Kistermelő alkalmazhat munkavállalót betakarítási illetve metszési feladatokra?
Én erre sajnos nem tudom a választ, de megkérdeztem a ChatGpt-t.
Ezt válaszolta:
A kistermelő fogalmát és tevékenységét szabályozó jogszabályok – például Magyarországon a 52/2010. (IV. 30.) FVM rendelet – egyértelműen kimondják, hogy a kistermelő által előállított terméknek saját gazdaságból kell származnia. Ez a gazdaság azonban nem kizárólag a kistermelő személyes munkájára épülhet, tehát alkalmazhat munkavállalókat a termelési, betakarítási, vagy metszési munkákhoz. Fontos azonban, hogy a végső termék a kistermelő saját gazdaságából származó alapanyagokra és feldolgozásra épüljön.
Kulcspontok:
Kistermelő foglalkoztatási lehetőségei:
A kistermelő alkalmazhat munkavállalót, akár alkalmi munkavállalói szerződéssel, akár mezőgazdasági idénymunkára.
Ez nem sérti a "saját maga által megtermelt" követelményt, mivel a munkavállalókat a kistermelő irányítja, és a tevékenység az ő gazdaságában zajlik.
Különbség kistermelő és őstermelő között:
Az őstermelői státusz alapvetően arra vonatkozik, hogy a személy (vagy őstermelők családi gazdasága) mezőgazdasági tevékenységet folytat és az ebből származó bevétel adózási szempontból kedvezőbb elbírálás alá esik. Az őstermelők is foglalkoztathatnak munkavállalókat.
A kistermelői státusz kifejezetten a saját gazdaságból származó termékek közvetlen értékesítésére vonatkozik, és jellemzően kisebb volumenű tevékenységet takar, amelynek szabályozása rugalmasabb lehet (pl. helyi piacokon való árusítás).
Jogszabályi megfelelés:
Ha valaki munkavállalót alkalmaz, a foglalkoztatásnak és a munkaszerződésnek meg kell felelnie az aktuális munkajogi és adózási szabályoknak.
Az alkalmazott munkája nem változtatja meg a kistermelői státuszt, amennyiben a gazdaság termékei az előírásoknak megfelelően saját gazdaságból származnak.
Melyiket érdemes választani?
Ha kizárólag a saját maga által előállított termékeket kívánja piacra vinni kisebb mennyiségben, akkor a kistermelői státusz megfelelő lehet.
Ha a tevékenység nagyobb volumenű, vagy a kistermelői szabályok szűknek bizonyulnak (pl. árusítási helyek, tevékenységi körök tekintetében), akkor az őstermelői jogviszony vagy más mezőgazdasági vállalkozási forma lehet célravezető.
Mit érdemes még figyelembe venni?
A kistermelői tevékenység felső korlátja az éves bevétel, amely nem haladhat meg egy meghatározott összeget (Magyarországon például 2024-ben ez az összeg 12 millió forint volt).
Az őstermelői tevékenységhez is kapcsolódhat árusítás és foglalkoztatás, de a szabályozás itt lehetővé teszi nagyobb volumenek kezelését és több típusú tevékenységet.
Amennyiben pontos, személyre szabott választ szeretne, érdemes konzultálni egy mezőgazdasági szakjogásszal vagy a helyi agrárkamarával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!