Kezdőoldal » Otthon » Kert » Az uborka palántát miért kell...

Az uborka palántát miért kell magas edényben nevelni?

Figyelt kérdés
A leírásokban mindenhol ez van, de nem írják, hogy miért. Kerestem képet a gyökeréről, de nem egyértelmű nekem, hogy annyival nagyobb lenne más növénynél.

2020. febr. 27. 14:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
64%

Én még nem olvastam sehol, hogy magas edényben kellene. Linkelnél egyet-kettőt?

Simán cserépben vagy gyepkockában vagy tápkockában szokás.

De ha netán meleg lakásban akarnád, akkor sehogy ne csináld, nem lesz jó.

2020. febr. 27. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%

Én sem olvastam még ilyesmit.


De nem is palántázom az uborkát. Megsínyli a kiültetést, és nem igazán vagy vele előrébb.

Paprikát-paradicsomot, mert 100 másik dolgot lehet, de az uborkát, tököt, dinnyét nem szerencsés. És felesleges.

Mehet majd a végleges helyére, ha az idő engedi.


Amúgy megértelek, már én is alig bírok magammal, vetnék el mindent, egész nap csak kertészkednék.

2020. febr. 27. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Vannak, akik a wc papír gurigát használják palántázóedénynek. Videó is van, ami ezt bemutatja. Ott szokott lenni, hogy akad némi papírtörlő guriga is, ami ugye hosszabb. Azokra szokták mondani, hogy az jó az uborkának.


Miért nem érdemes vagy nem lehet palántázni az uborkát? Mi baja lesz a meleg lakásban? A szakirodalom ír az uborka palántázásról.

2020. febr. 28. 09:20
 4/11 anonim ***** válasza:
35%

Nem is a meleggel van baja, sőt. Hanem nagyon megsínyli az átültetést. Sérülékenyebb a gyökere, mint más palántáknak, és a kis sérülésekbe bele is pusztulhat a növény.

És nem is különösebben vagy vele előrébb.

Ezeket elve április-májusban szokták szabadföldbe vetni, onnan viszont elég gyorsan fejlődnek.

A hagyomány szerint az év 100. napján vetették, ami április 10, de én még ezt is korainak tartom, sok minden változott az elmúlt évtizedekben az éghajlatunkon, még lehetnek májusban is fagyok. Az uborka különösen szereti a meleget, így hiába ülteted ki hamarabb, ha nincs elég meleg, csak kínlódni fog. Viszont ha kicsit kásőbb ülteted, nagyon gyorsan nő.

Alternatív ültetőcserepet valóban csinálhatsz magadnak ilyen gurigákból, de felesleges abból a hosszúból 1 db-ot csinálni, a wc-papírét elvághatod ketté, a papírtörlőét 3-4 felé.

Egyébként ha kísérletezni akarsz, azzal nincs baj. Csinálj néhány palántát, meg vess szabadföldbe is, én azt mondom, nem lesz a palántázott sem minőségben jobb, sem érdemben hamarabb termő.

Viszont ha palántázol is, még korai, mert kb 4 hét elég neki. Lődd be, hogy mikor szeretnéd kiültetni, és mínusz egy hónap.

2020. febr. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi.


Azt tudom, hogy még korai a palántanevelés. Márc 15 előtt igazából semmit nem érdemes kezdeni. Legalábbis nekem, mert az én szobámban kevés a fény. A barátomék fóliasátrában már más a helyzet.

De akkor kipróbálom azt, hogy lesz pár palánta is meg helyre is vetek. Valami csak kinő.

2020. febr. 28. 14:50
 6/11 anonim ***** válasza:
67%

Vannak dolgok, amiket már februárban lehet vetni. De az uborka pont nem. :)


Az jutott még eszembe, hogy vannak kartonpapírnak tűnő, cellulóz kis cserepek.

Ezeknek az a lényege, hogy nem kell kivenni belőlük a palántát, hanem a cseréppel együtt tehetők a földbe, és gyorsan lebomlanak. Pont az a céljuk, hogy a gyökér ne sérüljön meg.

Én a 48 db-osat 1 euro-ért vettem vagy a KIK-ben, vagy a Pepcoban, de akármelyik nagyáruházban, pl. Tescoban, vagy mezőgazdasági boltban találsz fillérekért.

Hirtelen ezt találtam, itt is csak 149 ft a 16 darabos.


[link]


A wc-papír guriga is hasonló elven működik, csak nem tudom, az mennyi idő alatt bomlana le. De van valahol egy cikk, amiben van egy kép, hogy a cellulózt hogy törik át a kis gyökerek. Megpróbálom megkeresni.

2020. febr. 28. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
67%

[link]


Itt van alul a kép. Nagyon érdekes. Földben, nedves közegben még inkább bomlik.

Egyébként én 2 vagy 3 napja vetettem pár magot ilyen tálcába, akkor meglocsoltam. Azóta is teljesen nedves a cellulóz, szóval tartja a nedvességet. Viszont melegben, nedves közegben hamarabb bomlik, és pl. a paprika 10 hétig is benne lenne, félő, hogy addigra már bomlana a kis edény. De rövidebb időszakra, mint pl. az uborka, pont jó lehet.

2020. febr. 28. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
67%

A # 2 válaszban mindent jól ír a 65 %-os (fel is pontoztam), a többiben nem mindent.

# 4: De, a meleg a baj. Nem nappal, hanem éjszaka. Mivel a meleg miatt éjszaka is fejlődik a palánta, amikor nincs neki egyáltalán fény, ezért fog megnyúlni. Olyankor fotoszintetizálni nem tud, új anyagot előállítani nem tud, csak a saját anyagát használja fel a nyúláshoz. Ezért csak olyan helyiség jó, ahol éjszaka hűvösebb van, és a palánta növekedése leáll, vagy legalábbis nagyon lelassul.

Ez az "év 100. napja" egy olyan időszakban terjedt el, amikor különösen gyakoriak voltak a májusi fagyok. De már a '80-as években is mindenki május elsején ültette a tökféléket. Ha véletlenül elfagyott, akkor újraültették, saját szedett mag volt, nem kellett venni. Manapság meg már csak a fagyzugokban fordul elő rendszeresen májusi fagy, az ország nagy részében simán jó a május 1-i ültetés. Olyankor már bőven megvan a szükséges talajhőmérséklet.

Azért fontos a koraiság, mert ha a kis növénykére rájön a 30-valahány fokos meleg, plusz májusban már a föld is gyakran száraz, ezért nem fejlődik sehová. A túlzott késlekedésnek a veszélyei nagyobb valószínűséggel ütnek be mostanság, mint a május 1-i ültetésé.

Dédnagyapám dinnyéskedett egy időben, akkoriban még nem volt fólia, így helybe vetéssel dolgozott. Az volt a lényeg, hogy egy viszonylag mélyebb gödörbe különböző mélységekbe helyezte a magokat, hogy ne egyszerre keljenek ki, hanem több nap különbséggel. Így vagy a korai lett jó, vagy ha elfagyott, akkor a késői.

A wc-papírguriga nem túl nagy. Szükséges egy egész (vagy kevés is), a félben nincs elég föld. Mint a # 2-ban nagyon helyesen le van írva, az uborka (meg az összes tökféle) megsínyli a palántázást. Tehát csak akkor érdemes nekifogni a palántanevelésnek, ha elég sok időn át, elég fejlettre fel tudjuk nevelni, hogy a kiültetés miatti visszaesés ellenére is előbbre legyünk. És mivel az uborkapalánta elég nagy leveleket fejleszt, sokat párologtat, így sok földre van szükség, ami el tud tárolni 1 egész napra való vizet. A tejfeles doboz mérete a minimum, de az is csak 1 szálnak való, dupla tőhöz ennél több szükséges. 1 szál paprikának esetleg elég egy fél guriga, paradicsomnak se, uborkának meg főleg nem.

A wc-papírguriga egyébként urban legend, nem jó. Szétázik hosszabb távon, mielőtt ki tudnád ültetni.

# 7

Ezek a papírcserepek szintén a hozzá nem értők számára készülnek.

Igaz, hogy lebomlanak idővel, de kiültetéskor az szükséges, hogy a palánta földlabdája érintkezzen a kinti talajjal, és fel tudja belőle venni a nedvességet. A papír részleges vízszigetelőként működik, lelassítja a nedvesség áramlását a kinti talajból a bentibe. Ha már normál méretű benne a palánta, akkor a benti vizet gyorsan elpárologtatja, utánpótlás meg nem érkezik kintről, mint rendes palántázás esetében.

A wc-papírguriga esetén is fennáll ez a szigetelés, az csak annyival jobb, hogy alulról egy kicsi felületen érintkezik a benti meg a kint föld. De a műanyag cserépben nevelt, teljes terjedelmével érintkező, vízszigetelés nélkül kiültetett palánta sokkal jobb helyzetben van.

2020. márc. 1. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Sok kérdésre választ kaptam, csak arra nem, amit feltettem. Bár a többi válasz is hasznos, csak nem minden új nekem.


Most nem találom azokat a videókat, amiben a hosszú tekercs elhangzott, ezért nem tudom ott megkérdezni a dolgot.


Az utolsónak sok mindenben nagyon igaza van. A növényeknél a fény az egyik leglényegesebb dolog. És tényleg kell, hogy a növény érintkezzen a talajjal. Azt meg kell oldani.

De nem rosszak a lebomló cserepek, csak ésszel kell használni.

2020. márc. 2. 10:30
 10/11 anonim ***** válasza:
13%

Ne vezessen félre, nagyon sok kérdésnél hosszan, részletesen válaszol, de sok hibás információt ír le.

Szerintem kaptál választ: NEM kell magas edényben nevelni.

És nem is kell mindent elhinni, amit a neten látsz vagy hallasz.

Elolvastál biztosan azóta 10 másik cikket, sehol sem említik, csak abban az egyben, amit most pont nem találsz. Akkor elég valószínű, hogy fals információ volt.

Mondom újra: attól, hogy valakinek rengeteg szabadideje van, és hosszú válaszokat ír, nem kell készpénznek venni, és mindent elhinni. Más kérdéseknél is írt már butaságokat.

2020. márc. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!