Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen fa lehetett aminek a...

Milyen fa lehetett aminek a tuskója érintetlenül áll a földben 100 éve?

Figyelt kérdés
Találtam egy fotót a dédszüleimről háttérben azzal a tuskóval, ami nagyon jól kivehető. Ez azt jelenti hogy mimimum 100 éves a tuskó, lehet hogy sokkal több. Jómagam 40 éves vagyok, a tuskó már biztos ott van 40 éve, azon ugráltam 2 évesen. Ha jól tudom a tuskók pár év alatt szétrohadnak. Egy diófát vágtam ki tavaly, annak a tuskója egy év alatt elkorhadt.
júl. 25. 14:11
 1/4 anonim ***** válasza:
Tehetnél fel róla képet!
júl. 25. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 mindentudó99 ***** válasza:
Tólgy pl.
júl. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az akác nagyon sokáig bírja. Lehet persze, hogy a föld alatt már rosszabb állapotban van, az állandó nedvességben, de fent akkor is jól megvan.

Én pár éve szedtem ki egy 50+ éves léckerítést, amit 12-13 cm vastag, földbe ásott akácoszlopok tartottak. Egy részüknek a földben lévő része már el volt korhadva, és melléjük ásott oszlopcsonkokhoz voltak kötve, de a föld feletti rész, amikor felfűrészeltem tűzre, még olyan egészséges volt, mint új korában. Ahol nagyobb fák környékén voltak az oszlopok, ott ugye nyáron hamarabb kiszáradt a talaj, és az ottani oszlopoknak még a föld alatti része is bírta. Néhányat még - fejre fordítva - fel is használtam az új kerítéshez, egy melléképülethez való kanyarodáshoz.

De különben ugyanolyan fák is különböző ideig bírják.

Pl. 10 éve, egy decemberben kivágtam egy egészséges, de a házhoz túl közel lévő nagy lucfenyőt. A következő ősszel tele volt az egész pecsétviaszgombával, 3 év után pedig a föld alatti rész egyszerűen elporladt, beszakadt a teteje. Egy ismerősnél láttam egy kiszáradt fenyőt, ami már vagy 10 éve áll ott, és még mindig nem dőlt ki, azaz, nem támadta meg semmilyen gomba a föld alatti részét. De más fákról is vannak ilyen tapasztalataim, hogy néha gyorsan elkorhadnak, néha 20 év után sincs bajuk.

júl. 25. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Ha jól tudom a tuskók pár év alatt szétrohadnak."

Itt van a gond, mert ez nem igaz.

HA olyan a környezet, HA olyan az időjárás, HA olyan faanyag volt, HA voltak benne repedések vagy a fa szerkezete már másképp sérült volt AKKOR tűnik el könnyen. Egyébként sokáig tart. Néha ennyire sokáig.

Gondolj bele, hogy ha fából építenek dolgokat azok sem mennek tönkre csak úgy pár év alatt. Bizonyos fafajoknak van olyan erős faanyaga, esetleg olyan gyantatartalma stb. ami miatt nagyon sokáig megmaradnak külön kezelés nélkül is.

Erdőkben sok olyan teljesen holt fát lehet találni ami odút és egyéb élőhelyet biztosít nagyon sokáig, gombák teremnek rajta, vagy akár olyan fát is lehet találni ami nagyon sokáig volt egy állóvíz alján akár.

Külön szakirodalma van a holtfának és egy kisebb iparág a tuskók eltávolítására is kiépült. Külön foglalkoznak azzal miképp lehetne a tuskókat minél előbb eltüntetni vagy természetes módszerekkel tönkretenni.

[link]

júl. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!