Kezdőoldal » Otthon » Kert » Négyzetméterenként hány liter...

Négyzetméterenként hány liter vizet szükséges locsolni zöldségtermesztésnél a veteményesre?

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok, azt olvastam, hogy reggelente, minden nap kell locsolni -kivéve esős reggelen-, néha este is javasolt, de azt csak nyári meleg esetére írják. (Aszály esetére meg sajátos módszereket.)


Na, de kb hány liter vizet kell locsolni, négyzetméterenként? Vagy ez sok mindentől függ?


A kérdésem két esetre vonatkozik: sokan ágyásokat hoznak létre, ehhez nem is értek, tök kezdő vagyok. Történetesen más módszerrel kezdtem most, mint a többség, ezért ez esetre meg főleg vonatkozik a kérdésem, már akinek erről is van tapasztalata:

jelenleg bakhátas módszert próbáltam, a völgyben magasított humuszképzőkkel (magasabbra javasolják, mint a bakhát), a végén vékony szalmamulccsal beteríteni az egészet -később váltani fogok módszert, szakmai javaslatra, egész másra, nem megszokottra-, és előtte a bakhát tetején kialakított 1-2 centis vágásba szórtam a zöldségmagvakat, majd rá a szalmamulcs tehát, az egészre, meglocsolva azt is, aztán reggelente / délelőttönként locsolom. Csak nem tudom, túllocsoltam-e, vagy túl keveset adtam-e nekik (most még nem árulom el, mennyit, majd később, mert nem befolyásolnlék senkit a válaszadásában).


A szalma ugyebár mint mulcs (talajtakaró) elég jól örzi a nedvességet, főleg mert üreges belül. Ennél fogva kevesebb víz kell az ilyen zöldség veteményesnek. Szóval nekem az is megfelel, ha nem mulcsos és nem bakhátas módszerről vannak tapasztalataitok, majd legfeljebb veszem a felét-háromnegyedét annak, mert az enyémhez annyi kell nagyjából, arányában. Ennek aránya ilyesmi lehet. Eddig oké is, csak ugye nem tudom eleve a négyzetméterenkénti vízmennyiséget, körülbelül sem.


Előre is köszönöm a normális válaszokat. :)



2021. ápr. 3. 18:08
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Előző: nem én osztom az észt, hanem a szakember a videóban, aki pontosan felhívja a figyelmet arra, amit az előző előtti is említ: hogy a mélymulcsolásnak vannak sajnos hibalehetőségei is.

Itt jegyzem meg, hogy azonban, a szakember a filmen, KEZDŐKEK készítette! Pont azt, hogyan mellőzük a hibás szokásokat, és helyette mit érdemes.


Már kommenteltem tehát, hogy léteznek hibalehetőségek, de ettől még érdemes olyannal kezdeni, amely módszernek több értelme, és kevesebb kára van, ellentétben a szántásos módszerekkel (talajeróziót okoz),


Vannak dolgok, amelyekhez nem kell tapasztalat, se gyakorlat, hanem józan ész. A többi részéhez meg gyakorlat és tapasztalat kell, azt meg pusztán csak idéztem a szakembertől, sőt, azokba nem is igazán folytam bele.


Ezért mondom, h megnézhetitek ti is a vonatkozó kisfilmjeit, amiket tehát kezdőknek készített, mégis, akiknek sok éves tapasztalata van, az is láthat új megközelítést és müdszereket bennük!


Ő is utal többféle módszerre, működőekre és nem működőkre.


A bakhátast módszert is bemutatja, vékony mulccsal. Valamint a mélymulcsozást is.


Azt viszont furcsálom, hogy valaki olyat véleményez, aminek utána se nézett: gondolok itt arra, hogy van egy konkrét szakember, konkrét filmjeivel, amiket konkrétan linkeltem, de látszik, hogy olyanok véleményezik itt e kérdésemnél, akik meg se nézték, aztán engem okolnak okoskodással.


Csak mert egyesek évek óta ugyanazon hibákba esnek, félsikerekkel (a csigáiddal például).


Elhiszem, hogy vannak tapsztalataitok, nekem meg nincsenek ebben.

De mi a gari arra, hogy a tietek jobb, mint ezé a bizonyos ökológus szakemberé, aki évtitzedek óta bizonyít és a hibáitokra is felhívja a figyelmet a mulcsozásos módszerek kapcsán...?

