A 9es válasz kevésbé tűnik célszerűnek és bocsi már csak azért is mert az esővíz gyűjtés alapvetően egy jó dolog hiába kérdőjelesen beszélünk róla.
Pl azt senki sem mondta, hogy egy-, két, három db 200 literes hordó
elég lenne egy átlagos kert öntözésére. Valaki írt pár száz literes gyűjtést, de azt szobanövények öntözésére használja. Aztán említve volt a 2 köbméteres tartály hogy az lassan telne meg talán, szóval nagyon keveselve volt még ez a méret is. Ez is kicsit pontatlanul hangzik mivel ilyet se mondott senki hogy 2 m3-rel lehet egy szokásos területű kertet teljesen önállóan öntözni. A megtelése esővízzel meg simán számolható része ennek az éves hazai csapadék és a tetők mérete alapján. Egy kicsi tetőnél biztos lassabban fog megtelni.
A gyűjthető csapadékról pár szót.
"Magyarországon az évi átlagos csapadék 500-750 mm..."
"A lehullott csapadék mennyiségét (tömegét) mm-ekben mérik, vagyis 1 mm csapadék (szilárd csapadéknál annak olvadék vize) a földfelszínen négyzetméterenként 1 liter vizet jelent."
(lásd [link]
Számoljunk csak évi 500mm-rel és egy 50 négyzetméteres házzal.
500mm x 50m2 = 25.000 liter évente.
Az év napjaira most az egyszerűség kedvéért kihagyjuk a kedvező tárolási méretet bár tény hogy ez is sokat számít. Amikor nem tudjuk tárolni már az éppen hulló esőt az elvész a rendszer számára. Mondjuk nyilván. Az is biztos hogy nem kell az egész éves 25ezer litert egyben tárolni mivel van bizonyos eloszlása/felhasználása is ennek. Bár az is igaz hogy a nagyjából egyben kis idő alatt hulló maximumot a legcélszerűbb tudni tárolni. Vagy is azt amikor nagy esőzések vannak sorban azt kb mindet tároljuk és ezzel lehet maximálni a tároló kapacitást, e fölött kihasználatlan lenne a tárolási kapacitásunk.
2011-es adatok szerint, 2011 július volt a leg csapadéksabb ami a hónapban 90mm-t ért el. Tehát ha ezt el akarjuk tárolni akkor a következőt számolhatjuk maximum tárolóknak.
90mm x 50m2 = 4.500 liter.
Tehát ha a hazai teljes esőmennyiséget szeretnénk befogni a rendzserbe egy 50 négyzetméteres ház tetőzetén akkor ugye kell legyen nekünk 4.500 liternyi tárolónk. Ez akkor 4,5 köbmétert jelent ugye. Ez mennyibe kerülne egy futó számítás szerint? Kapásból találtam a neten egy ilyet: "4 m3-es új vas tartály, könnyített kivitel! Alkalmas: esővíz, szennyvíz, tűzi víz, locsolóvíz, szemes takarmányok, termékek tárolására! Ár: 179.000 Ft + Áfa (Br. 227.330 Ft)"
Így ha a maximált kapacitást nézzük házunkon akkor maga a tároló tartály kb 230e Ft-os ár körül meg volna. Természetesen ehhez kellenek még további szerelő anyagok esetleg szakember is a legjobb megoldásokhoz. Viszont pár száz ezerből gyakorlatilag ki lehet használni az ország teljes !!! esővízhozamát. Ami ebben fontos még hogy ez nagyjából egy nagyon egyszerű házilag szerelhető/javítható berendezés mert szinte csak csövekből és tartályokból áll. Beruházásra igaz hogy több száz ezer, de szerelésileg és karbantartásilag egyszerűbb mint egy otthoni, belső vízszerelvény teljes rendszere és meghibásodásai is ritkábbak lehetnek.
Szóval mondjuk 230 ezer a tartály és számoljunk hozzá egyebeket még 200 ezer összegben. Ez is csak hozzávetőleges nyilván viszont összemérhető egy jobb hűtőszekrény+mosógép együttes árával. Ez is csak kb-ra. Azt biztosan mondhatjuk hogy nem milliós beruházásról van szó.
