Mit lehet tenni a vakondok ellen?
Pl. sörösüveget is szoktak fejjel lefele leszúrni a földbe. Állítólag, ha jön a vakond ez olyan hangot ad ki magából, ami elriasztja.
Nekem a cicám is kiszedte simán a vakondot, addig őzite a nyílást, nyúlkált benne, hogy valahogy mindig összejött neki. Kinyekkentette és otthagyta a túrás mellett, vagy lerakta a járdára, hogy lássuk milyen ügyes.
Sajnos már nincs köztünk a cica.
Egy volt cicagazdi.
Létezik egy olyan növény, amit felénk árnyékliliomnak neveznek. Mutatós zöld levelei vannak és magas száron növő lila virága. Ez a növény, ami kb. február elején kezd feléledni a föld alatt, el kezd egy olyan szaganyagot termelni, ami a vakuszokat :) elrettenti!
Tudom mindezt azért, mert nekem télen irdatlan sok van belőle, de mire a virág új rügyecskéi kibújnak a földből, már csak a dúrások látszanak, s újabbak nem jönnek elő addig, amíg ez a növény nem kezd el ősszel aludni (tehát nem kezd el hervadni).
utolsónak köszönöm, elhiszem, de azért megpróbálom magam mélyen beleásni a dologba, mert félek ha ültetek oda lesz a termés.
mindenkinek köszönöm, kipróbálom mindet, hátha valamelyik jó lesz
A vakond közvetlenül nem bántja a növényeket, mert alapjában bogarakat, gilisztákat, férgeket, pajorokat, hangyákat keres a föld alatt-ami mellesleg hasznos dolog lenne-. Előfordulhat, hogy annyira belemerül a melóba, hogy egy üreget csinál a növény alatt és ezáltal a gyökerek a levegőben lesznek, és ettől megy tönkre a növény.
Nekem közel 300nm gyepem van kb 6 éve, de azóta folyamatosan megy a háború. Van amikor kifejezetten az idegek harcává fajul a vadászat.
Én is próbáltam a sörösüvegtől -ami elég esztétikátlan volt- kezdve a különböző riasztókon át minden varázszert, de a leghatásosabb a nagy kapa volt. Azzal megfogtam már rengeteget. Épp egy fél órával ezelőtt is...
Amit lehet tenni, bármiféle telepítés előtt, háló lefektetése. Amikor én csináltam a gyepet sajnos még nem tudtam róla, hogy van olyan...
Egy kis gyűjtemény:
Vakond elleni tippek:
- fizikai megelőzés:
o vakondháló (gyepesítés előtt)
o agyagréteg (termőtalaj 5 cm-es rétege alá)
o beton-, sóder réteg (termőtalaj 5 cm-es rétege alá)
o földalatti kerítés (1,5 méter mélységig)
o talafertőtlenítés (elfogy a kajája)
- hagyományos:
o ásóval kiemelni
o üvegszilánk, borotvapenge a járatba – kikerüli
o fokhagyma a járatba
o gyalogbodza levágott szára a járatba
o „fütyülő” sörösüveg – megszokja
o hasindító kutyatej, nagy sárfű, kerti sárfű ültetése
o kutyaürülék a járatba
o kartonlapra felvitt egérragasztó a járatba
o víz a járatba
o petróleummal, gázolajjal átitatott vatta-, rongycsomó
o kipufogó cső levezetése a járatba
- szerkezetek:
o elektromos vakondriasztó – megszokja
o vakondcsapda
- tabletták:
o Schopf vakondriasztó (50 db, 2.250.-)
o piszoár fertőtlenítő tabletta
o nyest spray
o Arvalin rágcsálóirtó
o
- patronok:
o Critox füstpatron
o vakondűző, ammóniatartalmú patron
-
Csapdák:
o hörcsögfogó (Baumax, réz pocokcsapda, 1.380.-)
o pocok, vakond alagútcsapda (suni.addel.hu, 1.470.-)
o Imi csapdája (suni.addel.hu, 1.485.-)
o vakond csapda (vatera, 1.200.-)
Ha az elhatározás megszületett, akkor a következő lépés, hogy meg kell állapítani, hogy mely járatokat használja aktívan a vakond. Ehhez ha túrások vannak azok közül néhányat, ha felszínközeli járatok vannak azoknál egy-egy rövid szakaszon vissza kell nyomni a földet. Vigyázni kell, hogy nagy kárt ne tegyünk, mert akkor új útvonalat választhat az átkozott, és akkor új díszítő elemek keletkeznek a kertben. Azoknál az útvonalaknál amelyeket rendszeresen használ a barátunk ott helyre fogja állítani a járatokat egy (vagy néhány) napon belül (a lenyomott kupac helyén friss piramis keletkezik, vagy a lenyomott járat ismét kiemelkedik). Ha így sikerült megállapítani, hogy merre mozog a vakond akkor ezzel leegyszerűsödik a csapdák kihelyezése. Természetesen e nélkül is lehelyezhetőek a csapdák, csak akkor lényegesen többre lesz belőlük szükségünk.
