Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fa illetve papirhamu kertbe?

Fa illetve papirhamu kertbe?

Figyelt kérdés
jelenleg komposzt között van elég sok hamu mert nem tudtam már hova rakni!Nem tavaszzal hanem Ősszel szeretném a kertbe kijutatni addig van vele valmi teendöm?illetve továbbra is oda gyüjtsem a komposztot? milyen hatással lesz a kertbe?

2012. jan. 31. 15:29
 1/4 anonim ***** válasza:

-Nekünk cserépkályháink vannak,fával tüzelünk. A hamut egy(két) 200 literes vashordóban tárolom,(ki van vágva a tetejük)-tavasszal,és ősszel rotátorozás előtt szoktam kiszórni a földre,állítólag jót tesz neki.

-A papírral más a helyzet. A maiaknak semmi közük a papírhoz,(pl reklámújságok)-én nem szívesen tenném a kertbe a hamuját. Bár magát a"papírt" sem tüzelném,legalább is nagyobb mennyiségben-pedig én hozzájutok a hulladékhoz. A mi kályháink koromzsákjait nagyon hamar megtölti a pernyéje .

2012. jan. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 titak ***** válasza:

Itt egy szakértői véleményt ezzel kapcsolatban:


A fahamunak nincs különösebb tápanyagpótló hatása. A fa égésével a nitrogén és a kén teljesen elillan a fejlődő gázokkal. Kevesebb mint 10%-ban tartalmaz káliumot, körülbelül 1-2%-ban foszfort, és igen kis mennyiségben mikroelemeket, vasat, mangánt, bórt, rezet és cinket. Nyomokban tartalmaz viszont nehézfémeket, ólmot, kadmiumot, nikkelt és krómot is!

A fahamu a legnagyobb mennyiségben, a tűzifa fajtájától függően, körülbelül 25-30%-ban kalcium-karbonátot tartalmaz, ami a savanyú talajok kémhatásának növelésére (mészpótlására) alkalmas. A fahamu nagyon finom szemcséjű, ezért a talajra szórva gyorsan fejti ki hatását. A talaj pH-jának indokolatlan növelése, a fahamu szükségtelen kiszórása azonban megnehezíti a növények tápanyagfelvételét, ami a legtöbb növény esetében enyhén savanyú (pH 7 alatt) talajon a legtökéletesebb. Magas pH-tartományban a mikroelemek felvehetetlenné válnak a növény számára, és hiánytünetek jelentkeznek rajtuk.

A fahamu felhasználható mennyisége a kertben a talaj típusától és kémhatásától függően változó. 5,5 pH alatti savanyú talajon mészkedvelő növények számára évi egy alkalommal 10dkg/m2 fahamu 15 centiméter mélységben történő bedolgozásával kedvezőbbé tehetjük a talaj kémhatását. A káliumigényes zöldségkultúrák esetében, így a gyökérzöldségeknél bátran használhatjuk, de olyan területre ahová a következő évben burgonyát kívánunk vetni, semmi esetre se vigyük ki. A dísznövények közül a rózsa töve köré szórhatjuk, gyümölcsösökben az őszibarack esetében használhatjuk hasonló módon. A fahamut a biokertészek is kedvelik. A növények köré szórva megvédhetik vele az állományt a csigáktól és a hernyóktól. Káposztaféléknél megelőzhető vele a tőrothadás és a káposztalepke hernyójának kártétele is csökkenthető.

A fahamut a legjobb télen összegyűjteni, és kora tavasszal, száraz talajra szórni, majd bedolgozni. Vegyes (fa-szén) tüzelésű kályhákból származó, vagy más hulladék (papír, műanyag) égéstermékével kevert hamut nem szabad felhasználni a kertben! A fahamut ne használjuk együtt nitrogéntartalmú műtrágyákkal. A fahamut a gyepre csak olyan területeken szórjuk ki, ahol a talaj savanyú kémhatása miatt gondot okoz az erős mohásodás. Gyepben történő használata esetén nitrogén műtrágyát egy hónap elteleltével szórjunk ki a területre.

A komposzthoz a többi alapanyaghoz viszonyítva legfeljebb 3%-os arányban adjunk fahamut. Nagyobb arányban használhatunk fahamut a komposztásához, ha sok tűlevelet halmoztunk a komposztra.

2012. jan. 31. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

off:"A komposzthoz a többi alapanyaghoz viszonyítva legfeljebb 3%-os arányban adjunk fahamut. Nagyobb arányban használhatunk fahamut a komposztásához, ha sok tűlevelet halmoztunk a komposztra."


Na ez jó infó! Akkor a sok fahamu és a sok tűlevél együtt jó?!! (Jó hogy nem lett elégetve a karácsonyfa! :-)

2012. febr. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Józan Paraszt ***** válasza:
1m3 komposztba 2-3 kg fahamu.De csak fahamu!Szén nem jó.
2013. dec. 6. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!