Mikor áll le a (gyümolcs)fák keringése? Mikor lehet/szabad/kell/tanácsos metszeni? Ilyenkor szokás?
A kérdés a magyarországi fákra vonatkozik, kinti (kerti) gyümölcsfákra.
Decemberben szokás metszeni vagy nem érdemes? Úgy értve, hogy mi a fáknak a legjobb?
Pl eperfa, almafa, fügefa, ringló szilvafa.
Most már nagyjából leállt a keringésük. Valószínűleg megkezdődött a mélynyugalmi állapot. Ilyenkor nem szabad semmit sem metszeni, aminél fennáll a legkisebb eshetősége is az elfagyásnak v. fagysérülésnek.
Az almatermésű fákat gyakorlatilag lehet egész télen metszeni olyan szempontból, hogy téli ágbetegségeik nincsenek. De soha nem lehet előre tudni, nem jön-e egy -20 foknál is komolyabb fagy. (Igaz, már vagy 8 éve nem volt ilyen, de ez nem azt jelenti, hogy nem is lehet.) És ilyen hidegben a megzavart nedvkeringés miatt a levágott vastagabb ágak környékén fagysérülés léphet fel. Én ezeket legkorábban január végén szoktam metszeni, de csak ha biztosnak tűnik, hogy komoly fagy már nem lesz a következő hetekben. (Mert február második felében már teljesen valószínűtlen a nagy hideg.)
A csonthéjas gyümölcsöknek viszont vannak téli ágbetegségeik. Ezért télen semmilyen csonthéjast nem szabad metszeni, mert a nedvkeringés hiánya miatt sokáig vannak nyitva a sebek, amik se be nem forrnak, se be nem száradnak, nyitva az út a baktériumok előtt. (Lásd: pl. sárgabarack gutaütés.) Ezeket majd tavasszal kell, minél közelebb a virágzáshoz. Mikor barackosom volt, akkor is úgy időzítettem, hogy csak a virágnyílás előtti napokban fejezzem be a metszést. Az is előfordult, hogy pár virág már kinyílt ilyenkorra, de az se baj. Ilyenkor legalább már látni, hogy melyik vesszőn mennyi élő bimbó van, és ezt bekalkulálom a metszésbe. Az nem egy jó módszer, ha megmetszed a fáidat, aztán jön egy olyan hideg, mikor a megmaradt virágrügyek nagy része odalesz. A metszés egyébként is erősen rontja a hidegállóságot. A szilva rügyei mondjuk nem elfagyósak, de azért csak nem használ neki a téli metszés. Ha nincs több hektárod, akkor ráérsz vele márciusban.
A fügénél meg, ugye, most még honnan tudhatnád, hogy melyik vessző éli túl a telet? 2000 óta legalább 6 olyan tél volt, amikor a nem kimondott védett helyen lévő fügék földig fagytak. És még a védettebb helyen lévőkön is csak a vesszők kis része maradt életben. A fügénél is tavasszal látod, hogy mi az, ami él.
De itt nem nagy gazdaságról van szó, ahol kényszerűségből olyasmit is tesznek a mostani munkaerőhiányos időkben, amit nem kellene. És ha már mégis csinálják, akkor permetezéssel csökkenteni tudják a kárveszélyt. Néha rábsznak, de ezt bekalkulálják. 20 évvel az ültetés után úgyis kivágják az egészet, fajtaváltás miatt, aztán másik területen ültetnek új fákat.
De a kérdezőnek valószínűleg ez a pár fája van, meg ez az egy kertje. Ebből kell neki kihozni a legtöbbet, rövid és hosszú távon egyaránt.
Nem szabad most metszeni ez a lényeg.
Ha engedi az idő február végén el lehet kezdeni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!