Gyümölcsfa(kajszi) hogy kell csinálni a tápanyag utánpótlást növényvédelmet korona forma kialakítást stb?
Szakkönyvet mernék ajánlani, ami ezt szépen leírja pontról pontra. Mondjuk a kajszi termesztése vagy hasonló címmel. Ami nagyon fontos, hogy jó fajtát válassz, jó alannyal. Ez az eleje mindennek. Aztán a korona alakítás, a növényvédelem és a tápanyagutánpótlás egyszerűbb lesz.
Szerintem lépj be egy facebook csoportba, ahol ilyesmit tárgyal a lakosság.
Gondolom, már megvan a fája, ezért kérdezi a tápanyag-utánpótlást.
Itt most egy komplett könyv anyagát kellene bemásolni...
A növényvédelem alapjai mondjuk viszonylag egyszerűen elmondhatók.
Virágzásban legalább kétszer le kell nyomni felszívódó moníliaellenes szerrel, mert ha nem, akkor a komplett termésed odalesz. Úgy fog kinézni, mintha elfagytak volna a virágok, és csodálkozol majd, hogy hát nem is vetted észre, mikor volt fagy.
Először a virágok tizedének nyílásakor, utána a virágok háromnegyedének nyílásakor. De ha hűvös, csapadékos az időjárás virágzáskor, akkor 3 permetezés legyen inkább.
Gomba ellen még nyáron is kellhet permetezés, ha látsz tünetet. De akkor ráérsz, ha már megjelent valami. Ehhez, persze, rendszeresen figyelgetni kell, mert ha már oda az egész fa, akkor utólag már hiába permetezel...
Sodrómolyok, meg főleg levéltetvek szoktak még jelentkezni rajta. Ezek ellen is elég akkor, ha észreveszed őket.
A gyümölcsmolyok ellen én nem szoktam külön permetezni, mert az említett rovarölőzések őket is viszik, de szükség esetén oda kell figyelni, ha egyik évben sok kukacos barackod lesz, akkor a következő évben rá kell menni a védekezésre.
Ezeken túl nem sok minden fordulhat elő. Még esetleg lombhullás táján, meg tavasszal közvetlenül virágnyílás előtt egy-egy rezes lemosás nem árthat, bár olyan sokat nem is használ.
Tápanyag-utánpótlás annyi, hogy veszel istállótrágyát vagy műtrágyát, kiszórod, és rotációs kapával beforgatod. Kész.
Ha nagyon elmaradtál vele, kényszerűségből levéltrágyát is lehet kipermetezni, de ezzel csak kis mennyiséget tudsz kijuttatni, ez csak tűzoltás, nem lehet rá hagyatkozni.
A műtrágya komplex legyen, mikroelemekkel. Ha csak mondjuk nitrogént juttatsz ki minden más nélkül, az esetleg meggátolja más anyagok felvételét, és azokból relatív hiány fog jelentkezni. Ha nem kapsz komplex trágyát, lehet venni NPK-t, plusz mellé mikroelemeket. Mindkettőt kiszórod, és egyszerre beforgatod. Kiszórás után azonnal. (Mivel egyes anyagok a levegőn elpárolognak.)
Nincs olyan permet, ami az egyetlen jó.
Gomba ellen bármilyen felszívódó használható, ami monília elleni. Pl. Chorus, de sok más is.
Levéltetű ellen is én inkább felszívódót szoktam használni, mert az úgy is hatásos, ha a levél egyik oldalát éri, és a másik oldala is védett lesz. Pl. Spilan. De azt csak 1 vagy 2 alkalommal javasolják évente.
A metszésről a Youtube-on olyanok filmjeit érdemes nézni, akik ültetvényt metszenek. Kistermelők elég meredek dolgokat elkövetnek néha, és aki nem hozzáértő, az bedőlhet nekik.
De előbb még érdemes a neten elolvasni az alapokat, ezek nélkül nem biztos, hogy érthető lesz, mit beszélnek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!