Vizeletet lehet használni trágyázásra?
A leggyorsabb indián című filmben a férfi minden reggel odapisilt a citromfához, mert állítólag a vizeletben levő nitrátvegyületek jót tesznek neki (mármint a citromfának).
Egy ismeretterjesztő filmben is azt mondták, hogy a hígított vizelet jót tesz a növényeknek, a töménnyel pedig irtani lehet őket (pl. csalánt). De a Discovery-nek én nem annyira hiszek, meg a hígítási arányt sem adták meg.
Az valóban igaz, hogy a vizelet sok nitrátot tartalmaz, de a többi vegyület nem többet árt, mint használ? És nem túl egyoldalú ez a trágyázás? Mert pl. káliumot nem hinném hogy sokat tartalmazna a vizelet. Bár pl. pétisó helyett használható lenne...
Van olyan növény, aminél érdemes lehet használni? Mondjuk gyep vagy rózsa, vagy gyümölcsfák. Elvégre mégiscsak olcsóbban hozzá lehet jutni, mint a műtrágyához.
Nem tudom, de egyvalami tény: a kutyavizelet töményen kiégeti a növényeket! A kertünkben odacsináltak a kan kutyák az egyik bokorra, és elpusztult.
Gondolom az emberi vizelet sem lehet más.
mi kipróbáltuk, a paradicsom bírja, néha fel sem higítottuk csak úgy odaöntöttük mellé. 3x4x akkora lett! az a tő mint a többi amit nem kínoztunk ilyen módszerekkel.
Állítólag fahamuval kell elkeverni és 1:20-as arányban higítani, én ezt a higítást erősnek találom, szerintem 1:5 már paradicsomhoz elég. Az epret egyébként ugyanez kiégette, úgyhogy oda valószínűleg már az 1:20-as kell. Hajrá!
Nagyon köszönöm az 5-ös számú hozzászólónak a hasznos tapasztalatai leírását. Ment is a zöld kéz.
Én is utánaolvastam közben a dolgoknak.
1-es/3-as válaszoló: igaz, töményen kiégeti a növényeket, de ez igaz a műtrágyák legtöbbjére is...
2-es válaszoló: nem igaz. A fekáliát közvetlenül nem ajánlott használni, mert amíg a vizelet csaknem teljesen steril, addig a széklet erősen fertőző lehet, ezért azt először szárítani és komposztálni ajánlott.
4-es válaszoló: igaz is meg nem is. A vizelet első körben karbamidot és már urin vegyületeket tartalmaz, amik lassan ammóniává (és más természetes anyagokká...) bomlanak le. A tömény ammónia kiégeti a növényeket, de hígítva elviselik, sőt, az ammónia újabb más természetes anyagokat alkot, amit a növények a fehérjéik építésére felhasználnak, mert ezekből nyerik a nitrogént.
Még a wikin is fent van néhány hasznos adat:
Az Other uses / Agriculture fejezet alatt megadták a vizelet NPK arányát és javasolt hígítási arányokat is. Nagyon egybevágnak az 5-ös számú hozzászóló tapasztalataival, akinek a konstruktív hozzászólásáért akár két zöld kezet is adnék, csak nem tudok :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!