4 hektár földterület van a tanyánkon, de tiszta homok, mit érdemes beleültetni, vagy mit lehet vele kezdeni, hogy haszon is legyen belőle?
Társuljatok egy gazdag vállalkozóval (ő adja a pénzt, ti adjátok a területet) : kis szálloda appartmanokkal + wellness-fürdővel... Lovaglás, teniszpálya, golfpálya...
Tanyasi állatok, állatsimogató a vendégek gyerekeinek...
Most ez a menő... :]
Pálmafákat!
Medencét.
(dézsában, télre beviszed.)
Tartsatok libát!
Vagy:
[DOC]
Egy új tanya-fejlesztési stratégia vázlata
Fájlformátum: Microsoft Word - HTML-változat
A Homokhátságon új, szárazságtűrő, homokot kedvelő növények tanyai termelésbe állításának támogatása. 7.2.10. Kistermelői, értékesítési szövetkezések ...
www.vati.hu/download.php?ctag=download&docID=7569
Tarthatnátok lovat.
A szőlő kedveli a homokot.
Szomszédnak mi van?
Kis trágyával szép répát, petrezselymet.
Barackfát.
"Homokos talaj
A homokos talaj nagy, egymáshoz lazán illeszkedő részekből áll. A beleültetett növényeknek szinte soha nincs oxigénhiányuk, a szárazság azonban néha nagy gondot jelenthet. Ezért tanácsos jókora mennyiségű szerves anyagot beledolgozni a földbe, a száraz időszakokban pedig öntözni. A vízzel a tápanyagok is belemosódnak a talajba.
Ahhoz, hogy a növény jól fejlődjön, az is lényeges, hogy minden tavasszal trágyázzunk. Erős növésű növények esetén szórjon májusban, majd júniusban újra egy kevés trágyát a talajra. "
14.29-es: négy hektáron nem fér el a fele sem annak, amit leírtál. :-) az ötlet nem rossz, de a hely nagyon kevés.
Kedves kérdező, locsolni tudjátok a területet? A dinnye megél homokon, de locsolni kell. Ugyanígy a lucerna. Utóbbit viszont csak akkor éri meg, ha van gépetek kaszálni, sodorni, bálázni. Ha bérben csináltatod, elviszi a hasznot.
Gyümölcsfa éppen elél homokon is, de sok befektetést igényel és viszonylag hosszabb idő, mire pénzt hoz. Ugyanez a helyzet a szőlővel, ráadásul mindkettő igen munkaigényes.
Mitek van még a tanyán, mivel foglalkoztok? Talán úgy könnyebb lenne tanácsot adni. Bár nem akarlak elkeseríteni, de nem egyszerű mezőgazdaságból pénzt csinálni jelenleg.
A mezőgazdaság soha nem volt igazán kifizetendő,nagyon időjárás függő.A homokon szinte semmi nem terem meg,még akkor sem,ha locsolod.Az sem mindegy,hogy mivel trágyázod.Ezeken a területeken többnyire meghagyják az eredeti növényzetet és birkákkal legeltetik le.
Érdeklődj a környékbelieknél,hogy ők mit termelnek ?
"Csicsóka, a homok lucernája" - egyszer ilyen címmel olvastam egy cikket. A lényege az volt, hogy a csicsóka (kaszálásra termesztve, nem a gumóért) bár magas fehérjetartalmú, értékes zöldmasszát ad, normál talajon nem veszi fela versenyt a lucernával, ami a hozamot illeti. Homoktalajon viszont már megfordul a helyzet, ott a csicsókától kapni többet. Arra már nem emlékszem szilázsba ajánlották-e vagy estleg szénának (az utóbbit nemigen tudom elképzelni), arra emlékszem, hogy többszöri kaszálást emlegetett. Azt hiszem ha utánnanéztek akkor nem baj, hogy most nem tudok többet 'előhívni', biztosan találtok valamit, régóta ismert, ha az utóbbi időben el is felejtették kissé...
Na egy picit már utána is néztem:
"A csicsóka még az igen gyenge minőségű talajon is, ahol a kultúrnövények nagy része egyáltalán meg sem termelhető, még mindig 40-50 mázsát adott le (gumóba) hektáronként. Ugyanakkor kb. ennek megfelelő mennyisége (silótakarmánynak való) zöldtömeget. A számítások gazdaságos lehetőségeket tártak fel; pl. egy 40-50 mázsa/hektár átlagtermést alapul véve és 13-18%-os gumónkénti fruktóz-tartalmat figyelembe véve az előállítható fruktóz mennyisége - amelynek igen magas a világpiaci ára - 600-700 kiló volt. Ez abban az időben értékben 3000-3500 kg répacukorral volt egyenlő. Az édesiparban itt és a nyugati piacokon is igen jó lehetőségei vannak. Az akkori számítások szerint a gyenge homoktalajok leggazdaságosabb jövedelemszerző növényének tűnt."
"1. forgón kívül extenzíven (5-10 év)
2. forgón kívül intenzíven (3-5 év)
3. két évesként intenzíven forgóban
4. egy évesként intenzíven forgóban
Az első változat a hagyományos, ma ritkán, főként vadgazdálkodási egységekben és hobby kertekben fordul elő. Az intenzív változatban (2.) első évben gumótermesztés a cél, a továbbiakban zöldtakarmány. Minden évben talajerő utánpótlást és mechanikai művelést végzünk. Ha több évben célunk a gumótermesztés, töltögető munkát is kell végeznünk tavaszonként. A harmadik változatban a vetőgumóköltség csökkentése mellett megtarthatjuk a vetésforgó előnyeit is. Előveteménye istállótrágyázott kapás vagy csillagfürt legyen, utána erőteljes növekedésű, kaszálható takarmányfélét, pl. szudánifüvet válasszunk. A csicsóka gyomosítóhatását az idejében alkalmazott vegyszeres gyomirtással gátolhatjuk meg. A negyedik változat főként a vetőgumó előállítás célját szolgálja. Ekkor előveteménye gabonaféle pl. zab vagy őszi árpa, utóveteménye pedig valamilyen takarmánynövény: csillagfürt, bükköny, vörös here stb. lehet."
Nézelődjetek ti is, ez utóbbi idézethez itt a link:
Biztosan lesz még használhatóbb ötlet is a terület hasznosítására, nekem ez jutott eszembe. :)
Én akácfát ültetnék rá!!!!!
A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv "Mezőgazdasági területek erdősítése" című intézkedése keretében igényelhető támogatás a mezőgazdasági területeken történő erdőtelepítések elvégzésére, azok ápolására öt éven keresztül, valamint fafajtól függően maximum 20 évig adható jövedelempótló támogatásra.
A támogatások igénylésének részletes feltételeit az alábbi linken találja meg.
www.aesz.hu/palyazatok/kozlemenyek/mvh_45/2005/v.31.sz kozl.html
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!