Medencefűtés kpe csővel házilag hogyan csinálnátok?
Jövőre akarok medencefűtést csinálni, de van egy csomó kérdésem, mielőtt belevágok. Van egy kisház a medencétől kb 3-4 méterre és annak a tetejére akarom rakni mert ott szinte egész nap éri a nap.
1. milyen méretű kpe csövet tekerjek fel, legyen inkább 3/4-es vagy 1/2-es vastagságú,
2. egy kb 2*2m es osb lapra mennyi kpe csővet tudok feltekerni, vastagságtól függően.
3. kell neki külön keringető, vagy rá lehet rakni a szűrő keringetőjére, mekkora keringető bírja el, ha egyrészt 4- méterre van a medencétől, másrészt kb 2m magasságban lesz a kisház tetején.
hú, ez jó ötlet..arra ügyelj, hogy a kisház tetejére feltekert kpe cső jól nézzen ki, ne gányolás legyen. Ha én csinálnám inkább 1/2 collosból készíteném, mert abból több fér el adott területen, legfeljebb a melegvíz gyorsabban mozogna egy picit..
Mivel ebben az esetben fent van a melegvíz, lent a hidegebb, gravitációs forgatást kizárhatjuk, rá kell segíteni.(de ezt te is tudod)
Mivel gőzöm sincs milyen teljesítményű a szűrés-keringetés, először arra kötném rá..(ez is csak forgatás, nem emelés)légtelenítést kell ügyesen megoldani a legmagasabb ponton, mert ha levegős, akkor az borít mindent..
Hogy milyen hosszú cső kell? Hát az talán a cső hajlításától függ. Én felrajzolnám a táblára, majd valahogy lemérném(spárga,stb)..
Sok sikert, jó buli lesz..
Nálam évek óta ez van, így jelenleg is kb. 25-26 C fokos a víz a 20 m3-es medencében, ami esztétikai szerepet is játszik, így soha sincsen letakarva.
Amúgy egész nyáron 34-36 C fokos volt a víz, csak most már az éjszakai hidegek miatt nem képes visszafűteni, meg ugye már nappal sincsen hőség.
Ha nem számítjuk a filléres és egyszeri bekerülési költségét és a keringető szivattyúnak a minimális áramfelvételét, akkor ez a valóságban is egy teljesen ingyenes medencefűtés.
Nem tudom, hogy mekkora a medencéd.
Javasolnám első körben, hogy a KPE cső helyett válasszad a felébe vagy még kevesebbe kerülő 20 mm-es LPE mezőgazdasági öntözőcsövet.
Kb. 6-8ezer Ft/100 m.
Ebből megvásárolsz egy 100 méteres tekercset, és a sufnitetőn egyszerűen csak széthúzod a tekercset, hogy minden részét érje a nap.
Kell egy merülőszivattyú aminek az emelőmagassága min. 8-10 méter, vagyis képes legyen keringetni benne a vizet, mert lefogja a csőkígyóban a súrlódás.
Mivel a szivattyú gyorsabban keringteti a vizet mint, hogy átmelegedjen, ezért egy konnektorba dugható időkapcsolóba érdemes dugni a szivattyút és úgy időzíteni, hogy idő maradjon a felmelegedéshez.
Tehát pl. minden órában pl. 10-17 óráig egész órakor bekapcsol 15 percre.
Nálam 65-70 fokos víz folyik ki ilyenkor a medence aljára vezetve.
Vagyis mindössze napi 2 óra hosszat fogyaszt áramot, ha összeadjuk a negyedórákat.
Fürdéskor mindig áramtalaníts!!
Az a baj ezekken a fekete műanyag csöves fűtésekkel, hogy a cső palást közvetlenül érintkezik a környezeti levegővel. A környezeti levegő pedig nem mindig 35 fokos...
Na most amikor csak 25 fok van odakint, de szépen süt a nap, az történik, hogy a 25 fokos levegő hűti a cső palástot, tehát az jóval kevésbé tud felmelegedni (csökken a hatásfok, vagyis adott hosszúságú csővel kevesebb melegvizet tudsz előállítani). Ez odáig nem gond, amíg túlméretezett a rendszered: 1-2 m3 -es pici medencéket simán fűtenek még így is 100-200 méter csőkígyók, de amint kicsit nagyobban gondolkodsz, egyszerűen kezelhetlen lesz a cső hosszúságod ami elegendő meleget termel.
A gyári napkollektoroknak azért van burkolata, hogy minél jobban elszigeteljék a külső levegőt a melegedő csövektől. Ennek a legegyszerűbb formája az átlátszó műanyag burkolatos napkollektor, míg a legprofibb a hőfelvevő csövek körül vákuummal szigetelő gyártmányok.
3-as vagyok.
Nálam évek óta van a terasztetőmön egy 400 m-es LPE csőkígyó, aminek az egyszeri bekerülési költsége akkor 20ezer Ft volt + kb. 6ezer Ft volt hozzá a búvárszivattyú. Azóta ingyen fűti a medencénk vizét, elhanyagolható áramfogyasztás mellett.
A 20 m3-es mindig nyitott és télre sem leengedett medencénkben jelenleg is 27-28 C fokos a víz a mai napon is.
(Ami amúgy egész nyáron 33-36 C fokos volt.)
Természetesen lehet "tudományos köntösbe csomagolva" fanyalogni és erről az igen olcsó medencefűtésről lebeszélni a kérdezőt és lehet ajánlani neki igen drága berendezéseket is, hiszen köztudott, hogy a medencézésnél szinte csak a csillagos ég az anyagi határ.
Ahhoz viszont nem kell ész, csak sok-sok pénz.
Én viszont inkább másra költöm az itt (is) megspóroltakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!