Kisebb teljesítményű kapálógéppel (3le) lehet "szántani" nem túl kötött talajban vagy felejtős?
Felezővel akár egy Robi 52-vel is lehet szántani. A föld tetejét.
Nagy teljesítményűvel se lehet érdemi módon. Nézd meg a Youtube-on, csak a tetejét forgatják, általában nem érik el még a 20 cm-t se. (25 cm-től ér valamit, de igazából legalább 30-nak kellene lenni. Tekintve, hogy még a legsekélyebben gyökerező zöldségfélék gyökere is lemegy 30-35 cm-re.)
Amivel már lehet úgy-ahogy, az az egytengelyes traktor.
Viszont akik kerteket szoktak szántani rendes kistrakival, még azok is általában úgy csinálják, hogy minél gyorsabban végezzenek, ezért úgy állítják be, hogy csak a tetejét forgassák, kb. 15 cm-t. A kerttulajdonosok meg odáig vannak, hogy milyen szép egyenletes lett... Hát azért, mert nem forgatták meg rendesen. A szélén lehet megnézni, az utolsó barázdánál, hogy az eredeti földszinttől nincs sokkal mélyebben a barázda alja.
Jaja. Nekem volt a 4,5 lovas szentkirályos gépemhez eke, meg ami még kell hozzá felező, körmös kerék. Lehetett vele szépen szántani, de nem túl mélyen. Az eke nagyon pici, a gép meg könnyű. Inkább az volt a gond, hogy a körmös kerék is elkapart... vitte volna, de nem tudott megkapaszkodni. Kiöntöttem betonnal a kerekeket hogy legyen kis súlya, meg ne legyen annyira fejnehéz a rendszer (mert a felező miatt a motor sokkal feljebb került és mindig fel akar dőlni), de nem sokat segített. Főleg ha kicsit taknyosabb volt a föld, akkor felrakódott a kerék és vége is volt a dalnak, le kellett ülni fröccsözni. 🤷♂️
Amikor meg a szomszéd átjött az MTZ-vel a nagy ekével, akkor meg olyan túrásokat csinált, hogy tavasszal napokig daráltam a földet a rotával mire egyenletes lett.
Úgy oldottam meg, hogy eladtam a telket a p..ba. 😂
4es
Nehogy azt hidd, hogy mindig az a jó, ha 35 centire lemegyünk, pláne kiskertben. Igen, ennyi a rendes szántás mélysége, csak kiskertben semmi szükség nincs rá, sőt, alapból az utóbbi években kérdéses a szántás hasznossága.
Hát igen, valamit valamiért...
Mikor találtam rá vállalkozót, én mindig nagy, négykerék-meghajtású trakival szántattam, nagy ekével. Az csinált akkora hantokat, mint egy kutya... Viszont ezeket télen elporhanyította a fagy, tavasszal meg 5,5 LE-s rotával, 2x4 kapataggal szépen eldolgoztam a szinteket. (Keskenyebb géppel kínlódás lett volna, mert fel akar dőlni, ha egyik oldalával barázdába megy, de így 1 m szélességgel szépen meg lehet csinálni.) Olyan 800-1000 m2-t tudtam megcsinálni 3 óra alatt. Ami abból állt, hogy a nagy völgyeket bekapartam, a nagy dombokat szétkapartam, aztán keresztben 15-20 cm mélyen átdolgozva beforgattam a tetejéről a porhanyós földet, végül hosszában a tetejét elsimítottam. Így kiváló, mély rétegű földem volt, eladható minőséget tudtam termelni, és az aszályok se okoztak akkora problémát.
6
Miért lenne más egy kiskert, mint a nagybani termelés?
Az utóbbi évek még fokozták a mély forgatás hasznát. A száraz időszakokban a kötött talajok a növényeknek alkalmatlan mértékben összetömörödtek, az összeállt darabok közt megrepedeztek.
8as
Felesleges. Nagyapám művel még kiskertet aktívan, sokszor besegítek neki és mindig követem a munkáját. Homokos kiskert, tehát öntözni úgyis kell. Régebben még traktorral szántatta, egy haverjával, akiben bízott, hogy nem nyomja mélyre az ekét. Ugyanis nagyapám azt vallja, hogy abbab a kertben nem szabad mélyen ásni, mert feljön a sok agyag, ami nem jó a zöldségnek. És igaza van. A haverja már vagy 10 éve nem traktorozik, azóta nagyapám ássa a kertet kézzel, 74 évesen is, gyorsabban, mint én. És ásóval nem megy lejjebb, mint 15 cm, max 20. És minden évben gyönyörű, kiváló termése van. Ja, és nagy földeket sem kell mindig túl mélyen művelni, most ősszel is voltam segíteni vetni egy ismerősnek 40 hektàr búzát, kapott a kukorica tarló 15 centi tárcsát és egy kombinátort, ennyi, mélyebbre nem mentünk. Olyan a búza, mint az álom most. Szántani is szokott persze, nagy erőgéppel 4 fejes ekével, max 30 centi mélyre megy, és néhány évente megy a grúberrel is, hogy az eketalpat felszakítsa. Tudom, vízgazdálkodás, stb, de az én tapasztalataim szerint a nagyon mély szántásnak egyszerűen nincs értelme, sőt, sokszor többet árr, mint használ.
9
A homok az teljesen más, és teljesen másként is kell művelni.
Igaz, a kérdező azt írja, hogy nem túl kötött talaj, de ha nem kimondott homok, akkor bizony az is le tud tömörödni.
Ott szoktak csak minden második évben szántani, a közbenső években pedig tárcsázni, ahol laza a talaj. De ott se azért, mert az úgy jobb, hanem mert olcsóbb, és nem annyival rosszabb.
Kötött talajban viszont a tömörödés miatt jobb mélyebbre menni, minden évben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!