Amirekai tulipánfa magról ültetése. Hogyan csináljam?
Én már több helyről is szedtem magokat, de még egyikben sem volt embrió. (vagyis a termésben nem volt mag).
Hol rendelted?
Egyébként most nedves homokkal elkevered, és berakod a hűtőbe, pincébe egy zacsiban, és tavasszal veted, akkor talán, de nem sok jót jósolok.
Igen, ilyen a magja.
Én biztosan felbontanék egy-két magot, hogy van-e "bele".
Mert ha nincs, akkor kár próbálkozni.
Akkor bocsi!
Így még van esély.
A szakirodalom szerint ha van közte 10-15%-os életképes mag, az már elfogadható....
"A mag október végén érik."
(lehet hogy tavalyi mag, rosszabb a csíraképessége, mint a frissnek)
"A magvak egy része elfekszik."
(vetés utáni évben csírázik)
Liliomfa/Magnólia szaporítása
"A magnóliát magvetéssel és bujtással lehet szaporítani, de mindkét módszer igen nehézkes és hosszadalmas. A magok csírázási aránya sajnos igen kicsi, a bujtványnak pedig két évre van szüksége ahhoz, hogy meggyökeresedjen.
Magról
A magnólia fajok termése nyár végén, ősz elején érik, és a magvakat akkor kell begyűjtenünk, amikor a termés héja felpattan és a színes magköpennyel fedett magvak láthatóvá válnak. Annak érdekében, hogy a magok ne essenek a földre, érdemes a termést körbekötni (pl. egy zacskóval), még mielőtt az felnyílna.
A magnólia magvakat három réteg borítja. A külső színes, olajos húsos, réteget képez. Ezen belül egy kemény borítást találunk; ez a külső maghéj amely mechanikai védelmet nyújt az embriónak. A legbelső borítást egy vékony membrán jelenti; ez a belső maghéj. A magköpenyt el kell távolítanunk a magról, különben csak nagyon elhúzódó csírázást kapunk.
A magokat 2-3 napig vízben áztatjuk. Ezután átpréseljük a magvakat egy nagy szemű szitán. A külső burkától eltávolított magvaknál ügyeljünk, hogy azok ne száradjanak ki. A tavaszi vetés előtt érdemes a magvakat még egyszer átmosni, hogy a külső burokból ne maradjon olaj a magvakon. A magvak ugyanis hajlamosak az elfekvésre, néha 3 évre is szükség van a csírázásig.
A magvakat vethetjük ősszel is, bár ez csak a melegebb klímájú helyeken ajánlott. Mindig fontos, hogy a vetéshez használt közeg jó vízelvezetésű legyen. Érdemes a magvakat nedves tőzegben (4 rész tőzeg, 1 rész mag arányban) rétegezni, majd ezt a „keveréket” polietilén zacskóban, hűtőszekrényben 0,5 – 4,4 °C-on 2 - 4 hónapig a vetés előtt tárolni. A tárolás előtt jó, ha a magvakat fungicides vagy klóros vízben megmossuk. A vetést 20 - 30 cm sortávolságra, 0,6 cm mélyre végezik.
A magvak 18 - 24 °C-on csíráznak. A kis növényeket az első valódi levelek megjelenése után lehet átültetni. A magoncok az első nyáron félárnyékos védelmet igényelnek. A magról szaporított magnóliák többsége csak 10 - 15 vagy akár 25 év múlva hoz először virágot. Az is gyakori jelenség, hogy a virágzás első pár évében eltérő méretű és színű virágot hoznak."
Kedves 6. válaszoló!
Látom lövésed sincs, hogy a liliomfa (Magnolia sp.) és a tulipánfa (Liriodendron sp) tök különböző növények.
A kérdéshez semmi köze a 6. válasznak.
Igen, elnéztem, de a stílussal viszont nem érek egyet!
Biztos te soha nem nézel el semmit, vagyis tökéletes vagy.
Viszont:
"A tulipánfa (Liriodendron tulipifera) a liliomfa-virágúak (Magnoliales) rendjébe tartozó dísznövény."
Ha megnézted volna a kérdező magokról készült képét, és láttad volna már valamelyiknek a magját, akkor tudtad volna, hogy miről van szó.
Én vetettem már tulipánfát is (ahogy írtam sikertelenül) és liliomfát is (ebből néhány magoncom is van) és a magjaik alakja nagyon különbözőek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!