Hány százalékkal olcsóbbra jön ki ha magamnak termesztem a kertben a burgonyát, répát, uborkát, mintha boltban venném?
Vegyük azt, hogy keresel valami betanított munkával havi 350-et:
2200 ft durván a nettó órabéred.
Heti 2 túlórával az 4400 Ft heti plusz pénz.
Dolgozol 46 hetet egy évben (szabadságot levontam): az már évente 200.000 Ft túlórapénz
Ebből a 200.000 Ft-ból 153 kiló paradicsomot veszel a teszkóból, közvetlenül a termelőtől még többet.
Ha te nem melóhelyen töltöd azt a heti 2 órát hanem a kertben, ennyi idő alatt nem fogsz tudni másfél mázsa paradicsomot megtermelni. Főleg nem úgy, hogy trágyázni, rotálni, palántázni, kapálni, locsolni, permetezni kell ha elfogadható minőségre vágysz. A "kiszórom a magot oszt lesz valami"-ből általában semmi sem lesz.
Az otthoni konyhakert egy szép hobbi, de anyagilag nem éri meg.
Nem szeretek kertészkedni, ezért semmi olyanba nem megyek bele, ami növelné az ott töltött időt. Annyi szerencsém van, hogy szeretem látni, hogy egy minimál művelés hogyan működik és nagyon szeretek erdőben lenni.
Magaságyás szóba se jöhet, a szőr feláll a hátamon az ásás vagy kapálás szó hallatán. Ezért kerestem egy alternatív megoldást: a leveles mulcsot. Írtam már itt róla, kaptam is érte. A tavalyi év volt az első év, az idei lesz a 2. Tavaly későn kezdtem hozzá és sokat járkálhattam a levelk után (az erdőben). Ez nagyon tetszett. Szépen összeszedtem, behordtam a kertbe, nem volt ásás. Aztán elraktam bele, amit gondoltam. Ennek nagy részét felzabálták a meztelen csigák, aztán kidolgoztam a meztelencsiga irtás módszerét és lett egy csomó krumpli meg paradicsom. Pelletált szarvasmarhával boostoltam a leveles mulcsot. Az remekül működik. Az idei évben összeszedtem a kipakolt leveleket. 2 nap alatt elég nagy területet sikerült betakarni és várom a tavaszt. Az aprómagvaknak ez a mulcs nem lesz jó, de oda meg komposztot teszek és ki fognak kelni a kismagok is. Egy ilyen rendszerben nincs kapálás, gyommirtás, semmi. Öntözni sem nagyon kell, mert a levél tartja a nedvességet. A tápanyagutánpótlást kell megoldani. A krumplin pl nem volt bogár, mert annyira erős volt a krumpli, hogy a bogarak elkerülték (mondjuk a csigák nem). Ami probléma ezzel a rendszerrel, hogy több év kell neki mire beáll. Legalább 4-5 év, amíg jól fog működni, addig be kell érni a kisebb terméssel, de legalább nem kell vele nagyon sokat szívni.
És a rengeteg poloskáról még nem beszélt senki, ami tönkreteszi a paradicsom 90 százalékát.
Több az idegeskedés, mint a haszon.
A krumplit csak egyik évbe kell megvenni mint vetőt. Utána a felszedés után lesz közte apró méretű, amit nem érdemes ételnek felhasználni - szóval az következő évben vissza ültethető.
A paradicsom is hasonló. Nem palántát kell venni tök drágán, hanem a magokat elültetni és aztán ki.
Talán 11-nek igaza van, de pl én aki nem tudok rendes melóhelyen dolgozni (mert függő vagyok) nekem marad a házi termesztés.
Szóval kérdező ne hagyd hogy elvegyék a kedved. Kis mennyiségben mindenképp próbáld ki, és meglátod számodra van e értelme - vagy sem.
Mélymulcsos kis kertünk van, a szalmát, trágyát kapjuk hozzá, fúrt kútról locsolunk kb. heti egyszer nyáron (a villamos energiát a napelem fedezi), a palántáinkat magról ültetjük, így gyakorlatilag a befektetett energiánkon kívül nincs más, ami költség lenne. Egész nyáron nem vettünk paprikát, paradicsomot, sem uborkát, a saláta féléket viszont megették a csigák. Nem igen lehet kiszámítani, hogy adott évben mi sikerül és mi nem. Volt jó sok kovászos ubink, meg lett 12 üveg lecsónk is, ami olykor életmentő. Mi szeretjük.
