Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tényleg ilyen bonyoult a...

Tényleg ilyen bonyoult a komposztáls?

Figyelt kérdés

Kicsit több mint egy éve lakunk falun, kertes házban, most jutottam el odáig, hogy készülök egy kisebb veteményest összehozni, és közben elgondolkodtam a komposztáláson is. Van egy nagyjából négyzetméternyi, hely a kertben, négy oldalt felpakolva téglákkal, gondolom az előző tulaj ebben komposztálhatott. Kigazoltam, király a föld benne.

Gondoltam utánanézek mégis mi fán terem ez komposztálás téma, de elolvastam ezt a cikket [link] és teljesen belezavarodtam. Ennyi mindenre kell figyelnem? Én azt hittem csak fogom a konyhai zöldhulladékot, elkeverem a földdel, időnként átkotrom és jónapot :D

Ki tudna ebből engem valaki okosítani? Ugyan falun nőttem fel, de ehhez nem volt még szerencsém, teljesen laikus vagyok.



#kert #komposztálás #komposzt #konyhaihulladék
2021. márc. 6. 15:03
 1/10 anonim ***** válasza:
90%
Bonyolultnak nem bonyolult, de valóban rendszeresen kell vele dolgozni (átforgatni, rostálni, öntözni) ha az ember azt akarja, hogy a szerves anyagok viszonylag gyorsan bomoljanak le benne. Magyarán, a komposzt nem azonos a szemétdombbal.
2021. márc. 6. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk egy 1,5x3 méteres hely van.

Deszkával körben, egy méter magasan.

Ide kerül: konyhai hulladék, falevél, baromfiól tartalma (tyúkszr meg szalma), széna.

Nincs forgatva, nincs öntözve. Az öntözést az időjárás megoldja.

Évente a feléhez hozzá van nyúlva a kert ásásakor, ilyenkor a felső rétegeket félre hányom, egész addig megyek le, amíg kész komposztot találok. Elhordok, amennyit kell, aztán a felrehányt rész megy vissza. Egy évvel később a másik felét bolygatom igy meg. Tökéletes komposztot "gyárt".

2021. márc. 6. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nagyszüleim is kb úgy foglalkoztak vele, mint 2#. Itt volt benne minden rendszeresen, mert voltak állatok, volt kerti munka. Valószínüsítem ez így alapból működik. De sok helyen nincs a vegyesen szükséges, hulladék, és így nem indul be rendesen a komposztálódás. Ezért látszik így bonyolultnak, régen pedig alapból ez működött.
2021. márc. 6. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
nem kell ezt annyira túlbonyolítani , a szerves hulladékot füvet kisebb gallyakat beledobálod kicsit megrothad a gilinyók megrágják ki .zarják és kész a komposzt
2021. márc. 6. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek :)

Van három tengerimalacom. Az elhasználódott alom is belemehet a komposztba? (forgács, fapellet, széna meg a malacok végterméke)

2021. márc. 6. 17:48
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
minden..még a malac is.
2021. márc. 6. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ha sokat visítanak még azt is meggondolom :D
2021. márc. 6. 18:01
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
:)
2021. márc. 6. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Szerintem aki a linkelt cikket írta, az panelben lakik, életében nem komposztált, a netről szedegette össze az írásához szükséges szövegeket. Mert vannak benne okos dolgok is, meg baromságok is.

A föld pl. nem jó a komposzthoz, mert levegőtlenné teszi. Akkor kellene, ha túl laza anyagot (pl. tiszta szénát) komposztálnánk, de inkább abból szokott probléma adódni, hogy nem elég laza a cucc. A konyhai hulladékkal is az a baj, hogy magában használva berothad. Azt esetleg akkor szabad felhasználni - apróra vágva, hogy kiszáradhasson -, ha elég sok laza szálas növényed van, ami közé bekevered. Mi éppen ezért télen nem is nagyon teszünk bele konyhai hulladékot, pedig igen sok komposztot gyártunk.

A jó komposztálódás feltétele, hogy oxigénhez jussanak a lebontó szervezetek. De ha csak konyhai hulladékból áll az egész, akkor egy bűzlő szemétdombod lesz, mivel oxigénmentes környezetet igénylő baktériumok támadják meg a halmot. Ez mondjuk a cikkben is szerepel, hogy ha túl sok a nitrogén, és kevés a szén a komposztálandó anyagokban, az nem jó.

Átforgatni akkor kell, ha gyorsítani akarod a folyamatot. Ha jó az összetétel, akkor mást nem kell csinálni, mint évente egyszer a tetejét félrerakod (ami még nincs kész), a többit meg kiviszed a kertbe, aztán a félrerakott cuccot visszarakod.

2021. márc. 7. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nekem 2 db 1m3-es deszkatákolmány van egymás mellett. Az egyikbe megy a konyhai, kerti hulladék, aztán, amikor megtelt, a felső fél m3-t átdobom a másikba, a maradék, érett komposztot meg mellé egy kupacba. Utána már abba gyűjtjük a hulladékot, ami félig van. Ha megtelik, megint csere. Eddig remekül bevált.
2021. márc. 7. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!