Igaz lehet-e az, hogy (akár nyári) napsütésben is szabad
öntözni, ha alapos az öntözés, vagyis nem csak bevizezi
egy kicsit a növényt, hanem teljesen le is hűti....?
Kanikulában árasztani kell az a biztos. Persze rámegy sokszor erre arra. Sose égett mèg le
2020. máj. 18. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
Én azt hallottam hogy a vízcseppek fókuszpontjaiban (üveglencse gyanánt) a napsugár megégeti a növényt. Többszáz ilyen kis tűzforró pont egy növény testén nem túl szerencsés,és csakis ezért nem szabad tűző napon locsolni.
A növényt "hirtelen lehűteni az káros " elv az 1 nettó baromság. 10-20C° hőmérséklet esés meg sem kottyan neki. A növények nem egy összetett komplex kifinomult struktúra ,.. mint egy hal,vagy az ember melyet lehet hogy hazavág 20fok difi,de egy rózsát vagy egy répát ez nem fog. Kérnék nyilatkozni egy növényt is..:))
2020. máj. 18. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
Mert amikor a rekkenő kánikulában a jóisten úgy gondolja, hogy itt az ideje egy nyári zápornak - esetleg veri az ördög a feleségét - akkor mi van? Akkor kibírják a növények, ha a jóisten locsol? Csak ha én locsolok, akkor nem bírják ki? Ez egy urbanlegend olyanoktól, akik sosem kertészkedtek, de kertészeti blogot írkásznak. Nyilván lehet egy két napégéses folt ennek következtében, de még mindig jobb két folt, mintha kiszárad a növény. Túl van hájpolva ez a napsütésben locsolni nem szabad téma szerintem.
2020. máj. 18. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
Szerintem annyi a trükk, hogy ne nagyon kerüljön víz a leveleire, ha utána közvetlenül fogja nagy erővel tűzni a nap.
Ennyit betartva sose lett baja egy növényemnek se, pedig volt hogy nap közepén kaptak jéghideg kútvizet nyáron...
2020. máj. 18. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
Én is mindig ezt hallottam mindenkitől, hogy nem szabad napközben locsolni, mert megég a növény. Csakhogy jártam Kanadában,nagy gyümölcstermelő vidéken(Őszibarackot és cseresznyét termeltek), plusz paprikát, paradicsomot. Július vége-augusztus eleje volt, kb 35 fok, és gyakorlatilag egész nap ment a locsolóberendezés. A paradicsomra-paprikára felülről, a gyümölcsfákra alulról is csepegtető módszerrel, és a koronájukra is permetező módszerrel.Komolyan mondom, hogy én még olyan gyönyörű cseresznyét soha nem láttam, a fák egészségesek voltak. Kérdeztem is, hogy hogy van ez, és ők azt mondták, hogy pont este nem szabad locsolni, mert nem tud a levelekről a nedvesség felszáradni és jön a gombabetegség. Így meg erre egyáltalán nincsen gondjuk.
2020. máj. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
6/12 A kérdező kommentje:
Hát, érdekes ez az egész. Nekem nincs kiforrott álláspontom az ügyben (pláne, kezdő is vagyok)...csak az ellentmondásokat próbálnám feloldani a saját és mások hasznára. Az egyik ilyen, hogy én (tudatlanul...ill. mindig az alapján, amit éppen hallottam - szóvak, tavaly, tavalyelőtt is este szoktam locsolni (abból a megfontolásból, hogy tartósabban álvezheti a föld és a növények a nedvességet)....és nem tapasztaltam (hosszabb időszak alatt sem, soha gomba vagy penész - félét. Ill. a kanadai állandó öntözésről....Ha, mondjuk reggeltől estig folyamatosan permetezik, akkor nincs kitéve a növény olyan mértékben változásnak (sokknak), mint ha mondjuk délután háromig semmi öntözés (a nap pedig tű ezerrel) - és akkor jól nyakon öntöm.....tehát a két szitu más, ebben az értelemben. De, bocs', én aztán nem akarnám megmondani a tutit - 'inkompetens' vagyok kertészeti ügyekben. Az is érdekes, valóban, hogy az égiektől minden körülmények között elfogadja a kert a kánikulai zuhét is (minden -nagyobb -) károsodás nélkül. Na, most megint ott vagyok, ahol a part szakad, ebből rakjam össze magamnak. MIKOR ÖNTÖZZEK? ÉS MENNYIT?
Ja hogy akkor az a kérdésed, hogy mikor öntözzél?
A legideálisabb hajnalban, illetve reggel, mert ekkor hűltek le a növények legjobban. A felkelő nap a felesleges vízcseppeket elpárologtatja, így nincsenek a növények hosszabb ideig kitéve a nedvességnek, illetve az ezzel járó gombás betegségeknek.
A melegtűrő növényeket nem érdemes feleslegesen sokkolni a tűző napon hideg vízzel, illetve ha ilyenkor öntözöl, az öntözővíz java elpárolog és nem hasznosul.
2020. máj. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
Nem kell kanadáig menni. Itt is l9csolnak kánikulában is szórófejjel mindent a földművesek
2020. máj. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
Ha nyáron jön a zivatar, akkor be is borul arra az időre, tehát nem áll fönt az, hogy nagyítók keletkezzenek, mert mire újra tűző nap lesz megszárad és lecsöpög a vízcsepp! A klíma is megváltozik akkor. Szerintem elég logikus.
Ha meg valami nagy mezőgazdaságban folyamatosan megy a locsoló, ott sem lesz nagyító mert folyamatosan megy rá a víz, meg folyamatosan hütve van, tehát a gyökér sem kap sokkott. Tök más szitu, mint déli kánikulában meglocsolni az olykor forró földet 20 mp alatt. Lehet kibírja a növény, de jót nem tesz neki, az tuti.
2020. máj. 18. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
10/12 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!! - Csak, hogy ne legyen olyan egyszerű az élet (már úgy értve,hogy nekem: Világ életemben délutános beosztásban dolgoztam, nekem a reggeli locsolás akkor jöhet szóba, ha még lefekvés előtt (valamikor 2 és 4 óra között locsolok/inkább öntözök kannával. Én este és éjjel élek. Maradok az esti öntözésnél, annak tudatában, hogy nem ez az ideális. Szerencsés körülmény, hogy nem szoktam kárát tapasztalni az esti öntözésnek (gomba...penész nincs) (vagy nem vweszem észre). De, maradok abban a tudatban, hogy rekkenő hőségben nem célszerű öntözni (és, talán a nem rekkenőben sem). Köszi!!!!!!!!!!
Kapcsolódó kérdések: