Kezdőoldal » Otthon » Kert » Rózsa gyökérről nőtt vadhajtás...

Rózsa gyökérről nőtt vadhajtásait hogyan lehet végleg kiirtani?

Figyelt kérdés

Egy régi szép nagy rózsatő, tearózsa, de nem biztos.

Pár éve a gyökeréből kiindulva nőnek ki vadhajtások, és nem tudom megszüntetni. HOgy kell???


Fél és 1 méter távolságra a tő körül bújik újra és újra elő vlaahol. MIndig kiásom, elvágom, de hiába.


Most készülök a tavalyi vadakat kiásni, levágni. Hogy csináljam, hol vágjam el???


Egyáltalán miért keletkezik ez a sok vadhajtás????



2020. márc. 19. 17:13
 1/6 anonim ***** válasza:
89%

Élni akar szegény... így szaporodik. Mást nem tehetsz, mint hogy évente eltávolítod, ami kibújik.

Ha majd nem nő új, az azt jelenti, hogy a tő előbb-utóbb kipusztul.

Olyan életerő van sokszor a rózsafélékben, hogy nálunk egy tíz éve kiirtott-kiásott vadrózsa is folyton kihajt még gyökérdarabkákból.

2020. márc. 19. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűen le kell csipkedni tőben .

Ezek a hajtások a vad alanyról nőnek ki .

2020. márc. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
60%

Azért keletkeznek, mert a gyökér erősebben nyomja a tápanyagot, mint amit a nemes rész fel tud használni. Lehet, hogy nedvkeringési problémák vannak, ha öreg a tő. (Bár azt írod, hogy nagy tő, az nem erre utal.)

Amit tudsz, azt ne vágd, hanem tépd. Akkor a hajtás alapja is kiszakad, onnan nem fog hajtani. (Arra azért vigyázz, hogy kárt ne okozz...) Metszőolló pengéjének hátával le lehet dörzsölni a tüskéket az alsó két araszról, és bőrtenyerű védőkesztyűvel meg lehet markolni.

Vagy ha nem túl mélyről jön, és kiszakítani nem tudod, de hozzáférsz, akkor jó metszőollóval úgy vágd, hogy mellőle a háncsot is vágd. Egészséges rózsának ettől nem lesz baja, beforr, viszont nem marad ott alvó rügy.

Ha még ez se megoldható, akkor legalább minél kevesebbet hagyj rajta a vágásnál. És év közben is csinálhatod, ne tudjanak megerősödni.

2020. márc. 19. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

" (Bár azt írod, hogy nagy tő, az nem erre utal.)" De de de!!!! Öreg tő, nagyon-nagyon öreg! :) De szeretem, emlék, még nagyim ültette évtizedekkel ezelőtt. Nem akarom, hogy elvaduljon. Egyébként rengeteg virágot szokott hozni.


Hát most akkor valahogy majd kiásom és leoperálom a vadakat. És amint új nő, akkor majd legközelebb rögtön lépek...


Annyit csak, amit most nem teljesen értek még, vagy mégis?! Szóval azt ajánljátok, hogy ne szépen metsszem le, hanem "roncsolva"???



Egyébként jó mélyre kell ásnom az eltávolításhoz.... :(

2020. márc. 20. 14:08
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem kell roncsolni. Csak minél mélyebben vágni. A tépésnek az az előnye, hogy nem marad ott semmi a vadhajtásból. Mert ha metszed, akkor nem nagyon tudod úgy metszeni, hogy ne maradjon valami alvó rügy. De szakítva mindenestől szakad, és ha jól sikerül, akkor onnan már nem fog kihajtani.

Nagyon mélyre nem érdemes ásni, mert megsértheted a gyökereket, ennyit nem ér az egész.

A "nem arra utal"-t úgy értettem, hogy valószínűleg nincs szó nedvkeringési problémáról, ha szépen fejlődik a nemes része is.

2020. márc. 20. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi!

Hát belevágtam, ugyan még nincs kész. Érdekes nagyon...

Nagyon vastagok a földben is ezek a "gyökerek" vagy vadhajtások... Olyan 1 centis átmérő simán megvan...

Hát nem tudom elérni ahonnan erednek, úgy láttam annyira lentről és középről a tő alól jönnek, hogy magam is a gyökereket féltettem... Mely gyökerek viszont egyáltalán nem olyan erősek, legalábbis oldalirányba nem.

Próbáltam tépni, de szerintem nem a végénél tépődött... Talán egy igen, de másik kettő tuti beszakadt. Ma nézem majd a másik oldalát...


Azt nem mondom, hogy full egészséges a növény, de azért kihalónak sem néz ki.... Egyszerűen nincs permetezve, ez kedvez a kártevőknek, illetve nem minden télen volt kapacitásunk rendesen védeni a hidegtől, ezért szokott belőle elfagyni, de nem vészesen.

Régi, erős, és tényleg ontja a virágot. Annyira nem terveztem szakértője lenni, de viszont életben tartani azért szeretném mindenképp... :)

2020. márc. 21. 09:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!