Ez a tujafa még megmenthető?
Tavaly vettem a házat, már akkor száraz volt, mára teljesen kiszáradt. Egy másik, amely két fő ágból áll, az egyik fele is szárad már. Vízhiány állhat a háttérbe, vagy valami kártevő? A teljesen szárazat érdemes még locsolni, vagy vegyem ki? Ha ki kell szedni elég ha a törzsétől kivágom, vagy szedjem ki teljesen? Ha valami kártevő rovar miatt barnul/szárad ki így, mivel érdemes védekezni ellene?
Pont egy hónapja beszélgettem erről a céges kertészünkkel, mert ugyanez a bajunk. Vettünk egy házat, ahol van kb. 50 db tuja. Egy része menthetetlen, van kiváló állapotú, van ami foltokban barnul és olyan is, amin komplett ág halt el.
Azt mondta az ágelhalásokat zömében valamilyen kártevő okozza, berágja magát a kéreg alá, lerakja a kis utódait és a lárvák megfúrogatják a törzset gátolva ezzel a keringést. A fa szegény, próbálja gyantával gyógyítani magát, de ez esetben ez is kontraproduktív. Gyakran gombás betegség is elkapja őket. Szóval azt mondta, hogy amit lehet tenni az az, hogy kivagdossuk a száraz, beteg ágakat (tűzre vele), kitakarítjuk mindnek a közepéről a száradó leveleket, hogy átjárja a szél és érje a nap az ép részeket. Elkezdtük, hányinger egy meló! Majd jól be kell tápozni és öntözni. Mehet rá kémiai permetszer is, de az a kéregben lapuló lárvák ellen semmit nem ér. A kirajzott kártevőket tudja írtani, vagyis megakadályozza az újabb petézést gyakorlatilag. Nálunk... A kirajzást viszont laikusként nehéz elcsípni és ne legyenek illúzióink, az első, harmadik, ötödik szomszédból megint jön majd a kártevő. Esetleg lombtrágya néhány hetente.
Aztán hozzátette, hogy a világ minden pénzét el lehetne rájuk költeni, de az is csak időhúzás. A kritikán aluliakat minden évben ki kell szedni és valami értelmes növényt ültetni a helyére. A tápozással és a folyamatos öntözéssel lehet javítani kicsit az ellenállóképességét, de ennyi. Ár-érték arányban neked megfelelő megoldáson lehet gondolkozni... Egyébként rengeteg cikket és youtube videót lehet a tujaproblémákról találni, nézegess meg egy párat.
Fogalmam sincs, mi nem álltunk neki még permetezni és nem is biztos, hogy fogjuk. Kitakarítjuk, tápozzuk, öntözzük őket és élnek amíg élnek. Ez is órási meló ennyi tujánál, plusz hatalmas telek adott mellé, nem csak ezekkel van feladat.
2-es voltam. De gazsdaboltban biztosan segítenek.
Keress rá a neten, hogy tuja kártevői.
Alapvetően, ha a tuja egyben szárad, és egyszínű, akkor kiszáradt. Ez tavaly rengeteg helyen előfordult, meg egyes helyeken már tavalyelőtt is. Korábban nem nagyon.
Viszont amikor egyes ágak száradnak le, miközben vannak teljesen zöld ágak is, akkor annak nincs köze a szárazsághoz. Ez valami kártevő munkája. Lehet éppen betegség is, de alapvetően rovar az okozó, és ellene rovarölővel kell védekezni.
Amelyiknél lent van az az egy száraz ág, az viszont szerintem nem rovar, hanem valami okból (sérülés vagy egyéb, pl. fűkasza damilja) érzékenyebb volt az az ág, és külön leszáradt.
Öntözni akkor kell, mikor nagyon nagy az aszály. Ahol nem homokon van, ott átlagos évben felesleges öntözni, az előző 50 évben nem sok ember látott kiszáradt tuját, pedig igen durva aszályos évek voltak a '90-es években is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!