Mennyi is nagyjából egy háztartás vízfelhasználása ha a lakáson belül nézzük? Alapként egy négy fős család, átlagosan mindenre számolva, évi 100 köbméter vizet használ (ha spórolnak 70 m3-t)(ha visszaforgatják 30 m3-t). Vegyük jó példának a visszaforgatott 30 köbméter vizet. :) ha már ilyenekről van szó. :) Évi 30 köbméter az ugye 30.000 liter, s házunk évi esővize majdnem ennyi, 25.000 liter.
Tehát :)
Egy négy fős háztartásnál az 50 m2-es háztetőről majdnem begyűjthető az éves vízigény ha spórolnak és gazdaságos is a kialakításuk. Ha két fős háztartás akkor simán elég nekik az esővíz! :)
A vízgyűjtés nagyon hatékonnyá növelhető ha van üvegházas veteményesünk ami egy részt a téli veteménynek jó, másrészt egyben újabb víznyerő felületet ad. :) Ha szeretjük a teraszokat akkor lehet fedett teraszokat is pluszban csinálni ami megint növeli a rendszert. :)
Visszatérve a 9es szerint a 120 négyzetméteres veteményes öntözésére, ilyet senki sem említett addig, hogy azt lehetne öntözni az esővízből. Amúgy a veteményesre az alap az hogy ha egy adott országban az éves csapadék nem elegendő az átlagos igényű veteményesnek, akkor szabad ég alatt is ugyanúgy problémás az esővíz, mintha tároljuk. Vagyis ez hogy az esőt begyűjtjük és azzal öntözünk kertet, nos ez semmiben sem minősíti az esővíz gyűjtés fontosságát/hasznosságát, mivel begyűjtés nélkül is kb ugyanaz van mint a rendszerrel. Sőt a maximált begyűjtésű rendszer még kicsit jobb is az eloszlás kiegyenlítése miatt, mint a sima esőzés.
Aztán van az a bizonyos nagyon gazdaságos csöpögtetős öntözés amit már biztos látott mindenki a tvben. :) Az 30-70 % víztakarékosságot is jelenthet. Ezzel a módszerrel megint lehet gazdálkodni hogy kinek mire elég az is függ pár dologtól nyilván. A szakik majd elmondják ha akarják. [link]
Az viszont hogy nem tudnánk 0 120 m2-es kertet esővízzel öntözni nem a gyűjtési részét minősíti, hanem magát az esőzés mennyiségét. Vannak akik valóban ügyes szerelők, barkácsolók azzal se volna szerintem baj. Mást is barkácslnak az emberek nem csak ilyet. Aztán ha csak fűszerkertre elég az is valami, friss fűszer. "Aki komoly gyűjtő, a teljes háztetőről gyűjti össze a vizet, legalább 4 köbméteres tartályba." Igen ehhez nincs is mit hozzátenni, csak maga az egész 9es válasz olyan hátrányosnak tűnően szólt az egész esővíz tárolásról, pedig nem az. :) Végül hogy egyszerűbb kutat fúratni? Inkább hagyományosabb, az egyszerűsége az esőtárolásnak is meg van, az sem bonyolult dolog. Jó azért ha szűrő rendszer is kell a házon belüli felhasználás miatt az már bonyolultabb, ez tény. A kutat amúgy sem tekinteném vagylagosnak az esővíz rendszerrel! Egy kút sem túl drága azért és lehet a kettő együtt is. Sőt sokan így használják kettősen ezt a dolgot, pont a biztonsági része miatt.
Ha hozzá veszünk még napelemet a tetőre, van mini szélgenerátor is (akár ez is házi), vagy sörkollektor a fűtéshez ami nagyon olcsó akkor egész sokat lehet csökkenteni az össz rendszeren. A napelem persze drágább de abból is van saját szerelhetőségű összerakós szett amit nálunk is lehet venni.
http://www.youtube.com/watch?v=eR29W1YKOqw
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!