Ez a tápoldat tényleg jó mindenféle növényhez?
Az általános azt jelenti, hogy a legtöbb növénynek nem nagyon rossz. Sok növénynek jó. Kaktuszhoz, pozsgáshoz pl. biztosan rossz, a sok N miatt.
Az általános tápoldat olyasmi, mintha gyártanának egy állateledelt, és az oroszlántól kezdve, a tehénen keresztül, a pingvinig mindent ezzel etetnénk.
Nézd meg ezt a linket, hányféle tápoldatot árulnak. Mindegyiknél meg lehet nézni, hogy milyen összetételűek. És nem véletlenül ilyenek.
Amit linkeltél, az amúgy se valami magas minőség. De azért nyilván el lehet használni, ha már megvetted. A linken megnézheted, hogy melyik növényednek kell nagyon másféle összetétel, ahhoz ne használd, legfeljebb nagy ritkán, neki valóval felváltva.
Én azt mondom, hogy egy teljesen általános tápoldat is jobb, mint a semmi, de pont ennyit is ér. Nem feltétlenül kell elkényeztetni és állandó virágzásra, növekedésre buzdítani egy növényt a tápozással, inkább akkor van jelentősége, ha a talaj szegényes, vagy picike kaspóban, ahol néhány hónap alatt a földben található tápanyagok hasznosításra kerülnek.
Biztosan le leszek pontozva, de szerintem ez a tápoldatos piac is egy nagy biznisz. :) Vegyél meg 8 félét, az a tuti. Közben szerintem ha családi házban élsz, inkább komposztálj és azt hasznosítsd. Akár lakásban is megy kicsiben.
A régi öregek is friss zöldet forgattak a talajba inkább, ha tápanyag hiányra gyanakodtak, fogalmuk sem volt mekkora nitrogén tartalmú elegyet állítottak elő, mégis működött, működik. Szóval nem kell ezt túlgondolni.
Nem álszenteskedem, nekünk is van itthon orchidea tápoldat pl., meg szobanövényekre való, de a kintiek komposztot kapnak, vagy friss zöldet (mikor mit) és őszintén fogalmam sincs milyen tápanyag tartalmat kapnak így, mégis gyönyörűek!
Ahhá, értem...
A sárkányfáknak is leveles tápoldat kell akkor, ugye?
#4-es válaszoló:
Tény, hogy sokkal jobb elgondolás komposztálni, mint a szemétbe dobni, de azt is tudni kell, hogy ezzel nem növeled a talaj tápanyagszükségletét, hiszen csak a komposztált növények által kiszívott tápanyagokat juttatod vissza a földbe. Ezt nevezzük zöldtrágyázásnak. Ez viszont növeli a talaj humusztartalmát, de olyan csekély mértékben, hogy kedvező hatás csak évek múlva jelentkezik jelentős mértékben. Ettől függetlenül, jó, ha valaki csinálja.
Kérdező, igen, a sárkányfának is olyan tápoldatot adj, ami nem a virágukkal, hanem a zöld levelükkel díszítő növényeknek kell.
Írd be a Google-keresődbe a növény nevét és nyisd ki. Olvasd el, hogy konkrétan a keresett növény milyen szerkezetű (laza, középkötött, kötött), milyen kémhatású (savas, neutrális, lúgos), milyen fényigényű, bírja-e a huzatos helyet stb.
Vagy vegyél szakkönyvet (akár antikváriumból).
A páfrány csak a zöld leveleivel díszít, tehát annak nem alkalmas az a föld, ami virágos növényeknek való.
4
És a zöldtrágya csak üres földbe való. Negyed vagy fél év, mire elkomposztálódik (lényegesen gyorsabban, mint komposzthalomban), akkor mehet bele a növény. Ameddig nem vált teljesen komposzttá, addig káros a növényekre. Mivel a komposztálódás idejére megköt minden hozzáférhető nitrogént (utána persze felszabadul ez is), és emiatt ideiglenes tápanyaghiány alakul ki.
És az egy tény, hogy minden növénynek van egy bizonyos igénye. Tól-ig. De van ideális tápanyagösszetétel, ideális pH.
Kérdező:
Az a probléma a virágföldekkel, hogy a gyártók nem képesek állandó minőséget előállítani. Látod, mindegyiknél ott van a pH után, hogy +/- 0,5. És ez már nagy különbség.
A 6,2 még jó a páfrányoknak (bár 6 alatt lenne igazi), de ha véletlenül 6,7, akkor az már majdnem semleges, vagyis még megél benne a páfrány, de nem ideális.
A dobozosnál 6,7 még elmegy általánosnak (bár 6,5 jobb), viszont ha itt is hozzájön a 0,5, akkor az 7,2, ami már lúgos, és elég kevés növény bírja.
Én inkább a kettőt keverném, és ebbe ültetném azt, ami általános igényű. Mondjuk, a 1:2 arányban, vagy felesben.
A páfránynak meg felesben keverném ez a Florimót, meg valami rododendronföldet, ami mondjuk 4,5-ös pH-jú.
De persze, ha úgy csinálod, ahogy írtad, még az is lehet, hogy jó lesz. De ez szerencse kérdése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!