Mi értelme az oltásnak?
De miért kell egyáltalán oltani a fákat?
Leginkább azért, mert nemes gyümölcsfajták nem szaporíthatók úgy, hogy elvetünk egy magot. A mag jó eséllyel ki fog kelni, de a belőle fejlődő fa a legtöbbször maximum apró és fanyar gyümölcsöt terem.
Ez mondjuk nem szakemberhez illő duma, hogy "legtöbbször maximum apró és fanyar gyümölcsöt terem". Úgy lenne elfogadható, hogy legtöbbször nem olyan jó minőségűt terem.
Az oltásnak az a lényege, hogy magról való szaporítások és keresztezések millióit végzik el világszerte, ahol minden egyes új példány másféle gyümölcsöt terem, és ezek közül választják ki végül a legjobbakat. Aztán ezekről levágott részeket növesztenek tovább alanynövényekre oltva. Szóval, ha azt mondjuk, hogy jelenleg százmillió Jonathan almafa van a világon, ebből mint a százmillió ugyanarról az egy amerikai fáról vágott ágakból származik, ez lett folyamatosan továbboltogatva 1800 óta.
De ha elültetsz 100 Jonathan almamagot, akkor mind a 100 másféle termésű lesz, mert az egykori ősökre üt vissza, valamint az apafajta őseire (mert az alma virágát, ugye, csak egy másik almafajta virágpora tudja megtermékenyíteni). És a 100 közül mondjuk 50 termése borzasztó rossz lenne, meg még 30 gyengébb minőségű, mint az eredeti fa, amiről a magot szedted, csak 20 lenne jó. És mivel senki nem szeretné az első 80 fát kapni a faiskolában, ezért oltványt vesznek, így mindenki ugyanolyant kap. (Most a klónokat ne keverjük ide, az már eggyel magasabb szint.)
A másik ok, hogy némelyik gyümölcs saját gyökéren nem nagyon él meg. Pl. az őszibarack meszes talajon nem fejlődik jól, ezért meszes talajon a barackot mandulaalanyra oltják, mert a mandula gyökere viszont jól bírja a meszes talajt.
Vagy közismert, ugye, a szőlőgyökértetű, ami anno kiirtotta a magyar szőlőket, aztán elterjedt a szőlő oltása olyan alanyra, amit nem támad meg a szőlőgyökértetű (filoxera).
Nem, arra nagyüzemileg soha.
Az almákat különféle növekedési erélyű szelektált fajták tősarjára oltják. Direkt erre vannak fajták kinemesítve, hogy alanynak legyenek jók. Földszinten visszavágják őket, feltöltik földdel, nyáron gyökeres sarjak fejlődnek, aztán ezeket leszedik és külön ültetik, végül beszemzik valamilyen nemes fajtával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!