Semmilyen fűszernövény nem marad meg, kikel, csak szára van, levele nincs, majd elkonyul oldalra és elpusztul. Mit rontok el?
"Napi szinten kaptak vizet, sprickolós kannából közvetlenül a föld tetejére, meg a ládák aljára is."
Csak tipp:
Lehet, hogy a "sprickolós kanna" vízsugara töri meg a cérna kis szárukat.
Nem tudtak megfelelő gyökeret növeszteni még és ennek túl erős volt a spriccelés. Lehet, hogy túl kevés vagy épp túl sok fény éri őket - a hosszú szár arra utal, hogy nyúlik a fény felé a növény de nem hoz levelet mert kevés energiát kap, kevés a fény neki. De lehet hogy pont ellenkezőleg, túl sokat süti a nap és hamar kiszárad a földje hiába locsolod.
Magról nem egyszerű ültetni.
Nyugodtan vegyél cserepes növényeket, a nagyobb boltokban a fűszernövényekből is lehet venni jó pár félét és kertészetekben is sokféle található. 300-600Ft-ért már vágható méretű bazsalikomot és egyebet tudsz venni, ami utána szépen tovább fog terjedni.
Én kész növényeket szoktam venni piacon vagy boltban - ezt ültetem balkonládába, egyébbe és utána ez már bírja kint a teraszon is.
Valószínűleg túlöntözöd és megtámadják a palántadőlést okozó gombák. Kevesebbet és csak alulról öntözd amíg ki nem bújnak az első rendes levelei. Esetleg őrölt fahéjjal megszórhatod egy kicsit a talaj felszínét.
A naphoz is szoktatni kell, mert a mostani napfény akár 10 perc alatt leégeti a kis leveleiket.
Nem jól értem, hogy most a lakásban próbálod életben tartani őket? Mert az természetes, hogy nem fog sikerülni. Fűtött lakásban, viszonylagos sötétben csak nyúlnak. Szerintem a dőlés nem palántadőlés, csak egyszerűen nem tudják megtartani magukat a cérnavékony magoncok. A fűszernövények kinti növények, nagyon fényigényesek. Napos ablakban lehetne nevelni esetleg, de akkor is éjszakára hűvösre tenni, hogy mikor sötét van, ne nőjenek (nyúljanak).
Ez egy ilyen dolog, ha nincs megfelelő helyed, akkor nem fog menni. Elefántot tartani se tudsz lakásban, mert nincs megfelelő hely neki.
Két lehetőséged van: vagy veszel palántát a piacon, vagy április 10. körül fogsz neki, és kelés után mindig kiteszed a szabadba, amikor elég jó az idő. Ha hideg, esős idő van, akkor meg világos ablak előtt tartod. Ha nappal meleg van, akkor éjszakára is kint hagyhatod, ha nem csökken fagypont közelébe az idő.
A föld tetejének kelés után lehetőleg mindig száraznak kell lenni, ez akadályozza meg a palántadőlés nevű betegséget. Megöntözöd, aztán nem öntözöd addig, ameddig a mélyebb rétegek is nem kezdenek kiszáradni.
Mikor szabadba kiteszed, akkor pár napig vigyázol, hogy ne érje közvetlen nap, mert megégnek, hiszen bent a sötéthez szoktak, nem a tűző naphoz. Ezért egy darabig valamin keresztül kell napot kapniuk.
Én a piacról szoktam hozni ilyen nagy méretű eldobható rekeszeket, amiken több a lyuk, mint a műanyag. Leborítom velük a palántákat 3-4 napig, ez idő alatt kialakul bennük a nap elleni védelem. (De nyilván más megoldás is jó lehet. Régen a leanderbokrok mögé raktam a palántás ládákat.)
Még a talaj: a trágyát nem szabad "rétegben" lerakni. Össze kell keverni a virágfölddel.
Több évig ne használj földet úgy, hogy nem nyúlsz hozzá. Legalább az aljáról szedd ki a gyökerek nagyját. (Betegségeket át lehet vinni régi földdel.)
A palántákat tejfeles pohárban is lehet nevelni, ha kevés kell. Könnyebb velük bánni. Majd átülteted, ha kinőtték a helyüket.
Köszi mindenkinek a választ! Most már akkor kezdem érteni, valószínűleg a fényhiány volt a gond, mivel mindegyik az ablak felé hajolt el, és aztán dőlt el. És igen kis cérna száraik voltak nekik egy kis picike levélkével a legvégén. Talán nem túl késő, azért rápróbálok mégegyszer, több fénnyel. Illetve nem fogom annyira felülről öntözni csak az elején amíg ki nem kel, ezt több helyen olvastam hogy addig nem szabad hagyni kiszáradni a tetejét.
Utolsó (ötödik) kommentre: lyukacsos a láda alja, és van alatta az a tálca amibe lehet vizet tölteni alá, de kavicsréteg nincs alul. Nem szívesen szedném ki most minden ládából a földet és tennék alájuk kavicsot. Illetve szüleim is szoktak régebben minden évben magról keltetni, igaz nem fűszernövényt, főleg paprikákat, de soha nem szoktak tenni bele kavicsot. Föld, mag, víz, és ott volt jó helyen ablak ahonnan megfelelő mennyiségű fényt kaptak (nálam ilyen nincs, vagy sötétben vannak vagy a tűző napon).
Ilyenek a nagyon-nagyon fényhiányos palánták:
(Ezek szerint jól tippeltem, hogy miről van szó.)
Ha még van köztük menthető, azt tedd ki a szabadba, csak a napégésre vigyázz pár napig.
Ami nem menthető, azt, ha van még magod, kezdd újra az egész projektet. Minél melegebb helyre tedd, fény nem szükséges kelésig, semennyi. Egy-egy ládában egyenletes mélységbe kerüljön minden mag, hogy egyszerre keljenek ki. Ez azért fontos, mert mikor kikelnek, aznap már teheted is ki őket a szabadba. Májusban már kint is elég meleg szokott lenni, elég gyorsan fognak fejlődni. Nyilván későbbiek lesznek, de legalább lesznek... Vagy a másik variáció, hogy piacon vegyél szabadgyökeres palántát, az lényegesen olcsóbb, mint a poharas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!