Kezdőoldal » Otthon » Kert » Lestyánt mikor érdemes "szüret...

Lestyánt mikor érdemes "szüretelni", mire használható?

Figyelt kérdés

És milyen formában érdemes tartósítani?


A kertben van egy tenyérnyi helyen lestyán az előző tulajtól még. Szeretnék belőle használni, jó azt magam is tudom, hogy jó pl. húslevesbe zeller helyett. De még mire és mibe jó?


NEM szeretném KIIRTANI viszont! Hogyan, mennyit vegyek le belőle, hogy jövőre és azután is hajtson?


És meddig hagyjam nőni a legnagyobb levelet, mikor célszerű szedni?

Tépni vagy metszeni?


És ha soknak gondolom, mi a jobb fagyasztani vagy szárítani? Vagy hogyan érdemel tartósítani?


Bármi jöhet a témához, figyelek, tanulok! :)) Köszi!



2020. ápr. 24. 08:48
 1/4 anonim ***** válasza:

Megmondom neked őszintén én utálom a lestyánt. De anyukáméknak sok van, ők imádják.

Anyukám frissen és szárítva mint a petrezselymet levesbe szokta használni. De fagyasztóba is szokott eltenni.

2020. ápr. 24. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Tenyérnyi hely az semmi, ez egy olyan növény, ami jó helyen 2 m magasra is meg tud nőni. (Mármint, a magszára.) Ami neked van, az szerintem egyetlen elágazott növény. Először csak egy gyökér, mint a petrezselyem, de évelő, és idővel egy hatalmas, sokfelé ágazó tő lesz, aminek az eredeti közepe kikorhad, de a széleken jön sok új hajtás. Plusz a magok is kelnek maguktól, nem győzöd kikapálni...

Kipusztítani nem nagyon tudod a levélszedéssel, de legjobb szerintem mindig az idősebb, aromásabb leveleket leszedni, amikor még szép sötétzöldek, nem sárgulnak. Akkorra már vannak fiatal levelek, amik egészségesen tartják a tövet. Aztán ha elkezd felmagzani, onnantól már nem szedni, csak még a lenti nagy leveleket, a magszár alján lévők meg maradjanak. Vagy meghagyni pár nagy levelet az alján, a magszárat meg tőben levágni, ha nem szeretnéd szaporítani.

Én vagy vágom, vagy szakítom a leveleket, de úgy, hogy a tövön lévő részük megmaradjon. Az majd leszárad, leválik.

Szárítva tartósítani annyival jobb, hogy úgy nem foglalja a helyet a fagyasztóban, csak a spájzban kell egy nejlonzacsi. Sötétben szárítsd, úgy nem fehéredik ki annyira, mutatósabb.

Mi csak húslevesbe használjuk, de mivel "vegetafű"-nek is nevezik, ezért kb. azokba használható, amikbe Vegetát tennél. Gondolom...

De különben meg ott a gugli... Pl.:

[link]

Most olvastam, hogy a németek "maggikraut"-nak hívják, a húsleveskockákra utalva.

2020. ápr. 25. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A tenyérnyi alatt azt értettem, hogy a növény ahol kibújik a talajból, ha körberajzolnám, kb tenyérnyi helyet foglal el épp. Fentebb már kiterjedtebb jóval, ahogy levelei nőttek. :)

És nagyon közel nincs más ültetve, tehát tud nőni. Bár ahogy írod, hogy mi várható, most gondolkodom, hogy jövőre át kéne helyezni máshova, vagy levenni belőle valahogy szaporítás gyanánt, mert egyig oldalához nem túl távol betonszegély, másik oldalához fa van közel. És csak két másik irányba fog tudni terjeszkedni. Akarom, hogy terjeszkedjen, nagyon szeretem! :)


Azért agyaltam a tépés vagy vágás kérdésen, mert leutóbb, hogy levágtam a legnagyobb levelet szárastól, ott maradt a csonk. És ugye lyukas a közepe. Félek, nehogy ha véletlen belefolyik öntözővíz vagy eső, nehogy kárt tegyen a növényben... De tépni viszont nem könnyű, nem bírtam...

2020. ápr. 27. 06:20
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha rövid szárral vágod, akkor elég gyorsan leszárad, nem lesz baj.

Tavasszal, mikor elkezd kihajtani, látod, hogy merre vannak részei. Ásóval le lehet vágni egy darabot, vagy ha ki tudod bontani valamennyire, akkor egy jó erős késsel, mert akkor látod, hogy merre megy onnan a gyökér. Ha 20 cm mélységig megvan a vastag gyökér (a hajtáson), akkor az már meg fog maradni, én rendszeresen szoktam így szaporítani.

De különben meg hagyd magot érlelni, szétszóródik, és jövőre egy csomó fog magától kikelni, csak szét kell palántázni, két év múlva szedhető. De természetesen sorba is lehet vetni. Vagy most venni a boltban egy csomag magot, akkor már jövőre szedni tudod.

2020. ápr. 27. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!