• Eszközök: a legfontosabb maga a csapda, kislapát, föld tároló eszköz (amibe a kiásott föld kerül), a lyuk letakarására alkalmas eszköz (én virágcserép alátétet használtam), nehezék. Kényelmesebbek ezen felül vegyenek magukhoz kesztyűt és egy térdeléshez használható alkalmatosságot.
• Ha felkészültünk az akcióra, akkor következhet a csapda kihelyezése. Egyszerűbb dolgunk van a felszínközeli járatok esetén. Itt nem kell mást tenni, mint egy rövid szakaszon kiemelni a járat tetejét. A piramisoknál egy kicsit bonyolultabb a helyzet, ott óvatosan addig kell szélesíteni a középpontból kiindulva a föld kiemelését amíg meg nem találjuk a két nyílást vagy a járatot. Mindkét esetben óvatosan kell eljárni, hogy a szükségesnél nagyobb rombolást ne végezzünk a járatokban (sem a kertben)
Az így előkészített járatnyílásokba be kell helyezni a beélesített csapdát. Ha nem tudjuk egyértelműen, hogy melyik irányból érkezhet a vakond, akkor mindkét irányba el kell helyezni a csapdát, ellenkező esetbe elég csak az érkezési irányba. Ez utóbbi esetet azért emeltem ki, mert így a rendelkezésre álló csapda mennyiséggel több helyen van lehetőségünk támadást indítani így hamarabb érhetünk el sikert. A csapda a járatba történő behelyezésnél figyelni kell arra, hogy az ne aktivizálódjon (nagyon érzékeny), illetve igyekezzünk minél mélyebbre helyezni a járatba. Mindkét feltételnek egyidejűleg nem egyszerű eleget tenni. A sikertelen kísérletek ne szegjék a lelkesedésünket.
Ha sikerült a csapdák telepítése akkor a következő lépés a nyílás lefedése. Erre a célra bármi megfelelő, ami nem engedi át a fényt és vízálló. Ha a takaráshoz használt eszköz könnyű, akkor célszerű nehezéket tenni a tetejére. Mielőtt lezárjuk a nyílást győződjünk meg róla, hogy biztosan kiélesített állapotban maradt e a csapda.
Ha a fentieknek megfelelően lehelyeztük a csapdákat, akkor nem marad más hátra mint a várakozás. Válasszunk egy a belső késztetésünk által még elfogadható de nem túl sűrű időtartamot és ennek leteltével ellenőrizzük a frontot (javasolom a nem túl korai reggeli időpontokat napi gyakorisággal).
Ha mindent jól csináltunk és a szerencse sem pártolt el mellőlünk, akkor az egyik ellenőrzési periódusban az egyik csapdában szembe fogunk találkozni az életünk eddigi megkeserítőjével.
Célszerű a csapdákat rögzíteni, hogy részleges fogásnál azt az állat ne tudja bevonszolni a járatba.
A csapdák kiemelésekor használjunk kesztyűt, hogy ha az állat még nem pusztult el, akkor elkerüljük a véletlen sérüléseket.
Házilag vakond-csapdát is készíthetünk. Ehhez szükségünk van egy 5-8 cm átmérőjű és 20-25 centiméter hosszú műanyag csőre. A cső két végére kör alakú lemezajtót vágunk, akkorát és olyan formájút, hogy befelé tudjon nyílni. Ezeket felerősítjük a cső két végére, és a „zsanérként” szolgáló drótozással átellenben mindkét végen egy-egy csavart helyezünk be ütközők gyanánt. Így a csőbe mindkét irányból be lehet jutni, de kifelé egyik ajtó sem nyílik. A csőbe behelyezzünk valami csalit (például sárgarépát), és tegyük a járatba az egészet, persze vízszintesen, hiszen az ajtók csak ebben az állásban állnak teljesen függőlegesen, és akadályozzák meg a kijutást s csőből.
A járatban közlekedő vakond belemegy a csapdába, de kifele már nem tud jönni. A csapdát naponta legalább kétszer ellenőrizzük le, az elcsípett vakondokat pedig vigyük el olyan messzire, ahonnan nem valószínű, hogy ismét a kertünkbe tévednének, és folytatnák a járatok készítését
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!