Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fólia alá nevel-e palántát...

Fólia alá nevel-e palántát valaki?

Figyelt kérdés
Mikor kell a palántamag vetés elkezdeni és ki milyen módszert alkalmaz?Én pl. olyanra gondolok hogy ládában és bent a konyhában vetem március közepénn hogy májusban kitudjam ültetni.Az a gondom hogy a palánta fele egyszerüen kidöl, miért?
2012. febr. 9. 07:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Az a gond a zárt térben történő hajtatással, hogy a palántát nem éri a szükséges fénymennyiség, ezért megnyurgul (és megdőlhet) és visszamaradott fejlődés jellemzi a már kiültetett növényt is. A másik ok lehet a nem megfelelően kezelt palántaföld, az ott elszaporodó gombák (pl. Rhizoctónia, Fusarium) okoznak u.n. palántadőlést. Ezt viszonylag könnyen ellenőrizheti, mert a palánta gyökérnyak környékén behúzódott, elhalt rész található.


Március közepétől fűtetlen fóliában is el lehet kezdeni a kevésbé melegigényes növények hajtatását. A többit - ha nem tud várni - helyezheti melegtalpra, ami azt jelenti, hogy friss istállótrágyát halmoz fel alatta (mélyebb ládába, vagy fakeretbe) és jó hővezető képességű lappal lefedi és erre helyezi a nevelőtálcát, vagy poharakat (célszertű az egészet le is fedni üveggel). A szervesanyag bomlása során keletkező hő biztosítja a szükséges "fűtést".


Értem, hogy már minden kertésznek bizsereg már a keze, de a fűtetlen fólia alá vetést sem érdemes elkapkodni. A túl korán vetett mag is később, és bizonytalanul kelhet, mint az időben földbe kerülő. Már én is nagyon várom a tavaszt... :)

2012. febr. 9. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezeket hogy és mikor ülteted előtted kérdezi ott meg írtam
2012. febr. 17. 17:35
 3/3 anonim ***** válasza:
Hogy hogyan, az elég változó. Fólia alatti hajtatáskor, általában szabad földbe rakom, kelés után vagy pikírozom, vagy megy a helyére. Poharazni is szoktam, de ebben igazából nincs rendszer, hogy mit és miért :), ilyenkor palántaföldnek érett szarvasmarha trágya, és helyi föld 1:1 arányú keverékét használom. A mikorra továbbra sem tudok válaszolni, ez a hőmérséklettől függ. Az összes hajtatott növény hőigényének felsorolásától tartózkodnék, viszont ha konkrét kérdésed van abban szívesen segítek.
2012. febr. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!