Kezdőoldal » Otthon » Kert » Miért erőltetik a kajszi...

Miért erőltetik a kajszi termelést Magyarországon mikor állandóan elfagy?

Figyelt kérdés
Régen is állandóan elfagyott, nagyapám is füstölt sokszor márciusban alatta. Meglehet nézni a top kajszi termelő országokat: Törökország, Üzbegisztán, Irán, Spanyolország, Algéria. Kb. sivatagi vagy mediterrán országok, ott meleg van március, itthon nem.
2021. márc. 29. 22:09
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
Ó, ne aggódj, néhány évtizeden belül olyan lesz az éghajlat Magyarországon is, hogy még kivit, datolyát meg narancsot is lehet majd termeszteni. Egyébként a választ leírtad: régen nem úgy volt, hogy kimegy a kamion Spanyolországba és egy héten belül a szupermarketek polcain van a barack - a nagy haszonnal termelhető gyümölcsöket megérte itthon termeszteni, még ha gondozást is igényelt.
2021. márc. 29. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 mindentudó99 ***** válasza:
Azért mert 4-500 kilója. Még füstöléssel is megéri.
2021. márc. 29. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
Két éve 800 ft volt kilója.. Mi kb. 5 éve tudtunk utoljára lekvárt főzni saját termésből. Most is totál elfagyott a sok szép virág.
2021. márc. 30. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 mindentudó99 ***** válasza:
81%
Nálam csak 10%-a fagyott le szerencsére
2021. márc. 30. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
90%

Hát fagyzugban nem is nagyon érdemes termelni.

Védett helyen meg ritkán fagy el. És az ára miatt megéri vállalni ezt a kockázatot. A kereskedők soha nem az adott gyümölcs világpiaci árát veszik alapul a kiskereskedelmi árak kialakításánál, hanem a belföldi termésmennyiségeket. Ha nálunk elfagyott sokfelé, akkor hiába adják ingyen az olaszok, itt akkor is nagyon drága. Ha nem termelnék nálunk, akkor nem lehetne 1000 alatt venni még aprót se. Tudom, sok éve figyelem az árak alakulását, mert eladásra termelek mindenféle gyümölcsöt.

Most még nem nyílt a sárgabarackom a fagyok idején (van, ami kb. ma fog kezdeni, de a legelső is egy hete nyílt ki), ezért nem volt elfagyás.

Van olyan öreg barackfám a lejtő tetején, ami gyakorlatilag soha nem fagyott még el, mert onnan lefolyik a hideg. Tavaly túltermett annyira, mint még soha, de a pingponglabdányi (amúgy nagyon finom) barackokért is szinte összeveszett a nép, legalább 180 E Ft-ot zsebeltem be egyetlen fáról. (Ilyenkor szoktam röhögni azokon, akik itt bizonygatják, hogy nem éri meg gyümölcsöt termelni...) A lejtő alján tavaly nem termett barack (a pár szem maradékot a pele megette), de ilyen még soha nem történt eddig, gyenge termésre is kb. 10 éve volt példa utoljára. Két éve a mi vidékünket kihagyta a fagy, a helyi piacon kilózva olcsóbb volt a barack, mint Pesten a nagybanin, mázsára. Akkor csináltunk is legalább két évre való lekvárt magunknak, tavaly meg mindent eladtunk, mert a kereslet korlátlan volt. A baracktermelésben a szedés meg az eladás a legnagyobb munka, az meg mindig pénzt hoz. Ha nincs termés, akkor nincs is vele olyan sok munka. Csak metszés, háromszori permetezés, ötszöri rotázás, mondjuk 2 óra/fa egész évben.

Amúgy akinél mindig "elfagy" a barack, annál - ha nem fagyzugban lakik - nem a fagy a bűnös, hanem a permetezés hiánya. A virágmonília ugyanolyan tüneteket okoz, mint az elfagyás. Még akkor is, ha +10 foknál nem volt hidegebb...

2021. márc. 30. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

1es

Igen, mint ahogy ezt az idén is tapasztalhattuk. Ja várj, nem is.

2021. márc. 30. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
71%

#1 Inkább az a helyzet, hogy az évszakok eltolódnak, ellenben a fák mintha csak a naptárt figyelnék. :)

Az elmúlt 3 évben fagyott el a kajszi, régebben ez nem volt jellemző. Előfordult régebben is, de pl. az elmúlt 10 évben ez a 3 év volt, amikor kárt tett benne a fagy. Szóval ez annyira nem menetrendszerű, hogy minden évben fagykár éri avagy minden évben küzdelmet kell vívni érte, el ne fagyjon. Idén és tavalyelőtt nálam nem fagyott el, csak tavaly. Tavaly kb. 20 centi hó esett akkor, amikor virágzás volt, esélye nem volt.

Egyébként a kivi nem egy egzotikus gyümölcs, most is sikeresen lehet termeszteni Magyarországon, eleve 4 évszakos helyről származik, mérsékelt, meleg-mérsékelt övből. Amiben eltér az éghajlatunk, az a csapadék mennyisége, nálunk lényegesen kevesebb, de öntözéssel korrigálható.

2021. márc. 30. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
54%
#1, azért kicsit utánanézhetnél, mielőtt a kivit egzotikus gyümölcsnek kiáltod ki. Kis hazánkban, Becsehelyen csupán 4 hektáron termesztenek kivit. Rendkívül ellenálló gyümölcs, Magyarországon bárhol megterem, ahol nem, ott rosszul metszették, vagy nem vették figyelem kétlaki voltát.
2021. márc. 30. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
#1 már bocs de a kivi hogy jön a datolyához meg a narancshoz? Kivi Kínában őshonos mérsékelt övben
2021. márc. 30. 12:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!