Láttatok már olyan lugas rendszerben nevelt futó paradicsomot, amit egy "fejre állított U alakú támrendszerre futtattak?
Csak olyan képeket látok az interneten, ahol a paradicsomot függőlegesen futtatták. Engem az érdekelne, hogy 2,5-3 m magasban elfordítható-e a növény futtatása vízszintes irányba. Valahogy úgy, mint a szőlő esetében.
Ha láttatok már ilyet és esetleg képetek is van, örülnék, ha mutatnátok egy-két megoldást. Köszönöm.
A nagy spanyol fóliasátrakban vízszintesen is növesztik, akár 10-12 méteres távolságokra is megnőnek.... A gyökerük nem földben, hanem tápkockában van, amibe számítógépes rendszer adagolja a szükséges nyomelemeket, tápanyagot.
Lehet erről képeket látni, hatalmas támrendszereken futtatják a növényeket, kilométeres fóliasátrakban...
Természetesen, a paradicsom bármerre hajlandó futni. Ha nem lenne felkötve, akkor a földön futna vízszintesen. Még lefelé is hajlandó futni (ill. lelógni, ha mondjuk elérte a karó végét), csak akkor a felső részről rengeteg hónaljhajtást hoz, a főhajtás meg lelassul.
Az erősen futókat én 3 szárral szoktam felvinni, hogy ne járjak úgy, mint a 2. válaszoló, hogy év végére 8 méteres lesz az az egy szál, mert a 8 m-nek nincs helyem, miközben a támrendszer alja ott lesz csupaszon. Nálam mondjuk nyílt helyen van, járja a levegő, és fényt is kap a másik oldalról is.
Köszönöm a válaszokat és a 2. válaszolónak a linkelt képeket.
"Az erősen futókat én 3 szárral szoktam felvinni"
Ez azt jelenti, hogy egy palántáról három hajtást hagysz megerősödni és fejlődni?
Nem lesznek ettől apróbbak a paradicsomok? Szemben azzal a helyzettel, amikor egyetlen fő hajtást nevelünk.
Dehogy lesznek apróbbak. Mondjuk, ha óriásparadicsomot akarsz a kiállításra, akkor ne csináld így, de normál termelésnél nyugodtan. A paradicsomok magukra hagyva nevelnének 10-15 szárat is, és azzal is tudni kéne valamit kezdeniük. 3 szár az semmi. De ha esetleg valami miatt túl sokat kötnének, akkor még mindig lehet ritkítani a szemeket. Volt olyan féldeterminált fajtám, talán a Roma F1, ami tényleg túl sokat kötött, abból egyszerűen lehajigáltam az aprókat, meg amikkel bármi probléma volt. De amik mostanában vannak, azoknál keveset kell ritkítani. Kicsi korban nem számít, ha sok van, aztán amikor már nőnének, akkor leszedem a felesleget.
Meg szoktam hagyni a fő szárakat, meg a két legerősebb oldalhajtást.
A nagytermelőknél van az a variáció, hogy az üvegházban egy szálat futtatnak madzagra, de a madzag nem csak a tartószerkezet tetejétől a földig érő. Hanem felül fel van spulnizva, és ahogy az az egy szár nő, alul folyamatosan lecsupaszodik (leérik a termés), úgy egyre lejjebb engedik madzagostól a szárakat, alul meg feltekerik körbe a földön. Így az az egy szár 10 m-esre is megnőhet, és folyamatosan szüretelnek róla. Na, nálam erre nincs lehetőség, ezért inkább 3 szárat nevelek, hogy kevésbé fusson felfelé. Így egy-egy száron kevesebb fürt is van egyszerre, tehát 3 száron nem 3x annyi van, mint 1-en, legfeljebb 1,5-2x annyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!