Milyen módszerrel védhetjük a kerti tavunkat algásodás ellen?
Az algák kialakulását megakadályozni könnyebb, mint a meglévőt kiirtani. A megelőzésre már a kerti tó tervezésekor gondolni kell.
A biológiai szűrőrendszerbe épített UV fénysugaras egység megakadályozza a lebegő algák elszaporodását.
A megfelelő vízmélység kialakítása védi a tavat a nyári túlmelegedéstől, ami szintén az algásodás egyik okozója. Fontosságát mutatja, hogy az olyan nagy felületű természetes tavakban is, mint a Balaton, az alacsony vízállás komoly gondokat okoz.
A telepítendő növények mennyiségének és fajtájának megfelelően kell a teraszokat kialakítani.
Frissen elkészült dísztó esetén az algavirágzás természetes jelenség, melyet a lebegő algák elszaporodása okoz. A frissen ültetett növények lassan veszik fel a tápanyagot és a baktériumok elszaporodásához idő szükséges. Normális esetben pár hét alatt beáll az egyensúly és a víz kitisztul. A tisztulási folyamat felgyorsítható indító baktériumkultúrák segítségével. Hasonló jelenség tapasztalható a tavaszi hirtelen felmelegedés idején és nyáron nagyobb mértékű vízcsere esetén is.
Egyéb esetben az algásodás - mértékétől függően - nem biztos hogy káros, de a dísztavakban nem kívánatos jelenség. Kisebb térfogatú kerti tavaknál, ha a vízvirágzás nem szűnik meg, biológiai szűrő telepítése javasolt. Az évközi algásodás a víz minőségében bekövetkezett változásra utal. Ennek számtalan oka lehet.
A jellemző okok:
túlmelegedés,
halak túletetése vagy túlszaporodása,
növénypusztulás,
külső okból bekövetkezett tápanyagtúltengés.
A vízminőség helyreállítása után az általában az algásodás is megszűnik.
A fonalas algák megjelenése általában a sekély, pangó vizekben a köveken kezdődik. Az algát mielőbb - még elszaporodása előtt - el kell távolítani a tóból. A tiszta, teljes mélységében átlátható víz kedvez a fonalas algák kialakulásának, mert a tó teljes keresztmetszetében rendelkezésre áll az algák növekedéséhez szükséges fény. A víz átmozgatásával, árnyékolással a folyamat legtöbbször megállítható.
Nagymértékű algásodás esetén algaölő szerek alkalmazásával a lebegő és a fonalas algák is kiirthatók. Ahhoz hogy az eredmény tartós legyen nem elég a folyadékot, vagy tablettát a vízbe juttatni és várni. Az algaölés mechanikai szűrés nélkül ritkán vezet tartós eredményre, mert a vízben maradó kiirtott alga bomlásával a jövő nemzedék táplálékául szolgál. Nélkülözhetetlen a levegőztetés is, mert a felszaporodó szerves hulladék lebontásához több oxigén szükséges. A hirtelen algakihalás még levegőztetés mellett is átmeneti oxigénhiányt okozhat, ezért az algairtást halastavakban lehetőleg a délutáni napos órákban végezzük, mert ekkor a legmagasabb a víz oxigéntartalma.
Tudnunk kell azonban, hogy az algaölő szer sem képes csodára, ha nem szűnt meg az algásodást kiváltó ok, a probléma előbb-utóbb visszatér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!