Kezdőoldal » Otthon » Kert » A fügefának van időérzéke?

Puritan kérdése:

A fügefának van időérzéke?

Figyelt kérdés

Pontosan két évvel ezelőtt 2020 augusztusában elültettem egy kb. 10cm-es fügefa sarjat cserépbe. A növényke szépen fejlődött 2020-21 telét bent töltötte a lakásban. Egész télen erőteljesen növekedett, és nem hullajtotta el a levelét. 2021 tavaszára kb. 50-60 centis lett, de a levelei még mindig megvoltak. Ekkor ültettem ki a kertbe. Nyár elején a régi levelei kezdtek elsárgulni, és lepotyogni, de közben már nőttek rajta az újak. Nyár elejére termett rajta 3db füge.


A következő telet, 2021-22 telét már a szabadban töltötte. Ahogy illik, ősszel lehullottak a levelei, tavasszal pedig kinőttek. Füge viszont nem volt rajta egy sem. Most már nyár vége van, és most látok rajta egy kicsi fügét nőni, meg néhány kis hajtást a levelek tövénél, amiből talán termés lesz. Pedig mostanára már meg kellett volna érni a fügéknek. Attól tartok ezek a kis gyümölcsök már nem fognak beérni ősz végéig.

A kis fácskám már ember magasságúvá cseperedett, de valahogy nem tudja, hogy mikor kell termést hoznia. A bent töltött tél úgy látom, összezavarta az időérzékét.

Szerintetek rendbe fog ez még jönni?



2022. aug. 17. 22:23
 1/7 anonim ***** válasza:

Ne rakd be. A fák megfelelő mennyiségű földben kitelelnek kint is.


Szerintem nincs neki elég földje és nincs annyi tápanyaga sem, hogy termést tudjon hozni.

2022. aug. 17. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A fajtától függ.Van amelyiken éveken keresztül 1 sem lesz,télen meg el is fagy .A másik véglet meg a pár évesen is rengeteget terem.Rengeteg új hajtást is hoz.
2022. aug. 17. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Már ki van ültetve a szabad földbe. Nem cserépben van. Tettem alá egy kis műtrágyát, amikor kiültettem, és rendszeresen locsolom. Egyébként nagyon szépen, erőteljesen fejlődik, hatalmas hajtásai vannak, csak a füge nem jókor akar teremni rajta.
2022. aug. 17. 23:19
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb fügefajta kétszer terem egy évben.

Az első termés a tavalyi vesszőkön fejlődik, viszonylag kevés darab, és hatalmasak. A kicsi fügék előbb kezdenek növekedni, mint ahogy kihajtanának a levelek. Nálam az első termés utolsó szeme kb. 2 hete lett leszedve.

A második termés az idei hajtásokon fejlődik, rengeteg darab, és látványosan kisebbek, mint az első termés. Nálam napokon belül megérik az első szem, és a fagyokig fog érni. (Van olyan fajta, ami október közepe felé beérleli az utolsó szemet, és olyan is, aminél a második termés két szakaszra oszlik, de ez ritka.)

Nálad tavaly még nem volt olyan fejlett a növény, hogy termést neveljen, és kifejlődjenek rajta az idei első termés rügyei. Mostanra nőtt meg annyira, hogy a második terméssel már próbálkozik, de valószínűleg már nem fognak beérni, esetleg az, ami már látszódik.

Ha nem fagy el a télen, jövőre már "jól működik" majd.

2022. aug. 18. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Így indul tavasszal a füge első termése:

[link]

2022. aug. 18. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Az első télen lombhullatás után csináltam neki lécekből egy keretet, amit beborítottam fóliával.

Szerintetek meddig kell védeni ilyen sátorszerűséggel a fagy ellen?

Ahol látok idősebb fügefákat, nem szokták takargatni semmivel, és kutya bajuk nincsen. Most már nincsenek olyan nagy fagyok, mint régen.

2022. aug. 18. 21:35
 7/7 anonim ***** válasza:

Hát ilyen sátrat ne csinálj, mert kinyírod. A napos napokon bent meleg lesz, elkezd hajtani, onnantól a fagytűrése lezuhan. De még ha nem is hajt, akkor is vége a mélynyugalmi állapotnak, akkor is felére csökken a fagytűrés. A fóliasátor egyébként is csak kb. 1 fokot jelent, amikor nem süt a nap (pl. hajnalban, amikor legkeményebb a fagy). Ha meg is csinálod, tartsd teljesen nyitva, lehetőleg két oldalról, és csak a veszélyes éjszakákon zárd be.

Ahol idősebb fügének nincs baja, az attól van, hogy olyan a helye. Pl. épület mellett, ahol a fal meleget sugároz, vagy épületek közt, ahol megreked a meleg, vagy domboldalon, ahonnan lefolyik a fagy, stb.

Attól, hogy pár éve nem volt nagy fagy, ne gondold, hogy többet nem lesz. Az időjárás olyan, hogy változik folyamatosan. Most már vagy 6 éve nem volt kemény fagy, de előtte nálam védett helyen 3 télen is elfagyott a füge, kétszer tövig, egyszer a vastag részek megmaradtak. És nyugodj meg, lesz még ilyen pár éven belül.

2022. aug. 19. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!