2021. ápr. 3. 20:37
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Ha visszaolvasol azon kívül, hogy leírtam a véleményem és tapasztalataim egy dologra tettem megjegyzést, mégpedig hogy a zöldség nem tud kikelni ha levan takarva mulcsal a föld teteje. Ez egy kész tény.

Nagyon hasznos videók biztos vagyok benne hogy jót tesz a föld mikroélővilágának.

DE

A legtöbb embernek nincs kapacitása és lehetősége egy ilyet megalkotni és fenntartani.

Óriási a kertünk folyamatosan takarni kellene valamivel hónapról hónapra mulcsozni, szerves trágyát beledolgozni ezt éveken keresztül.

Sokak a trágyát is boltban veszik mert nem tudnak hozzájutni.


Én a hagyományos modszerekkel is tökéletesen viszem a növénytermesztést mindig a maximumot hozom ki. Trágyázom a földet zöld mulcsolom a krumplit és más növényeket nyáron aztán ősszel ásom.

A legtöbbeknek ez fenntarthatóbb mint vesződni évekig a mélymulcsal amiben nem lenne feltétlen több termése csak a föld élővilágának tenne jót.

Az ökológus szakembernek sem terem több krumplija mint barki másnak aki hagyományosan termeszt csak az ő módszere egy fokkal fenntarthatóbb.

Ezért is próbáljuk neked itt elmagyarázni, hogy kezdőként ne a legkomplikaltabb modszerekbe kezdj hanem tanuld meg egyszerűbb hagyományos modszerekkel.

2021. ápr. 4. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Kedves előző, köszönöm válaszod, viszont hadd reagáljak erre is, mert mégiscsak kölcsönösen építő jellegű (elvileg), ha megvizsgáljuk egymás érveit.


Az utolsó mondatodra annyit ,hoyg ha figyesz, mit írok, többször is utaltam rá, hogy akárcsak az általam említett ökológus javasolja, és ti is, én magam sem akarok egyetlen módszernél leragani.


Amit kifogásoltam némelyik reagálásban, hoyg olyat bíráltok, amit nem ismertek abban a konklrét formában, és összetéttelben, amire utalok, nevezetesen a fél+fél+egy órányi szakmai bemutatóra.

Ugyanis -mondom újra- nem lehet egy kalap alá venni mélymulcs és mélymulcs technikákat! Elméleteket olvasgatok, előadásokat nézek, úgy gondolom, alapvető, hogy senki ne általánosítson től úőgy, hogy "ó, ez tudom milyen". Ez kb olyan hiba egyesek részéről, mintha kutyát épp csak lát valaki, majd szóba hozzák a füle hallatára, hogy mi történt a nagy tesű fehár kutyával, erre kioktatja őket, hogy a kutya már pedig alacsony és zsemle színű, pontosan tudja, milyen egy kutya (pontosan tudja, mi az a mélymulcsozás, ha analógiába vonjuk). Hát ez így nyilván féligazság...


Azaz: vagy megnézi valaki a videót végig, és utána véleméynezi, vagy ne véleményezze, mert az túláltalánosítás.


Másfelől:


sokszor megnéztem, és igaz, hogy ez részemről eddig csak elméleti ismeret és nem gyak. tapasztalatom, de akkor kérlek, áruld el, miért emeli ki az ökológus, hogy egy átlagos-, vagy kiskertben egy csomó emberi munkát tudunk megspórolni a módszeerének együttesével...? A címet se nézted meg, gondolom, ha így nyiltkozol. Idézem:

"EMBER- és környezetKÍMÉLŐ kertművelés"


Tehát: emberkímélő is egyúttal!


Akkor miért volna komplikált? Kezdőknek, kisebb, vagy közepes területet művelőlknek káészítete ezen oktatófilm sorozatot.


És akkor itt jegyzem meg, hogy abban egyet értünk: a művelendő terület márete nem mindegy. Nagyobb gazdaságnál már több szaki nyilatkozik úgy, hogy részben ilyen, részban olyen módszert alkalmlaz, adott esetben kombinál.


Továbbá:


ha az után vélemnéynezted volan, hogy megnézed az oktatófilmet, akkor tudnád, pont, hogy nem a mennyiséget emeli ki. Tehát semmi újat nem mondtál avval, hogy nem lesz több zöldsége. A módszere nem is arról szól. Egyfelől arról is, amitre utaltál: fenntartható és a természettel összhangban levő.


