Az mitől lehet hogy az alo vera levele elkezd meglágyúlni/hozzá érek és kb folyik?
Lehet, hogy meleg lakásban tartottad, amit nem szabad.
Azt tudod csinálni, hogy nem öntözöd egyáltalán egy hónapig, és reménykedsz.
Kikapod a földből, megnézed milyen állapotban van a növény. Ami lerohadt, azt leszeded róla, levelet is, gyökeret is. Az egészséges gyökér világos színű és kemény, a rohadt sötét és puha.
Ha maradt még gyökere örülsz, ha nem, akkor is meg lehet próbálni gyökerezteni, oszt vagy sikerül vagy nem. Nyirkos (nem nedves, nem ázott) földben gyökerezik.
A pozsgások ültetőközege szellős, jó vízáteresztő. Én a Compo pozsgásföldjét szoktam megdobni perlittel és gyöngykaviccsal. A cserepe ne legyen túl nagy (gyakori hiba), túl nagy cserép = túl sok föld = túl sok víz öntözéskor = rohadt növény. Nekem a cserép cserép a preferenciám pozsásokhoz (az is átereszti a levegőt), de nem létszükség, elvannak műanyagban is.
Ha eddig minden stimmel, azt is meg kellene vizsgálni, hogy mennyi fényt kap a növényed. Túlöntözés a leggyakrabban akkor fordul elő, ha több vizet kap a növény, mint amit fotoszintetizáláshoz elhasznál. A túlöntözés ellenszere az, hogy több fényt kapjon, hogy többet fotoszintetizáljon. Az aloe verákat az "igénytelenségük" miatt hajlamos az ember sötét sarkokba bedugdosni.
A túlöntözés egy különös válfaja a téli túlöntözés: télen kevesebb ideig van fenn a nap és általában felhős-borús az idő, tehát sokkal-sokkal kevesebb fény jut a növényeknek, mint nyáron. A fotoszintetizálásuk lassul, ezért az öntözést is vissza kell fogni télen.
Némelyik növény, amennyiben a napsütéses órák számának csökkenése a hőmérséklet csökkenésével is jár téli álmot alszik, mint a medve. Némelyik a nyári dögmelegben alszik be inkább (ha jól emlékszem az aloe is ebbe a kategóriába esik), némelyik egész évben aktív marad.
Öntözés: az "OMG! Csak nagyon keveset!!! Azt is ritkán!!" kevés fényen és nem megfelelő közegben tartott növényekre vonatkozik. A pozsgások vizet tárolnak a leveleikben (némelyik a gyökereikben is). Az aloe a leveleiben tárolja a vizet és simán le tudod ellenőrizni, hogy szomjas-e: kemény levelek = nem szomjas, puha, picit beesett (konkáv) levelek = szomjas. Azzal is tudod ellenőrizni a föld víztartalmát, hogy evőpálcikát / hurkapálcát szúrsz bele, kihúzod, megnézed, hogy meddig nyirkos, illetve a cserép súlya is sokat elárul.
Amennyiben a fényed és az ültetőközeged rendben van, a pozsgások az aktív időszakukban kifejezetten szeretik az alapos locsolást, ami úgy néz ki, hogy egyenletesen meglocsolom a föld minden részét vízzel, megvárom, amíg átfolyik a cserépen, kiöntöm a cserépalátétből a vizet és megvárom amíg a cserépből is kicsöpög a maradék víz. (Extrém szomjas növény esetén a cserepet vállig beledugom egy vödör vízbe, 10-15 percig ott hagyom, alaposan kicsöpögtetem.)
Aztán jó hosszú időre el lehet felejteni az öntözést. Úgyis "szól", ha szomjas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!