Mi legyen a beteg növényi részekkel?
Van néhány mázsányi letermett cukkini növény a kertben. A levelek egy részén lisztharmat látszik. Ilyen mennyiséget sem elvitetni, sem elégetni nem lehet, ezért szeretném komposztálni, viszont a szakirodalom szerint a lisztharmatos leveleket nem szabad komposztálni, mert a spórák áttelelnek benne. Azt találtam ki, hogy a kiszedett zöldrészeket először belemártom egy enyhén lúgos (kb. pH 7.5-8 ) kálium-hidroxid oldattal teli hordóba, és azután kerülnek a komposztra, a lehullott falevelekkel, tujanyesedékkel stb. összekeverve. Ennek elvileg el kellene bánnia a lisztharmattal. Szerintetek működhet ez a módszer? Vagy pl. árthat a komposztnak?
Más növénybetegségek - elsősorban mozaikvírus - esetében létezik olyam módszer (az elégetésen kívül), amivel a fertőzőtt, kihúzott növényeket komposztálásra alkalmassá lehet tenni?
Tedd őket külön és hagyd, hogy megszáradjon! Akkor már nem lesz nagy mennyiség ah összeesik, összeszárad és el tudod égetni.
Ha ilyen áztatást csinálsz akkor tönkreteszed utána vele a komposztodat. Ha túl lúgos volt akkor az árt, ha nem volt elég lúgos akkor meg nem pusztítja el amit kellene. A sima szappan pH-ja is 8-10 között mozog, nem sokra mész egy ilyen pH= 7,5-8 oldattal. Az pont annyi lenen mintha mosogatószerrel vagy szappannal lemosnád.
Ez így jó, amiket az #1 írt.
Amúgy a komposztban elpusztul minden spóra, sőt valószínűleg még a vírus is. A baj csak azzal van, ha a halom külsején marad el nem komposztálódott levél, abban tudnak áttelelni dolgok. De a vírus a talajban is áttelel, szóval ha valami nagyon vírusos volt, azt lehet, nem kellene termelni pár évig.
A boltban vett paprika vetőmag volt vírusos, szerencsére kiültetés után pár nappal észrevettem, azonnal kihúztam az összeset és megszárítva elégettem. Remélem, hogy nem fertőzte meg a talajt.
Lisztharmat ügyben kösz a tanácsokat, tehát kicsit óvatosabban fogom csinálni. Nem enyhén lúgos kálium-hidroxidos oldatba, hanem a káliszappanos permetlé receptje szerint készített oldatba fogom mártogatni a cukkini zöldrészeket (nyáron főztem egy csomó káliszappant, van belőle bőven) és egy külön komposzthalomba fogom rakni, tuja nyesedékkel (savas kémhatású) összeforgatva. Egy próbát megér.
A komposzt sterilizáló hatásában nem igazán bízom, ui. ami nagyüzemi körülmények között, nagy komposzthalmokban, a különféle paraméterek monitorozásával és beállításával jól működik (levegőztetés, nedvesítés, KNP arány mérés stb.), az a háztáji komposztálásnál vagy bejön, vagy nem. Nálam legalábbis nem mindig szokott sikerülni. Pl. a kertben a beásott komposztból mindenfelé ki szoktak kelni a belekerült paradicsommagok, és volt, hogy a letermett laskagomba aljzat, amiből pár zsáknyit belekevertem, szépen áttelelt benne.
Ennyi felesleges munkát ne csinálj. Garantáltan nem fogod megállítani vele a lisztharmatot. Egyrészt, az valahonnan odament hozzád, így jövőre is odamegy. Másrészt, a földedben is marad annyi szétszóródott növénymaradvány, amiből ismét lesz jövőre.
Ha látod a lisztharmatot, lefújod valami felszívódó lisztharmat elleni szerrel, és ennyi volt, onnantól szép egészséges levelek nőnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!