De másfelől a MINŐSÉGI, erősebb genetikájú növényeknek kezdvez, de ez már nem pont a mulcsnak köszönhető, hsizen, mondom, összetett a technikája, megérteni idő egy picit, de ha összeálla a kép, akkor sokkal kevesebb emberi meló, mint a szokványos módszerek, legalábbis láthatólag, a kisfilmjeiben. Ha mégis hazudna szerinted, akkor tessék tételesen érvelni, vajon miben?

Bár nem tudom, mi érdeke volna pont az ő részéről csúsztani, torzíztani...


Nem eladni akar. Oktatni szeretne, főleg a természetvédelem tekintetében, ahogy egészen más tartalmú videói is mutatják ezt a törekvését.


"a zöldség nem tud kikelni ha levan takarva mulcsal a föld teteje. Ez egy kész tény."


Ő meg épp a fordítottját mutatja be. Akkor most mi a helyzet...?

Megnézted legalább a második rész utolsó 5-6 percét? Ott látni, ahogy magyaráz, hogy ültetéstechnika: beszúőrjuk a magot és ráhúzzuk a vékony mulcsot.


(Mert ugyebár az az 5-6 perc csak arra az esetre szól, aki lekéste a koraőszi mély mulcsozást. Akkor már bakhátat javasol, vékony mulccsal.)


A természetben is van vékony mulcs, azt utánozzák részben, a módszerei: az erdő folyton megújítja önamgát, nem pusztul a talaja, hanem épül. Akár AZ Ő mélymulécsos módszerével.


Na most, az erdő spontán folyamatai része az ,hoyg ősszel lehull a levél, ez vékony mulcsot képez, és ALATTA az oda esett magvak kicsíráznak, és kikelnek. Senki sem huzigálja el a lehullott faleveleket mint mulcsot alóla! Mégis kicsírázik.


Ehhez mit szólsz? Tényleg érdekel.


Továbbá: vannak házi kísárletek, papírzsepivel, biztosdismered. Sötét kell neki, és alul felül nedves papírzsepi, mert attól csírázik. Én magam is csíráztattam ezt-azt évekkel ezelőtt a szobában, és kicsírázott, pont SÖTÉTBEN, LETAKARVA.


Tehát miért is kell mellőzni a mulcsot, a csírázásnél korábbi időszakban? Magyarázd el nekem, kérlek, a te szemszöged, mert itt valami nem kerek...

2021. ápr. 4. 20:52
 14/16 anonim ***** válasza:

Majd megtudod mennyire háklis a zöldség, sokszor ki sem kel és ujra kell vetni persze lehet a mag volt hibás. Rossz dolgokhoz hasonlítod.

A makk ha leesik a földre csak jövő evben fog csiarzni es kifejezetten kedvez neki a nedves sötét környezet.

A papirzsepis hasonlat sem áll közel ahoz a viszonyokhoz mikor a mag csírája áttöri a földet a növény ilyenkor hajszalvekony gyenge és ha le van takarva az árnyékban a mulcs alatt nem tudja felvenni a nap energiáját nem nől hanem elszárad.

De majd írd le a tapasztalataid kíváncsi vagyok kikelt-e.

Egyébként több hétbe telik ilyen hidegen ami jön kell neki egy hónap is mire kikel.

Én majd csak jövő héten a hidegek után fogom vetni.

2021. ápr. 4. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Hagyma borsó krumpli biztosan kikel letakarva is.

De most a zöldségről beszélünk az más dolog.

2021. ápr. 4. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Nagyon tetszik a videó vége, az első amit linkeltél, nagyon jónak tartom az elméletet és a kivitelezést. Mindez a gyakorlatban kíváncsi vagyok hogy fog kinézni mondjuk nyár közepén. Az biztos, hogy ha még azt sem tudod mennyi vízzel kell kb.locsolni, akkor még nagyon sok tapasztalat vár Rád!:) Csak ezekkel a hátad mögött éri meg vitába szállni hidd el. Remélem jók már most a tapasztalataid!?:) Majd megnézem a többi videót is, azért írtam legfőképpen ide, hogy könnyen megtaláljam.
2021. máj. 26. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!