Kezdőoldal » Otthon » Kert » Melyik könyvből lehet megtanul...

Melyik könyvből lehet megtanulni helyesen metszeni? Fák metszése.

Figyelt kérdés

szept. 10. 15:31
 1/9 anonim ***** válasza:
69%
A "metszés ABC je" Talán valahol még fellelhető.
szept. 10. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%
Nekem megvan a könyv, amit az 1-es ír, próbáltam is belőle metszeni tanulni, de még véletlenül sincs úgy a fákon semmi, mint a könyvben :-/ Szóval mentem a magam feje után, elboldogulok. Na jó egy kertész elmenekülne ha látná mit művelek, de azért van termés 🙂
szept. 10. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Fárasztó96 ***** válasza:
63%
Neten keress rá inkább, vagy régi öregeket kérdezd, mert a könyvek nem adják azt a tudást vissza
szept. 10. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
41%
Szerintem ezt elmondják/megmutatják neked bármelyi kertészetben, ahol veszed a gyümölcsfát. Amúgy meg tavasszal látni fogod te is ha nyitott szemmel jársz, ki hogy metszi a fáját.
szept. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
74%

Ő videói jók, sok forum meg könyv olvasás után áttértem az ő tanácsaira.

https://www.youtube.com/watch?v=n-yvtT83HrU

szept. 10. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
81%

Semelyikből. Ez olyan elképzelés, mint könyvből megtanulni zongorázni.

A metszés elméleti alapjait meg lehet tanulni könyvekből, de ahogy fentebb írták, a fákon általában nincsenek ideális helyzetű ágak. A meglévő, nem tankönyvi formákból kell kihozni dolgokat.

Ha beszerzed A metszés ABC-jét, az hasznos. De önmagában nagyon-nagyon kevés. Kellene valaki, aki megmutatja és el is magyarázza neked élőben, hogy ezt most miért vágta le, vagy miért hagyta meg. Személyes bemutatónál megvan az az előny, hogy vissza tudsz kérdezni.

(Egy fontos információ, amit a kezdők, tapasztalatom szerint, nem szoktak tudni: metszéskor nem azt kell nézni, hogy mit vágj le. Hanem azt, hogy mit hagyj meg. És minden mást vágj le.)

A Youtube-on vannak nagyon jó metszős videók. De sajnos, minden jóra jut 50, ami vagy érthetetlen, nem jól magyaráz, vagy pláne, nem ért hozzá.

Általában olyanok videóit érdemes keresni, akik ültetvényt metszenek, mert nekik tényleg pénztárcába vágó dolog, hogy értsenek hozzá. (Azért köztük is van, aki nagyon "érdekes" dolgokat csinál.)

Ha az ilyen videókat összeveted a könyv magyarázatával, akkor lesz egy alapod, ami alapján 5 év otthoni gyakorlás után már tehetséges kezdővé válsz. :) De ez tényleg így van, évek kellenek, és odafigyelés, hogy rájöjj, hogy mi az, ami működik, és mi az, amit nem tudsz alkalmazni. Ha tavasszal megmetszel valamit, akkor nyáron, ill. a következő tavasszal meglátod, hogy mi volt rossz az elképzelésedben, és mit kell máshogy csinálni.

De ha ráérzel, utána már örömed lesz a metszésben. Olyan ez, mint egy logikai játék, minden ágnál el kell képzelni, hogy az mekkorára és milyen irányba nő egy év alatt, ill. hogy hol fog majd termést hozni. Gyakorlattal egy pillantással fel tudod majd ezt mérni.

Jön a tél, tavaszra végignézheted a Youtube-ot. :)

Sajnos, a jó metszős videókkal is van egy - számodra - nagy baj: a legtöbben rendszeresen metszett fákat metszenek. Ebből adódóan, általában vannak jó meghagyható ágak, vesszők. Ha te nem metszettél idáig, akkor a te fáid fel vannak csupaszodva, mert annyira sűrű a metszetlen lomb, hogy mindig csak a korona külső oldalán hajtottak, és lentebb nincsenek termő részek, és igazából kellene egy nagyon erős visszavágás, hogy 2 év alatt rendes, jól metszhető fáid legyenek. De egy ilyen visszametszés is szakértelmet igényel. Mondjuk, erre is vannak videók. Vagy kereshetsz hozzáértő ismerőst.

szept. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
84%
A párom tanulta - mezőgazdász képzés - de valójában csinálni videókból tanulta meg. Mindig az adott növényhez keresett videókat és amikor megnézte akkor megpróbálta meg is csinálni. A gyakorlattal sikerült megtanulnia, a könyv kevés, a videókban látod is az irányokat, a pontos látványt, nem csak a magyarázó szöveget.
szept. 10. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ja igen, erre úgy érdemes rákeresni a Youtube-on, hogy ha szilvafád van, akkor szilvafa metszésére keresel.

Mivel vannak ugyan közös dolgok a különböző fák metszésében, de mivel más részeken hoznak termést, ezért másként kell metszeni őket.

Részletkérdés ugyan, de én metszéskor meg szoktam fogni ágakat, és lefelé meghúzgálni, hogy lássam, mennyire erősek. Így látom, hogy szabad-e még kifelé engedni őket (hosszabb ágat ugyanannyi termés jobban lehúz, nagyobb a törésveszély is), valamint abban is segít, hogy mennyi termő részt merjek meghagyni.

szept. 11. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
szept. 11. 05:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!