DE! Ne a mostani árakat hasonlítsd a nyári termelésedhez, hanem a nyáriakat. Augusztusban 3-400 forint volt egy kg paradicsom pl. a piacon nálunk. Ennyi a "haszon", tehát nem sok ha egy átlag családot nézünk.
Kérdező, ne higgy ezeknek.
Csak akkor nem éri meg, ha:
- nem értesz hozzá.
- lusta vagy megfelelő időben elvégezni a megfelelő munkafolyamatokat.
- nincs megfelelő földed, infrastruktúrád.
Jelen árak mellett szinte minden zöldséget és gyümölcsöt meg lehet termelni 20-30 Ft/kg áron, beleértve az öntözést és a permetezést. A krumpli az átlagos évben belekerülhet 40-50 Ft-ba is, néha még 60-ba is.
30 éve termelünk úgy, hogy a család igényein túli mennyiséget eladjuk. Ha nem érné meg, nyilván nem csinálnánk.
Sárgarépa 1 cs mag 100 Ft, ez legalább 10 m-re elég. Csepegtető szalag mondjuk 250 Ft hozzá, de ez 3 évre jó. Öntözés 5-10 alkalommal évente, rányitom, megy 2 órát, összköltsége nemigen van 200 Ft. Rotációs kapába benzin, műtrágya, permet levéltetű ellen, ez is mondjuk összesen 200. Mondjuk, 600 Ft, és lesz belőle 20 kiló répád. Tehát legrosszabb esetben is 30 Ft kilója, de jó évben valójában csak 15.
Krumplinál érdemes utántermesztettet venni, a vírusok miatt. Ez az egyetlen nagy költsége. Meg a krumplibogár elleni szer, ha nagyobb területen termeled, és nem tudod leszedni a bogarakat. De ha csak mondjuk 1-2 mázsát termelsz, arról le lehet szedegetni, és akkor nem kerül 50 Ft-ba se egy kg.
Nem tudom, hogy lehet 300 Ft-ot költeni egy kg paradicsomra.
Nyilván ez megint a "hozzá nem értés" kategória.
Én kb. 600 Ft-ért vettem tavaly 2 csomag F1-es paradicsommagot, ami 2 évre elég, tehát 300 Ft/év. Mindkét fajta folyton növő, de a támrendszer bontott anyagból készült, csak a madzagot cserélem évente, ami úgy 100 Ft.
15 palánta felneveléséhez kell úgy 3 liter virágföld (egy régi virágládával), az már elég drága, legalább 100 Ft. (50 l-es kiszerelésben veszem.)
A palántákhoz használt tápoldat, meg az ásáskor kiszórt maréknyi kombinált műtrágya szintén 100 Ft.
Az öntözés ingyen van. Tavaly a rengeteg eső miatt csak palántázáskor öntöztem, meg egyszer nyáron, esővízből. Száraz évben pénzbe kerülne, mert olyankor hetente szoktam öntözni, tehát egy évben fél köbméter víz, legyen mondjuk 300 Ft az esővízen kívül. Azaz sok év átlagában 150 Ft.
Permetezek mondjuk 1x atka ellen, 3x rovar ellen, 2x gomba ellen. Alkalmanként fél litert szórok ki. 10 l lenne 1000 Ft, tehát a 3 l 300 Ft.
Ez minden költség. 1050 Ft. Ami nagyon gyenge évben 30 kg paradicsom.
Vagyis, amikor nagyon rosszul mennek a dolgok, és már a veszteségesség határát súrolom, akkor 35 Ft-omba kerül 1 kg paradicsom. (Általában azért jobb termésem van, és nem nagyon haladom meg a 25 Ft/kg árat.)
Hát akinek ez nem éri meg, az elég gyenge lehetett matekból. (Nekem az volt a kedvenc tárgyam, mert azt nem kellett tanulni, csak érteni...)
És azt még nem vettük hozzá, hogy nálam paradicsomízű a paradicsom, nem fűízű, mint a bolti, amit totál éretlenül szednek le, és még két héttel szedés után is kemény.
A ráfordított munkát meg nem kell beleszámolni, mert a kertészkedéssel megspórolt pénz az maga a munkadíjam. Ha a munkahelyemen végzett munkám értékét is levonnám a keresetemből, akkor az jönne ki, hogy ingyen dolgozok...
Meg a kertészkedésre fordított idő az nem egy másik fizetős munkától veszi el az időt nálam, hanem a herevakarástól meg a monitorbámulástól. Vagyis semmi veszteséget nem okoz a kertészkedés, hasznot viszont annál inkább.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!