A virágládákban összetömörödik a föld, mit csinálok rosszul?
A virágládákba palántaföldet, vagy általános virágföldet szoktam venni. Az alsó tálcára szoktam önteni a vizet, de időnként felülről is locsolom. Mindig 1-2 hét alatt úgy összetömörödik a ládában a föld, mint a kő. Nem szárad ki, csak megkeményedik benne. Gondolom emiatt lehet, hogy a növények nagyon satnyák a ládákban.
Valamivel össze kellene kevernem a földet mielőtt beletöltöm a ládákba? Perlittel, vagy mással? Milyen arányban kell keverni?
Ugyanez a probléma a kis tejfölös dobozokba ültetett palántákkal. Kemény lesz a földjük, és alig nőnek.
Köszi előre is a segítséget!
Ha nincs más kéznél, tehetsz bele egy kis homokot a földbe, vagy inkább perlitet, vagy mindkettőt, de ne túlozd el, én macskaalmot is tettem már ilyen talajba, sterilet persze, az is remekül tartja a vizet.
Először tányérostól, vagy tálcástól érdemes betenni a kádba ezeket és fokozatosan jól beöntözni, hogy jól megszívja magát, és így ha túlfolyik a tálca, sincs gond, aztán mindig felülről locsolni, de csak fokozatosan, mert hamarabb átszalad ezeken az öntözővíz, minthogy teljesen beszívja a talaj. Mindig egy kicsit locsolod meg, aztán mész a többi cserépre, majd kezded elölről és addig végzed ezt, amíg alul is kezd már kifolyni, de hagyni kell neki időt, hogy felszívhassa a vizet a talaj.
Így sokkal többet felvesz, mintha egyből rázúdítod, mert akkor csak átszalad rajta a folyadék.
Az ilyen földet jobban, illetve gyakrabban is kell tápozni, mert kevés a tápanyagtartalma, inkább jobban hígítsd fel, amíg kitapasztalod, minthogy túltápozd, vagyis kevesebb tápot adj, de gyakrabban, mert folyamatosan szüksége van rá a növényeidnek. Esetleg táprudat alkalmazz, amilyen kell nekik, az pont ilyen földhöz való. Levéltrágyázást is alkalmazhatsz időnként, mondjuk kalcium, vagy magnéziumhiány esetén különösen, de soha nem hagyd kiszáradni a talajt.
Nyári kánikula esetén érdemes reggel és este is kicsit megöntözni, illetve a felületét mulcsozhatod, az sokat segít a gyors kiszáradás ellen, meg ilyen talajt csak nagyobb cserépbe tegyél, a kicsiben túl hamar kiszárad.
Én szoktam ilyen talajt is használni, tőzeges, kókuszföldes, perlites földet, amibe keverek csekély mennyiségű bazaltport - most speciel az nincs - és egyenletesen tápozom, ja, meg eleve keverek bele tápgranulátumot is, a növénynek valót
Ha nem szárad ki, csak megkeményedik, akkor az inkább túl agyagos, mint túl tőzeges. És befulladnak a gyökerek.
Én kétféle földet szoktam keverni, egy agyagosból 1/3 rész, egy tőzegesből 2/3. Így is összeugrik egy kicsit, a szélei mellett rés lesz, de akkor ott lenyomkodom körben, és pótolom a földet. Utána már nem változik jelentősen, és a növények is jól fejlődnek.
A palántaföld attól palántaföld, hogy nincs benne tápanyag, mint a virágföldekben, ezért nem fejlődnek a növényeid. Tápoldatozni kell.
A tőzeg lazítt a talajon 3# jól írja.
Vegyél hozzá komposztot, vagy kevés marhatrágyát keverj alulra. Nekem így mindig szépek a növények.
A marhatrágya nem büdös?
Nekem van egy zsákkal, de habozok kirakni, még nem bontottam ki.
5
Ha kibontod, és büdös, akkor dobd ki a pcsába, esetleg szórd szét nagy területen a kertben (ha van), mert a cserépben csak kárt okoz.
A jó trágya az érett, azaz teljes mértékben komposztálódott. Vagyis, gombák és mindenféle jószágok virágföldszerű anyaggá változtatták. Ez nem büdös, hanem kellemes földszagú, esetleg gombaszagú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!