lehetnek pirosak a szártagok (!!!, nem levelek !!!!). Ez nem betegség. Ilyenkor hűvösben kell tartani, lehetőleg 15 °C alatt (5-10 °C is megfelelő), de vizet csak annyit szabad kapnia, hogy ne száradjon ki a talaj, különben elrohadnak a gyökerei. Ebben a meleg télben persze nehezebb betartani a szabályokat.
2014. dec. 19. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Itt írnak róla elég sokat: [link]
2016. okt. 17. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!