Építkezés miatt ki kell vágnunk egy almafát, de egy régi fajta, szeretnénk megmenteni, a hajtasaiból csemetêt nevelni. Tudnátok kertész szakembert javasolni, aki az oltást lebonyolítaná?
Már próbáltam oltani, de nem eredt meg. Ha nem találok profit, belevágok, de inkább rá bíznám.
Köszönöm egyébként.
Egy ilyen kérdésnél azért nem ártana leírni, hogy soproni vagy, vagy békéscsabai. Annyira nem lehet nagy üzlet senkinek, hogy az országot átutazza miatta.
Tényleg nem nagy dolog egy oltás. Nézz még több videót, hogy mit ronthatsz el. Amelyik filmet kiválasztod, hogy az alapján csinálod, azt linkeld ide, és én megmondom, hogy az úgy miért nem jó. :) Oké, ez vicc volt, mert az oltás ezerféleképpen sikerülhet, még totál idióta módokon is megfogja gyakran, de azért vannak módok, ahogy jobbak az esélyek.
Van megfelelő almaalanyod? Ha tudsz, többet olts, aztán az egyik majdcsak megmarad.
Az jó tanács, hogy februárban szedj oltóvesszőt. Már most is jó, én inkább február végén szoktam. Úgy tapasztaltam, hogy ha nagyon nedves környezetben van, akkor bepenészedik az ág. Sok év tapasztalata és próbálkozásai alapján úgy csinálom, hogy 20 cm-es oltóágakat szedek, különböző vastagságban, hogy a legjobbat tudjam majd választani. Összekötöm őket, és egy nejlonzacskóban teszem a hűtő zöldségtartójába (egyik rekesz mindig erre van fenntartva), a levegőt kiszorítva, gumival lezárva. Előtte egy borsószem mennyiségű vizet engededek a zacskóba, az biztosít elég párát, hogy még nyáron is tudjak belőle oltani. Volt már, hogy szeptemberben oltottam ilyennel, de addig azért nem mindig bírja.
Magát az oltást áprilisban legjobb megcsinálni, mikor már elég fejlettek a rügyek, de akár még virágzáskor is kiváló eredményt lehet várni. (Régen azért oltottak márciusban, mert hűtő hiányában nem tudták tárolni a vesszőt.) Pl. szilvánál a héj alá oltást csak sziromhullás után lehetséges, mert addig egyszerűen nem válik fel a héja. Az almáé igen, már a bimbók megjelenésekor is.
Balatonon van a fa, én pesti vagyok, ebben a viszonylatban gondolkodom, szívesen viszem profihoz a vesszőket.
Alanyom nincs, honnan szerezzek? Egyáltalán, milyen lenne megfelelő? Valami vadalma?
Vettem oltóollót is egyébként.
Köszönöm a segítséget!
Hát alany nélkül elég kínos, mit ne mondjak... Nem is értem, hogy gondoltad így az oltást...
Gyakorlatilag bármilyen alma jó alanynak, de a vadalma és a termesztett almák magjából kikelő növények általában túl erős növekedésűek lesznek. (Saját tapasztalat.) Ezért a faiskolák direkt alanynak nemesített fajták sarjait használják, különböző, meghatározott növekedési erélyűek ezek. Alanyból ilyen 1-2 darabot nem adnak el, hanem ehhez úgy tudsz hozzájutni, hogy ahol oltott almafa tönkrement, vagy kivágták, és az alanya gyökeres sarjat hozott, onnan ásol ki. Ha nincs ilyen, akkor esetleg azt tudod tenni, hogy veszel oltványt, és azt átoltod, ha az adott fajtához ragaszkodsz.
Többektől hallottam, hogy az omega olló rosszabb eredményt adott nekik, mint a szokásos hasítékoltás vagy párosítás vagy héj alá oltás, és már nem ollóznak, hanem visszaszoktak a késes oltásra.
Milyen különleges fajta az, hogy annyira ragaszkodsz hozzá? Én régi fajtából nem találkoztam még olyannal, ami überelne egy Jonagoldot, Goldent, Starkingot. Nem lehet, hogy valami közismert, nem annyira régi fajta, amiből bárhol kapsz oltványt?
6: Igen, alany nélkül valóban bonyolult lehet, de alanya a profinak van, akihez vinni akartam a hajtásaimat, lásd az eredeti kérdést. ;) A javaslatodba kapaszkodva tettem fel a alanyra vonatkozó (további) kérdést, talán így rehabilitálható vagyok.
Valamilyen rétesalma a fajtája, sosem ettem se akkorát, se olyan zamatosat. Tavaly próbálkoztam már az oltással, akkor pont ilyen almasarjakat kerestem, mint ahogy írtad. Nem eredt meg 3-4-ből egyik sem, talán éppen az omega profilú olló miatt (ezért vinném most profihoz).
Mivel le voltak árazva valahol, vásárolt csemetéken is próbálkoztam, mint mindenttudó írta, de annak eleve kisebb esélyt adtam, hiszen egy oltott csemetére elég furcsa lehet ráoltani, mindenesetre megpróbáltam.
Nem sok olyan ember létezhet az országban, aki hozott oltóágat olt rá saját alanyra. Én konkrétan még nem hallottam egyről se, de lehet azért, hogy létezik.
A tavalyi alanyok hová lettek?
A frissen ültetett szabadgyökeres csemetéket viszonylag nehéz beoltani, mert a gyökérhiány miatt nincs megfelelő nedvkeringésük. Ez is hozzájárulhatott a kudarchoz, a rosszul végzett oltásokon kívül. Az ültetés utáni évben már jobbak az esélyek.
Ősszel nem szoktál a Mátrába kirándulni?
Igen, erre is gondoltam, hogy szerencsétleneknek két kihívást kell teljesíteniük egyszerre, megeredni és elfogadni az új ágat, tönkre is mentek - ezért reméltem, hogy csak van valamilyen szaki, aki tele van a lányokkal, ezek közül háromra az én almámat oltaná...
Nem terveztem a Mátrát, de nincs messze, útba ejthetem. Mi van ott?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!