Tanácsot szeretnék kérni: az alábbi seb meggyfán van. Gyanítom, hogy a megjelent gombák is ezzel függnek össze, máshol nincs gomba a fán. Mivel kezeljem?
Ebben az esetben teljesen felesleges sebkezelőre költeni. Az a friss sebek lezárására való. Akkor lehetett volna használni, amikor levágtad azt az ágat onnan (nem ilyen fatolvaj módszerrel, hanem csonk nélkül), akkor le lehetett volna kezelni.
A háncshiány meg a gombák valóban összefüggnek, de nem úgy, ahogy gondolod. A háncs is azért esett le onnan, mert elhalt ott a fa, és a gombák is azért jelentek meg, mert ahol vannak, ott már mindenhol elhalt a háncs, meg alatta a fa, azon az oldalon. Ha nagyon akarsz csinálni valamit, akkor fejtsd le az elhalt kérget, és ha majd száraz idő lesz, olajfestékkel kend be. Nem állítom, hogy túl sok értelme lesz, de meg leszel nyugodva, hogy csináltál valamit. :) Az az egy haszna mégis lesz a dolognak, hogy mechanikailag tartani fog az elhalt fa is, ha nem korhad el a gombák miatt, és akkor nem töri el a vihar. De ehhez teljesen az ép részig le kell kezelni minden irányban, különben semmi haszna.
Ha tényleg hasznos dolgot akarsz csinálni, akkor minden tavasszal erősen metszd meg a meggyedet. Ettől csak annyi hajtás meg termés lesz, amit a félig elhalt törzs még el tud látni, és ezek szépek lesznek. Ha metszetlenül hagyod, azzal annyira legyengíted a fát, hogy pár éven belül elpusztul teljesen.
Ezek hasadtlemezű gombák. Csak elhalt, vagy nagyon beteg, már majdnem elhalt fán élnek.
Ha életben akarod tartani a fát, akkor két dolgot tegyél: erősen metsszed, hogy minél jobb kondiban maradjon, és rendszeresen permetezd gombaölőszerrel, hogy ne haljon el újabb rész a törzsből valami betegség miatt.
" Feleleges sebkezelőre költeni"A gyümölcs- és díszfákon akkor keletkeznek odvak, ha a levágott vagy lerepedt ágak helyét nem kezeljük szakszerűen vagy a metszéskor csonkot (tarisznyaakasztót) hagyunk. Ennek következtében a kéregszövetek burjánzása lassabb ütemű, mint a faszövetek korhadása és így mélyre hatoló odúk jönnek létre.
A nagyobb odvakat fakaparóval, éles késsel ki kell tisztogatni az élő szövetekig. Az így megtisztított üreget kitömjük gipsszel vagy cementhabarccsal. Ügyeljünk arra, hogy a tömőanyag hézagmentesen helyezkedjék el. Ha a tömőanyag felületén repedések keletkeznek, akkor a felületet kenjük be sebvédő anyaggal, mert csak a légmentes lezárás biztosítja azt, hogy a tömőanyag alatt levő szövetek ne korhadjanak tovább.
Igen, ezt írtam én is, hogy felesleges sebkezelőre költeni, mert az sebekre való. Itt pedig a kérdezett esetben nincs friss seb, hanem egy elhalt rész látható, amit bizonyít a gombák jelenléte. Itt már csak az elhalt, száraz fa védelme lehetséges, hogy mechanikailag ne gyengüljön el a törzs. Bár a tökéletes védelemre nem sok esély van, mert a gombák általában dolgoznak akkor is a mélyebb részekben, ha a felületet lekentük valami festékfélével. Csak esetleg valamivel lassabban, mert nem kapnak annyi nedvességet.
A sebkezelők nem alkalmasak az ilyen jellegű védelemre, mert leválnak egy rövid idő után (korhadt felületről még hamarabb), és már eleve nem szívódnak be a felületbe, mint a festékek, lazúrok, hasonlók.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!