Ilyen állapotban a barackfát lehet/kell permetezni?
Sajnos idén most van először lehetőségem foglalkozni ezzel a fával. Eddig (03.08) nem kapott semmilyen kezelést. Nem vagyok otthon ebben a témában, ezért szeretném, ha valaki segítene abban, hogy kéne-e ezt a fát bármivel permeteznem ilyen állapotban, hogy a későbbiekben kevésbé legyen beteg/kártevős/stb?
Köszönöm!
Lemosó kellett volna virágzás előtt de mindegy már.
Ha elvirágzott trafina ellen már mehet is
Jó lett volna meg is metszeni.
Az őszi rézérzékeny, de van olyan "szelídített" réz, amivel virágzás után már lehet. Ilyen pl. a Cuproxat.
De a réz kontakt, vagyis úgy műxik, hogy ahol bevonja a leveleket, ott nem tud behatolni a betegség. És mivel ilyentájt nagyon gyorsan nőnek a hajtások, gyakorlatilag hetente, vagy legalább 10 naponta kell permetezni, mert az új levelek már védtelenek.
Viszont most, ebben az állapotban már bőven támad a tafrina. Aki ilyenkor nem permetez, az már nem fogja tudni megállítani, mert a növényben elterjedt tafrina ellen már nincs orvosság. A pár napos kezdődő fertőzést még a felszívódók megfogják, de utána már nincs mit tenni, csak hümmögni, hogy a pcsába, kivágom ezt a rohadt fát.
Azt nem tudom, hogy szabadforgalmúban létezik-e kontakt szer, ami most is használható. Felszívódóban van pl. a Score. Vagy aki tud II. kategóriás szert szerezni, akkor van a Folicur, ami monília ellen is jó. Ebben a hideg és csapadékos időben amúgy is kell valami virágmonília ellen.
És ilyenkor nálam már mindig szokott lenni levéltetű, ezt is ellenőrizni kell, és szükség esetén permetezni. (A Spilan virágzásban is használható.) A levéltetvek szúrásai segítik a tafrinát és más betegségeket.
Chorus-al érdemes lenne lefújni virágmonília ellen!
"Csonthéjasok (cseresznye, meggy, kajszibarack, őszibarack, szilva, mandula) monília 0,35–0,4 kg/ha.
A monília elleni védekezést a fehér bimbós állapot elején kell elkezdeni. A második kezelésre teljes virágzásban kerüljön sor. Egy tenyészidőszakban maximum 2 kezelés végezhető.
É.V.I.: 14 nap"
A metszés az tényleg fontos lenne. Még most is jobb lenne, mint most se. Hozzáértő embernek a haja is égnek áll tőle, még akkor is, ha kopasz.
Eleve tavaly tavasszal erősen vissza kellett volna vágni, nem csak elásni, mint macska a szaharát. Szerencséd volt, egy extrém esős nyár jött, és nem lett baj, de egy száraz nyáron nem biztos, hogy nem mekken meg a fa.
Kiválasztasz 3-4 megfelelő módon, szimmetrikusan álló főágat azok közül, amikkel elültetted. A többit levágod, csonk nélkül.
A meghagyottakon az aljuktól olyan 30-40 cm-re keresel egy kifelé álló ágat, ez felett elvágod. A meghagyott részen lévő, befelé álló ágakat eltávolítod. (Még így se lesz tökéletes, de legalább már esély lesz egy normális koronaformára, ha továbbra is odafigyelsz.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!